Atšķirības starp "Brīvie arāji" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Brīvie arāji''' (kr. ''вольные хлебопашцы'', arī ''cвободные хлебопашцы'') - bijušie [[dzimtļaudis]] Krievijas impērijā, kas tika atbrīvoti no [[Dzimtbūšana|dzimtbūtnieciskās]] atkarības saskaņā ar [[Aleksandrs I (Krievijas imperators)|Aleksandra I]] 1803. gada 20. februāra rīkojumu (kr. ''указ''), [[zemniecība]]s kategorija. To juridiskais statuss bija ļoti līdzīgs [[Valsts zemnieki|valsts zemnieku]] statusam, un 1848. gadā abas šīs kategorijas tika apvienotas.
+
'''Brīvie arāji''' (kr. ''вольные хлебопашцы'', arī ''cвободные хлебопашцы'') - [[zemniecība]]s kategorija, bijušie [[dzimtļaudis]] Krievijas impērijā, kas tika atbrīvoti no [[Dzimtbūšana|dzimtbūtnieciskās]] atkarības saskaņā ar imperatora Aleksandra I 1803. gada 20. februāra [[Ukazs|ukazu]]. Saskaņā ar šo rīkojumu [[muižniecība|muižniekiem]] bija tiesības atbrīvot gan atzevišķus zemniekus, gan ciemu kopienas. Brīvlaistajiem zemniekiem, lai iegūtu īpašumā zemi, to bija jāizpērk, maksājot naudā vai natūrā (dodoties [[Klaušas|klaušu]] darbos muižnieka laukos, atdodot daļu ražas. Aleksandra I valdīšanas laikā par ''brīvajiem arājiem'' kļuva aptuveni 47 000 zemnieku (aptuveni 0,5% no visiem dzimtcilvēkiem). To juridiskais statuss bija ļoti līdzīgs [[Valsts zemnieki|valsts zemnieku]] statusam, un 1848. gadā abas šīs kategorijas tika apvienotas.
  
== Komentāri ==
+
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
Saskaņā ar šo rīkojumu [[muižniecība|muižniekiem]] bija tiesības atbrīvot gan atzevišķus zemniekus, gan ciemu kopienas. Brīvlaistajiem zemniekiem, lai iegūtu īpašumā zemi, to bija jāizpērk, maksājot naudā, vai natūrā (dodoties derbos muižnieka laukos, ilgstoši atdodot daļu ražas. Aleksandra I valdīšanas laikā par ''brīvajiem arājiem'' kļuva aptuveni 47 000 zemnieku (aptuveni 0,5% no visiem dzimtcilvēkiem).
+
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / sast. P.Valters - Divergens: Rīga, 2001., 25. lpp.
 
 
== Literatūra ==
 
 
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Divergens: Rīga, 2001., 25. lpp.
 
 
----
 
----
 
* Семевский В. И., Крестьянский вопрос в России в XVIII и первой пол. XIX в., т. 1, - Санкт-Петербург, 1888
 
* Семевский В. И., Крестьянский вопрос в России в XVIII и первой пол. XIX в., т. 1, - Санкт-Петербург, 1888
 +
* Бирюкович В. Устройство быта свободных хлебопашцев. // Архив истории труда в России. кн. 2. / под ред. Ю.И. Гессена - Петроград, 1921, С. 54-64.
  
== Resursi internetā par šo tēmu ==
+
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
  
 
* [http://bse.sci-lib.com/article100363.html Значение слова "Свободные хлебопашцы" в Большой Советской Энциклопедии]
 
* [http://bse.sci-lib.com/article100363.html Значение слова "Свободные хлебопашцы" в Большой Советской Энциклопедии]

Versija, kas saglabāta 2013. gada 7. maijs, plkst. 11.14

Brīvie arāji (kr. вольные хлебопашцы, arī cвободные хлебопашцы) - zemniecības kategorija, bijušie dzimtļaudis Krievijas impērijā, kas tika atbrīvoti no dzimtbūtnieciskās atkarības saskaņā ar imperatora Aleksandra I 1803. gada 20. februāra ukazu. Saskaņā ar šo rīkojumu muižniekiem bija tiesības atbrīvot gan atzevišķus zemniekus, gan ciemu kopienas. Brīvlaistajiem zemniekiem, lai iegūtu īpašumā zemi, to bija jāizpērk, maksājot naudā vai natūrā (dodoties klaušu darbos muižnieka laukos, atdodot daļu ražas. Aleksandra I valdīšanas laikā par brīvajiem arājiem kļuva aptuveni 47 000 zemnieku (aptuveni 0,5% no visiem dzimtcilvēkiem). To juridiskais statuss bija ļoti līdzīgs valsts zemnieku statusam, un 1848. gadā abas šīs kategorijas tika apvienotas.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / sast. P.Valters - Divergens: Rīga, 2001., 25. lpp.

  • Семевский В. И., Крестьянский вопрос в России в XVIII и первой пол. XIX в., т. 1, - Санкт-Петербург, 1888
  • Бирюкович В. Устройство быта свободных хлебопашцев. // Архив истории труда в России. кн. 2. / под ред. Ю.И. Гессена - Петроград, 1921, С. 54-64.

Resursi internetā par šo tēmu