Valsts drošības galvenā pārvalde

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

PSRS Valsts drošības galvenā pārvalde (VDGP) (Главное управление государственной безопасности СССР) - valsts politiskā policija PSRS, izveidota 1934. gadā kā IeTK struktūrvienība VAPP vietā. Iestādes pamatuzdevumos ietilpa: pretizlūkošana, bandītisma un kontrabandas, pretpadomju elementu naidīgās darbības novēršana, atklāšana, valsts noslēpuma aizsardzība, dzelzceļu un ūdensceļu, kā arī pa to pārvietojamo kravu apsardze, valsts robežu apsardze, kontrabandas apkarošana. VPP institūcijām bija tiesības veikt izziņu, iepriekšējo izmeklēšanu un administratīvo ietekmēšanu lietās par politisajiem un pretvalstiskajiem noziegumiem. Tās sastāvā darbojās Sevišķā apspriede ar tiesas funkcijām, bet pārziņā bija GULAGS. Sarunvalodā šo valsts iestādi turpināja dēvēt par "čeku", bet tās darbiniekus - par "čekistiem". PSRS Valsts drošības galvenā pārvalde tika likvidēta 1941. gadā, tās funkcijas pārņemot jaunizveidotajam VDTK.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 136. lpp.

  • Helmut Roewer. Skrupellos. Die Machenschaften der Geheimdienste in Russland und Deutschland 1914–1941. - Leipzig, 2004
  • Walter Zeutschel. Im Dienst der kommunistischen Terror-Organisation (Tscheka-Arbeit in Deutschland). - Berlin, 1931

  • Andrew, Christopher M. and Vasili Mitrokhin. The Sword and the Shield: The Mitrokhin Archive and the Secret History of the KGB. - Basic Books, New York, 1999, ISBN 0465003125.
  • Applebaum Anne. Gulag: A History. - Doubleday, 2003, ISBN 0767900561
  • Carr E.H. The Origin and Status of the Cheka. / Soviet Studies, vol. 10, 1958, no. 1, pp. 1–11.
  • Dziak John. Chekisty: A History of the KGB. - Lexington Books, Lexington, Mass, 1988

Resursi internetā par šo tēmu