Atšķirības starp "Intendants" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(2 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Intendants''' (no lat. ''intendent''; fr. ''intendant'', angl. ''intendant'', vāc. ''Intendant'', kr. ''интендант'') - atkarībā no konteksta: '''1.''' XV-XVIII gs. amatpersona Francijā, kas pārzināja kādu valsts pārvaldes nozari (tirdzniecību, finanses u.c.). No XVII gs. bija arī provinču ''intendanti'', kuriem bija piešķirta vietējo tiesu, policejiskā, finanšu un daļēji militāro varu. '''2.''' Amatpersona Jaunajos un Jaunākajos laikos daudzu valstu [[Armija|armijā]]s - atbildēja par karaspēka daļas mantisko,  pārtikas un finanšu apgādi, medicīnas un veterinārmedicīnas dienestu darbības nodrošināšanu.
+
'''Intendants''' (no lat. ''intendent''; fr. ''intendant'', angl. ''intendant'', vāc. ''Intendant'', kr. ''интендант'') - amatpersona karaspēka daļās un militārās iestādēs. Atkarībā no konteksta:  
 +
* '''1.''' XV-XVIII gs. amatpersona [[Francijas karaliste|Francijas karalistē]], kas pārzināja kādu valsts pārvaldes nozari (tirdzniecību, finanses u.c.). No XVII gs. bija arī karaļa provinču ''intendanti'', kuriem bija piešķirta vietējo tiesu, policejiskā, finanšu un daļēji militāro varu. Amatu likvidēja 1789. gadā, bet vēlāk Napoleons I ''intendanta'' vietā izveidoja [[Prefekts|prefekta]] amatu.
 +
* '''2.''' Amatpersona Jaunajos un Jaunākajos laikos daudzu valstu [[Armija|armijā]]s - atbildēja par karaspēka daļas mantisko,  pārtikas un finanšu apgādi, medicīnas un veterinārmedicīnas dienestu darbības nodrošināšanu. [[PSRS]] bruņotajos spēkos militārās saimniecības vadītājs. 1940.-1955. un 1958.-1959. gados bija '''''galvenā intendanta''''' amats.
  
== Literatūra par šo tēmu ==
+
Skat. arī: [[intendantūra]]
  
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 96. lpp.
+
==== Literatūra par šo tēmu ====
 +
 
 +
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 96., 131. lpp.
 
----
 
----
 
* Fisher, Lillian Estelle. The Intendant System in Spanish America. - University of California Press: Berkeley, 1929
 
* Fisher, Lillian Estelle. The Intendant System in Spanish America. - University of California Press: Berkeley, 1929
  
== Resursi internetā par šo tēmu ==
+
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
  
 
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/289848/intendant Intendant (French official) - Britannica Online Encyclopedia]
 
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/289848/intendant Intendant (French official) - Britannica Online Encyclopedia]
23. rindiņa: 27. rindiņa:
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 +
[[Kategorija:Dienesta pakāpes]]

Pašreizējā versija, 2014. gada 9. jūlijs, plkst. 14.15

Intendants (no lat. intendent; fr. intendant, angl. intendant, vāc. Intendant, kr. интендант) - amatpersona karaspēka daļās un militārās iestādēs. Atkarībā no konteksta:

  • 1. XV-XVIII gs. amatpersona Francijas karalistē, kas pārzināja kādu valsts pārvaldes nozari (tirdzniecību, finanses u.c.). No XVII gs. bija arī karaļa provinču intendanti, kuriem bija piešķirta vietējo tiesu, policejiskā, finanšu un daļēji militāro varu. Amatu likvidēja 1789. gadā, bet vēlāk Napoleons I intendanta vietā izveidoja prefekta amatu.
  • 2. Amatpersona Jaunajos un Jaunākajos laikos daudzu valstu armijās - atbildēja par karaspēka daļas mantisko, pārtikas un finanšu apgādi, medicīnas un veterinārmedicīnas dienestu darbības nodrošināšanu. PSRS bruņotajos spēkos militārās saimniecības vadītājs. 1940.-1955. un 1958.-1959. gados bija galvenā intendanta amats.

Skat. arī: intendantūra

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 96., 131. lpp.

  • Fisher, Lillian Estelle. The Intendant System in Spanish America. - University of California Press: Berkeley, 1929

Resursi internetā par šo tēmu