Atšķirības starp "Alus un vīna nesēju brālība" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Alus un vīna nesēju brālība''' – palīgamatu [[cunfte]] Rīgā viduslaikos. Dibināta 1386. gadā (apstiprinātas [[šrāgas]]). Apvienoja galvenokārt šķidro kravu transportēšanā nodarbinātos, lielāko tiesu nevācus. XVI gs. kļuva par dominējošo preču transportā iesaistīto apvienību, kurai piederēja monopols uz visu šķidro kravu pārvadāšanu Rīgā un tās apkaimē. Mēģināja arī pārņemt dažādu sauskravu transportēšanu, kas raisīja konfliktus ar to pārvietošanā iesaistītajām cunftēm. XV gs. brālība ieguva savu altāri Jānim Kristītājam Sv. Jēkaba baznīcā. Ar alus un vīna nesēju brālību ir saistīta 1524 .gadā aizsāktās Rīgas pilsētas bibliotēkas izveide, kas atzīta par pirmo publisko bibliotēku Baltijā un par vienu no pirmajām visā Ziemeļeiropā. Tās dibinātājs Nikolavs Ramms bija brālības rakstvedis. Kā organizācija likvidēta XIX gs. otrajā pusē.
+
'''Alus un vīna nesēju brālība''' – palīgamatu [[cunfte]] Rīgā viduslaikos. Dibināta 1386. gadā (apstiprinātas [[šrāgas]]). Apvienoja galvenokārt šķidro kravu transportēšanā nodarbinātos, lielāko tiesu nevācus. XVI gs. kļuva par dominējošo preču transportā iesaistīto apvienību, kurai piederēja monopols uz visu šķidro kravu pārvadāšanu Rīgā un tās apkaimē. Mēģināja arī pārņemt dažādu sauskravu transportēšanu, kas raisīja konfliktus ar to pārvietošanā iesaistītajām cunftēm. XV gs. brālība ieguva savu altāri Jānim Kristītājam Sv. Jēkaba baznīcā. Ar alus un vīna nesēju brālību ir saistīta 1524 .gadā aizsāktās Rīgas pilsētas bibliotēkas izveide, kas atzīta par pirmo publisko bibliotēku Baltijā un par vienu no pirmajām visā Ziemeļeiropā. Bibliotēkas dibinātājs Nikolajs Ramms bija brālības rakstvedis. Kā organizācija likvidēta XIX gs. otrajā pusē.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Versija, kas saglabāta 2016. gada 17. jūnijs, plkst. 07.08

Alus un vīna nesēju brālība – palīgamatu cunfte Rīgā viduslaikos. Dibināta 1386. gadā (apstiprinātas šrāgas). Apvienoja galvenokārt šķidro kravu transportēšanā nodarbinātos, lielāko tiesu nevācus. XVI gs. kļuva par dominējošo preču transportā iesaistīto apvienību, kurai piederēja monopols uz visu šķidro kravu pārvadāšanu Rīgā un tās apkaimē. Mēģināja arī pārņemt dažādu sauskravu transportēšanu, kas raisīja konfliktus ar to pārvietošanā iesaistītajām cunftēm. XV gs. brālība ieguva savu altāri Jānim Kristītājam Sv. Jēkaba baznīcā. Ar alus un vīna nesēju brālību ir saistīta 1524 .gadā aizsāktās Rīgas pilsētas bibliotēkas izveide, kas atzīta par pirmo publisko bibliotēku Baltijā un par vienu no pirmajām visā Ziemeļeiropā. Bibliotēkas dibinātājs Nikolajs Ramms bija brālības rakstvedis. Kā organizācija likvidēta XIX gs. otrajā pusē.

Literatūra par šo tēmu

  • Latvijas padomju enciklopēdija. - Galvenā enciklopēdija redakcija: Rīga, 1981., - 180. lpp.