Blokāde

No ''Vēsture''
Versija 2014. gada 20. aprīlis, plkst. 09.56, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Blokāde (an. blockade, vc. Blockade, kr. блокада) - bruņota konflikta gadījumā vienas puses īstenota sauszemes vai jūras militārā operācija, kuras mērķis ir apturēt noteikta reģiona vai pilsētas sakarus ar ārpasauli. Atbilstoši tradicionālajiem priekšstatiem par blokādi, vēsturiski karojošajai pusei bija tiesības kara gadījumā izsludināt visas ienaidnieka teritorijas vai piekrastes daļas blokādi, un tās īstenošanai izmantot kara floti u.c. militāros spēkus. Nepastāvēja nekādas tiesību normas, kas noteiktu blokādes akceptēšanu, taču jebkurš karojošās puses vai neitrālas valsts tirdzniecības kuģis, kurš mēģina pārraut blokādi, varēja tikt aizturēts. Tad pēc blokādi noteikušās valsts tiesas lēmuma kuģis un tā krava kļuva par šīs valsts īpašumu. Līdz ar to tradicionālais blokādes jēdziens bija ietverts tiesiskajās normās, kas attiecās uz karadarbību jūrā.

Sākotnēji tas nozīmēja karakuģu patruļas tiešā bloķējamās valsts piekrastes tuvumā, taču pēdējos divos pasaules karos blokāde tika īstenota jau no liela attāluma. Blokāde ļāva pārtraukt jebkādus tirdznieciskus sakarus starp pretinieku un pārējo pasauli. Mērķis bija ne tikai aizturēt preču plūsmu uz pretinieka teritoriju (bieži vien to var panākt arī bez blokādes), bet arī apturēt tā eksportu, paralizējot militāro rūpniecību. Visnotaļ efektīvi blokādi izmantoja gan ASV pilsoņu kara laikā, gan abos pasaules karos, taču pēc 1945. gada nav daudz gadījumu, kuros tā būtu pielietota tā, kā mēs to saprotam.

XX gs. otrajā pusē par blokādi bieži dēvēja militārās jūras operācijas, kuras īstenotas ANO DP sankciju ietvaros. Dažos gadījumos Drošības Padome pilnvaro kara kuģus vajāt tos tirdzniecības kuģus, kurus tur aizdomās par ekonomisko sankciju pārkāpšanu. Ženēvas Konvenciju 1. Papildprotokols nosaka, ka nedrīkst civiliedzīvotājiem liegt pieeju dzīvībai nepieciešamajam, tāpēc blokādi, kuras mērķis ir liegt pretinieka civiliedzīvotājiem pārtiku un humanitāro palīdzību, XX gs. beigās tika uzskatīta par noziedzīgu.

Literatūra par šo tēmu

  • Crimes of war. What the public should know. / Edited by Roy Gutman and David Rieff, legal Editor Kenneth Anderson. - W.W. Norton&company: New York, London, 1999