Atšķirības starp "Ainesidēms no Knosas" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Literatūra par šo tēmu)
m
 
(14 starpversijas, ko saglabājuši 2 lietotāji, nav parādīta)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Enesidēms''' (sengr. ''Αἰνησίδημος ὁ Κνωσός, Ainêsidemos ho Knôsós''; I gs.p.m.ē.) - [[Antīkā filosofija|filosofs]] [[skeptiķis]]. Dzimis Knosā (''Κνωσός, Knôsós''), Krētas salā. Dzīvoja un darbojās Aleksandrijā. Viens no Pirona skolniekiem un tiem [[Platona Akadēmija]]s pārstāvjiem, kuri atradās skepticisma pozīcijās. Izveidoja jaunu skeptiķu skolu, izvirzot  desmit [[Tropi|tropus]]. Saskaņā ar viņa mācību, nav iespējama nekāda patiesa lietu izzināšana, jo katram mūsu apgalvojumam var nostādīt pretī citu, to noliedzošu. Tāpēc vislabāk ir atteikties no apgalvojumiem kā tādiem, jo tikai tad iespējams gūt iekšēju baudu no domāšanas procesa. Sadzīvē jārīkojas tā kā tas ir vispārpieņemts vai izriet no nepieciešamības.
+
'''Ainesidēms no Knosas''' (sengr. ''Αἰνησίδημος ὁ Κνωσός, Ainēsidēmos ho Knōsós''; I gs. p.m.ē.) [[Antīkā filosofija|filosofs]] [[skeptiķis]]. Dzimis Knosā (''Κνωσός, Knōsós''), Krētas salā. Dzīvoja un darbojās 70. gados p.m.ē. Aleksandrijā. Viens no Pirrona skolniekiem un tiem [[Platona Akadēmija]]s pārstāvjiem, kuri atradās skepticisma pozīcijās. Izveidoja jaunu skeptiķu skolu, izvirzot  desmit [[Tropi|tropus]] par objektīvu zināšanu neiespējamību. Saskaņā ar viņa mācību, nav iespējama nekāda patiesa lietu izzināšana, jo katram mūsu apgalvojumam var nostādīt pretī citu, to noliedzošu. Tāpēc vislabāk ir atteikties no apgalvojumiem kā tādiem, jo tikai tad iespējams gūt iekšēju baudu no domāšanas procesa. Sadzīvē jārīkojas tā, kā tas ir vispārpieņemts vai izriet no nepieciešamības. Zināmākais darbs ir "Pirrona spriedumi" (''Πυρρώνειοι λóγοι, Pyrrhōneioi logoi'').
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
  
* Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 107. lpp.
+
* Enesidēms. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 107. lpp.
 
----
 
----
 
* Julia Annas, Jonathan Barnes. The Modes of Scepticism. - Cambridge University Press: Cambridge, 1995
 
* Julia Annas, Jonathan Barnes. The Modes of Scepticism. - Cambridge University Press: Cambridge, 1995
9. rindiņa: 9. rindiņa:
 
* Gisela Striker. The ten tropes of Aenesidemus. // The skeptical tradition. / Myles F. Burnyeat (Ed.) - Berkeley CA, 1983, P. 95–115.
 
* Gisela Striker. The ten tropes of Aenesidemus. // The skeptical tradition. / Myles F. Burnyeat (Ed.) - Berkeley CA, 1983, P. 95–115.
 
----
 
----
* Frido Ricken. Antike Skeptiker. - C.H. Beck: München, 1994, S. 68–85.
+
* Ainesidemos. // Frido Ricken. Antike Skeptiker. - C.H. Beck: München, 1994, S. 68–85.
 +
* Ed. Zeller. Philosophie der Griechen, III, 2 - Leipzig, 1923, S. 36-46.
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
  
[[Kategorija:E]]
+
* [http://www.iep.utm.edu/s/skepanci.htm Aenesidemus. // Ancient Greek Skepticism - The Internet Encyclopedia of Philosophy]
 +
* [http://www.jstor.org/pss/639153 Aenesidemus and the Academy, by Fernanda Decleva Caizzi]
 +
----
 +
* [http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_philosophy/3794/ЭНЕСИДЕМ Энесидем - Словари и энциклопедии на Академике]
 +
* [http://filosof.historic.ru/books/item/f00/s00/z0000661/st001.shtml Учение Энесидема. // Лосев А.Ф. Культурно-историческое значение античного скептицизма Секста Эмпирика]
 +
* [http://www.ellinizm.com/?Glavnaya:Skepticizm_enesidema_i_agrippy Скептицизм энесидема и агриппы. - ellinizm.com]
 +
 
 +
[[Kategorija:A]]

Pašreizējā versija, 2010. gada 6. decembris, plkst. 09.28

Ainesidēms no Knosas (sengr. Αἰνησίδημος ὁ Κνωσός, Ainēsidēmos ho Knōsós; I gs. p.m.ē.) – filosofs skeptiķis. Dzimis Knosā (Κνωσός, Knōsós), Krētas salā. Dzīvoja un darbojās 70. gados p.m.ē. Aleksandrijā. Viens no Pirrona skolniekiem un tiem Platona Akadēmijas pārstāvjiem, kuri atradās skepticisma pozīcijās. Izveidoja jaunu skeptiķu skolu, izvirzot desmit tropus par objektīvu zināšanu neiespējamību. Saskaņā ar viņa mācību, nav iespējama nekāda patiesa lietu izzināšana, jo katram mūsu apgalvojumam var nostādīt pretī citu, to noliedzošu. Tāpēc vislabāk ir atteikties no apgalvojumiem kā tādiem, jo tikai tad iespējams gūt iekšēju baudu no domāšanas procesa. Sadzīvē jārīkojas tā, kā tas ir vispārpieņemts vai izriet no nepieciešamības. Zināmākais darbs ir "Pirrona spriedumi" (Πυρρώνειοι λóγοι, Pyrrhōneioi logoi).

Literatūra par šo tēmu

  • Enesidēms. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 107. lpp.

  • Julia Annas, Jonathan Barnes. The Modes of Scepticism. - Cambridge University Press: Cambridge, 1995
  • Jonathan Barnes. Ancient scepticism and causation. // The skeptical tradition. / Myles F. Burnyeat (Ed.) - Berkeley CA, 1983, P. 149–203.
  • Gisela Striker. The ten tropes of Aenesidemus. // The skeptical tradition. / Myles F. Burnyeat (Ed.) - Berkeley CA, 1983, P. 95–115.

  • Ainesidemos. // Frido Ricken. Antike Skeptiker. - C.H. Beck: München, 1994, S. 68–85.
  • Ed. Zeller. Philosophie der Griechen, III, 2 - Leipzig, 1923, S. 36-46.

Resursi internetā par šo tēmu