Atšķirības starp "Arkesilajs no Pitanes" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Arkesilajs no Pitanes''' (sengr. ''Ἀρκεσίλαος,'', lat. ''Arkesilaos''; ~315.-241. g.p.m.ē.) – sengrieķu filosofs. Kļuvis par [[Platona akadēmija]]s vadītāju, nevēlējās ieturēt iepriekšējo tradīciju, kur lielākā uzmanība tika pievērsta morālfilosofijas jautājumiem. Viņa filosofijai raksturīga daļēja atkāpšanās no [[Platons|Platona]] pozitīvisma par labu [[Skepticisms|skepticismam]]. Arkesilaju vairāk interesēja sokratiskā metode, nevis Platona pozitīvā filosofija, tāpēc arī viņa paša filosofijai drīzāk ir metodoloģisks raksturs. No Platona idejām izmantoja kā metodi dažāda veida loģiskās koncepcijas, kuras izmantoja klasisko filosofijas shēmu satricināšanai. Būtībā Arkesilaja filosofiskā metode bija tā pati sokratiskā procedūra, kas uzlabota, lai ņemtu vērā filosofijas stāvokli trešajā gadsimtā. Ētikā atteicās no Platona mācības par entuziasmu par labu dvēseles mieram.
+
'''Arkesilajs no Pitanes''' (sengr. ''Ἀρκεσίλαος,'', lat. ''Arkesilaos''; ~315.-241. g.p.m.ē.) – sengrieķu filosofs. Kļuvis par [[Platona akadēmija]]s vadītāju, nevēlējās ieturēt iepriekšējo tradīciju, kur lielākā uzmanība tika pievērsta morālfilosofijas jautājumiem. Viņa filosofijai raksturīga daļēja atkāpšanās no [[Platons|Platona]] pozitīvisma par labu [[Skepticisms|skepticismam]]. Arkesilaju vairāk interesēja sokratiskā metode, nevis Platona pozitīvā filosofija, tāpēc arī viņa paša filosofijai drīzāk ir metodoloģisks raksturs. No Platona idejām izmantoja kā metodi dažāda veida loģiskās koncepcijas, kuras izmantoja klasisko filosofijas shēmu satricināšanai. Būtībā Arkesilaja filosofiskā metode bija tā pati sokratiskā procedūra, kas uzlabota, lai ņemtu vērā filosofijas stāvokli trešajā gadsimtā. Acīmredzot tieši skepticisma filosofijas metodoloģiskais raksturs ir pamatā tam, ka Arkesilajs neuzskatīja par nepieciešamu savas idejas nodot pierakstiem, tādējādi atstājot saviem sekotājiem milzīgi plašu lauku interpretācijām par savu nostāju. Ētikā atteicās no Platona mācības par entuziasmu par labu dvēseles mieram.
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 6. februāris, plkst. 13.57

Arkesilajs no Pitanes (sengr. Ἀρκεσίλαος,, lat. Arkesilaos; ~315.-241. g.p.m.ē.) – sengrieķu filosofs. Kļuvis par Platona akadēmijas vadītāju, nevēlējās ieturēt iepriekšējo tradīciju, kur lielākā uzmanība tika pievērsta morālfilosofijas jautājumiem. Viņa filosofijai raksturīga daļēja atkāpšanās no Platona pozitīvisma par labu skepticismam. Arkesilaju vairāk interesēja sokratiskā metode, nevis Platona pozitīvā filosofija, tāpēc arī viņa paša filosofijai drīzāk ir metodoloģisks raksturs. No Platona idejām izmantoja kā metodi dažāda veida loģiskās koncepcijas, kuras izmantoja klasisko filosofijas shēmu satricināšanai. Būtībā Arkesilaja filosofiskā metode bija tā pati sokratiskā procedūra, kas uzlabota, lai ņemtu vērā filosofijas stāvokli trešajā gadsimtā. Acīmredzot tieši skepticisma filosofijas metodoloģiskais raksturs ir pamatā tam, ka Arkesilajs neuzskatīja par nepieciešamu savas idejas nodot pierakstiem, tādējādi atstājot saviem sekotājiem milzīgi plašu lauku interpretācijām par savu nostāju. Ētikā atteicās no Platona mācības par entuziasmu par labu dvēseles mieram.

Literatūra

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība, Rīga, 1964., 29. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu