Atšķirības starp "Huandi" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(8 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Huandi''' (ķīn. 皇帝; piņj. ''Huángdì'') - "[[imperators]]", "Debesu dēls" (天子), augstākā [[Monarhs|monarha]] [[tituls]] [[Senā Ķīna|Senajā Ķīnā]] līdz XX gs. pirmajai pusei. Vienotās valsts-impērijas izveidotājs Cjiņs Šihuans, lai uzsvērtu savu īpašo statusu, atmeta titulu [[van]] un radīja jaunu - "huandi" - "imperators", kurš līdz pat 1912. gadam bija Visķīnas imperatoru oficiālais tituls.
+
'''Huandi''' (ķīn. 皇帝; piņj. ''huángdì'') - "[[imperators]]", "Debesu dēls" (天子), valdnieka [[tituls]] [[Senā Ķīna|Senajā Ķīnā]] līdz XX gs. pirmajai pusei, kas norādīja tā augstāko statusu, salīdzinot ar vienkārši suverēniem [[Monarhs|monarhiem]] ([[van]]). Titulu ieviesa pirmās vienotās valsts-impērijas izveidotājs Cjiņs Šihuandi 221.g. p.m.ē.
  
Huandi statuss izveidojās un nostiprinājās [[Šan dinastija]]s laikā, taču [[Džou dinastija]] ieviesa nopietnas izmaiņas: tika izveidota koncepcija par t.s. "debesu mandātu" (''tjaņmiņ''), saskaņā ar kuru tronī sēž tas, kuru Debesis atzinušas morāles un intelekta ziņā par viscienīgāko šī uzdevuma veikšanai. Attiecīgi, ja kāds netiek galā ar imperatora pienākumiem, izrādās pārāk tuvredzīgs, savtīgs, egoistisks un dumjš, Debesis tam liedz savu svētību, par favorītu izvēloties piemērotāku kandidātu. Šī koncepcija izvirzīja visai augstas prasības monarha kvalitātei un vienlaikus akceptēja pavalstnieku tiesības gāzt nepatīkamu režīmu, kā rezultātā vēstures gaitā arī sacelšanās ceļā pie varas nākuši vadoņi kļuva par likumīgiem Senās Ķīnas imperatoriem, aizsākot jaunas dinastijas.
+
Skat. arī: [[Debesu mandāts]], [[kagans]]
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]

Pašreizējā versija, 2016. gada 24. septembris, plkst. 11.25

Huandi (ķīn. 皇帝; piņj. huángdì) - "imperators", "Debesu dēls" (天子), valdnieka tituls Senajā Ķīnā līdz XX gs. pirmajai pusei, kas norādīja tā augstāko statusu, salīdzinot ar vienkārši suverēniem monarhiem (van). Titulu ieviesa pirmās vienotās valsts-impērijas izveidotājs Cjiņs Šihuandi 221.g. p.m.ē.

Skat. arī: Debesu mandāts, kagans