Atšķirības starp "Nežons Žaks Andrē" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
[[Attēls:Nezon.png‎|right|thumb|200px|]]
+
[[Attēls:Naigeon.png‎|right|thumb|200px|]]
'''Žaks Andrē Nežons''' (1738.-1810.) - domātājs, [[enciklopēdists]], ateists.
+
'''Žaks Andrē Nežons''' (''Jacques-André Naigeon'', 1738.-1810.) - gleznotājs, domātājs, [[enciklopēdists]], ateists.
  
1756. gadā iepazinās ar [[Didro Denī|Didro]], kura mācība ļoti ietekmēja Nežona pasaules uzskatu. Pēc tam Didro iesaistīja viņu [[Enciklopēdija]]s veidošanā, kur Nižons vēlāk kļuva par vienu no redaktoriem. 1768. gadā viņš publicēja darbu "Karojošais filosofs jeb karojošais bezdievis", kurā postulēja, ka visas reliģijas ir maldīgas un ka no Dieva meklēšanas jāatsakās kā tādas. Piedalījās [[Holbahs Pols Anrī|Holbaha]] "Dabas sistēmas" rediģēšanā un kopā ar to sarakstīja "Tā dieva vārda īsā vārdnīca". Mūža pēdējos gadus Nežons veltīja Didro kopoto rakstu izdošanai.
+
Dzimis 1738. gada 15. jūlijā Parizē. 1756. gadā iepazinās ar [[Didro Denī|Didro]], kura mācība ļoti ietekmēja Nežona pasaules uzskatu. Pēc tam Didro iesaistīja viņu [[Enciklopēdija]]s veidošanā, kur Nižons vēlāk kļuva par vienu no redaktoriem. 1768. gadā viņš publicēja darbu "Karojošais filosofs" (''Le Militaire philosophe ou, Difficultés sur la religion proposées au R.P. Malebranche''), kurā postulēja, ka visas reliģijas ir maldīgas un ka no Dieva meklēšanas jāatsakās kā tādas. Bija [[Holbahs Pols Anrī|Holbaha]] sekretārs, piedalījās tā "Dabas sistēmas" rediģēšanā un kopā ar Holbahu sarakstīja farsu "Tā dieva vārda īsā vārdnīca". 1795. gadā uzņemts Francijas institūtā, bet 1803. gadā kļuva par Francijas Akadēmijas locekli. Mūža pēdējos gadus Nežons veltīja Didro kopoto rakstu izdošanai. Miris 1810. gada 28. februārī Parīzē.
  
 
Izziņas teorijā Nežons atzina materiālistisko sensuālismu.
 
Izziņas teorijā Nežons atzina materiālistisko sensuālismu.
 
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Nežons Žaks Andrē. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 299. lpp.
 
* Nežons Žaks Andrē. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 299. lpp.
 +
----
 +
* Alan Charles Kors. The Atheism of D'Holbach and Naigeon. //  Atheism from the Reformation to the Enlightenment. - Clarendon Press: Oxford, 1992
 +
----
 +
* Ниякий В., Ж.-А. Нэжон (К 150-летию со дня смерти). // Наука и религия. 1960, № 2
 +
* Нежон Жак Андре. Солдат-безбожник. - Москва, 1925
  
 
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 +
 +
* [http://dic.academic.ru/dic.nsf/bse/113039/Нежон Нежон Жак Андре - Словари и энциклопедии на Академике]
 
   
 
   
 
[[Kategorija:N]]
 
[[Kategorija:N]]

Versija, kas saglabāta 2010. gada 17. augusts, plkst. 14.06

Žaks Andrē Nežons (Jacques-André Naigeon, 1738.-1810.) - gleznotājs, domātājs, enciklopēdists, ateists.

Dzimis 1738. gada 15. jūlijā Parizē. 1756. gadā iepazinās ar Didro, kura mācība ļoti ietekmēja Nežona pasaules uzskatu. Pēc tam Didro iesaistīja viņu Enciklopēdijas veidošanā, kur Nižons vēlāk kļuva par vienu no redaktoriem. 1768. gadā viņš publicēja darbu "Karojošais filosofs" (Le Militaire philosophe ou, Difficultés sur la religion proposées au R.P. Malebranche), kurā postulēja, ka visas reliģijas ir maldīgas un ka no Dieva meklēšanas jāatsakās kā tādas. Bija Holbaha sekretārs, piedalījās tā "Dabas sistēmas" rediģēšanā un kopā ar Holbahu sarakstīja farsu "Tā dieva vārda īsā vārdnīca". 1795. gadā uzņemts Francijas institūtā, bet 1803. gadā kļuva par Francijas Akadēmijas locekli. Mūža pēdējos gadus Nežons veltīja Didro kopoto rakstu izdošanai. Miris 1810. gada 28. februārī Parīzē.

Izziņas teorijā Nežons atzina materiālistisko sensuālismu.

Literatūra par šo tēmu

  • Nežons Žaks Andrē. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 299. lpp.

  • Alan Charles Kors. The Atheism of D'Holbach and Naigeon. // Atheism from the Reformation to the Enlightenment. - Clarendon Press: Oxford, 1992

  • Ниякий В., Ж.-А. Нэжон (К 150-летию со дня смерти). // Наука и религия. 1960, № 2
  • Нежон Жак Андре. Солдат-безбожник. - Москва, 1925

Resursi internetā par šo tēmu