Atšķirības starp "Džizja" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Džizja''' - [[galvasnauda]] [[Arābu kalifāts|Arābu kalifātā]], ko naudā vai natūrā maksāja iekarotie nemusulmaņi. Sākotnēji tā bija vienkārši nodeva, laika gaitā pārvērtās maksā par nemusulmaņu vīriešu nemobilizēšanu karadienestā (to nevajadzēja maksāt garīdzniekiem, pusaudžiem un sirmgalvjiem, slimajiem un galēji nabadzīgajiem), un ''džizju'' iekasēja arī citās arābu zemēs. XVIII gs. beigās [[Osmanu impērija|Osmanu impērijā]] ''džizja'' saplūda ar [[Haradža|haradžu]].
+
'''Džizja''' (ar. جزية - "mesli") - [[galvasnauda]] [[Arābu kalifāts|Arābu kalifātā]], ko naudā vai natūrā maksāja nemusulmaņi (to nevajadzēja maksāt garīdzniekiem, pusaudžiem un sirmgalvjiem, slimajiem un galēji nabadzīgajiem). Maksas lielums tika noteikts, atkarībā no maksātāja sociālā statusa un nemainījās tā dzīves laikā. Sākotnēji tie bija vienkārši iekarotas zemes iedzīvotāju maksāti [[mesli]], laika gaitā tika uztverta kā maksā par nemusulmaņu vīriešu nepiedalīšanos valsts dzīvē: [[Zakjats|zakjata]] nemaksāšanu, nepiedalīšanos karadienestā. XVIII gs. beigās [[Osmanu impērija|Osmanu impērijā]] ''džizja'' saplūda ar [[Haradža|haradžu]].
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
  
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 207. lpp.
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 207. lpp.
 +
 +
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 +
 +
* [http://askimam.ru/board/5-1-0-11 Что означает "Джизья"?]
  
 
[[Kategorija:Reformas]]
 
[[Kategorija:Reformas]]

Versija, kas saglabāta 2011. gada 3. jūnijs, plkst. 05.50

Džizja (ar. جزية - "mesli") - galvasnauda Arābu kalifātā, ko naudā vai natūrā maksāja nemusulmaņi (to nevajadzēja maksāt garīdzniekiem, pusaudžiem un sirmgalvjiem, slimajiem un galēji nabadzīgajiem). Maksas lielums tika noteikts, atkarībā no maksātāja sociālā statusa un nemainījās tā dzīves laikā. Sākotnēji tie bija vienkārši iekarotas zemes iedzīvotāju maksāti mesli, laika gaitā tika uztverta kā maksā par nemusulmaņu vīriešu nepiedalīšanos valsts dzīvē: zakjata nemaksāšanu, nepiedalīšanos karadienestā. XVIII gs. beigās Osmanu impērijā džizja saplūda ar haradžu.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 207. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu