Atšķirības starp "Talmuds" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Talmuds''' (senebr. "mācīšanās") - [[Jūdaisms|jūdaisma]] dogmatisko, tiesisko. reliģiski filosofisko, tikumisko un sadzīvi regulējošo priekšrakstu apkopojums. Izveidojās pakāpeniski laikā no IV gs.p.m.ē. līdz V gs., sākotnēji mutvārdu tradīcijā, vēlāk pierakstīts. Sastāv no [[Mišna]]s ([[Tora]]s komentāri) un [[Gemara]]s (Mišnas komentāri). Ap 200. gadu liela daļa mutvādru likumu un priekšrakstu tika apkopoti Mišnā, pakļauti debatēm un diskusijām abos tā laika galvenajos jūdaisma teoloģiski teorētiskās domas centros - [[Jeruzaleme|Jeruzalemē]] un [[Babilona|Babilonā]] - no šiem komentāriem, tos apkopojot, IV-V gs. tika izveidoti Jeruzalemes un Babilonas ''Talmudi'' (mūsdienās jūdaisma teoloģijā priekšroka tiek dota ''Babilonas Talmudam'').
+
'''Talmuds''' (senebr. "תלמוד - mācīšanās") - [[Jūdaisms|jūdaisma]] dogmatisko, tiesisko. reliģiski filosofisko, tikumisko un sadzīvi regulējošo priekšrakstu apkopojums. Izveidojās pakāpeniski laikā no IV gs.p.m.ē. līdz V gs., sākotnēji mutvārdu tradīcijā, vēlāk pierakstīts. Sastāv no no [[Mišna]]s ([[Tora]]s komentāri) un [[Gemara]]s (Mišnas komentāri), kas sadalītas 6 grāmatās:
 +
* Zeraima (זרעים, „sēja“), satur 11 nodaļas par lūgšanām, pabalstiem priesteriem, nespējiniekiem un svešiniekiem,
 +
* Moeda (מועד, „svētku laiki“) - 12 nodaļas par sabata svinēšanu un svētku kalendāru,
 +
* Našima (נשים, „sievietes“) - 7 nodaļas par ģimenes tiesībām,
 +
* Nezikina (נזיקין, „nodarījumi“) - 10 nodaļas par sodiem un postījumu atlīdzināšanu,
 +
* Kodašima (קדשים, „svētnīcas“) - 11 nodaļas par ziedojumiem, rituāliem, ēšanas likumiem,
 +
* Tohorota (טהרות, „tīrība“) — 12 nodaļas par rituālo vietu tīrību.  
 +
Ap 200. gadu liela daļa mutvādru likumu un priekšrakstu tika apkopoti "Mišnā", pakļauti debatēm un diskusijām abos tā laika galvenajos jūdaisma teoloģiski teorētiskās domas centros - [[Jeruzaleme|Jeruzalemē]] un [[Babilona|Babilonā]] - no šiem komentāriem, tos apkopojot, IV-V gs. tika izveidoti Jeruzalemes un Babilonas ''Talmudi'' (mūsdienās jūdaisma teoloģijā priekšroka tiek dota ''Babilonas Talmudam'').
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Versija, kas saglabāta 2011. gada 19. februāris, plkst. 08.38

Talmuds (senebr. "תלמוד - mācīšanās") - jūdaisma dogmatisko, tiesisko. reliģiski filosofisko, tikumisko un sadzīvi regulējošo priekšrakstu apkopojums. Izveidojās pakāpeniski laikā no IV gs.p.m.ē. līdz V gs., sākotnēji mutvārdu tradīcijā, vēlāk pierakstīts. Sastāv no no Mišnas (Toras komentāri) un Gemaras (Mišnas komentāri), kas sadalītas 6 grāmatās:

  • Zeraima (זרעים, „sēja“), satur 11 nodaļas par lūgšanām, pabalstiem priesteriem, nespējiniekiem un svešiniekiem,
  • Moeda (מועד, „svētku laiki“) - 12 nodaļas par sabata svinēšanu un svētku kalendāru,
  • Našima (נשים, „sievietes“) - 7 nodaļas par ģimenes tiesībām,
  • Nezikina (נזיקין, „nodarījumi“) - 10 nodaļas par sodiem un postījumu atlīdzināšanu,
  • Kodašima (קדשים, „svētnīcas“) - 11 nodaļas par ziedojumiem, rituāliem, ēšanas likumiem,
  • Tohorota (טהרות, „tīrība“) — 12 nodaļas par rituālo vietu tīrību.

Ap 200. gadu liela daļa mutvādru likumu un priekšrakstu tika apkopoti "Mišnā", pakļauti debatēm un diskusijām abos tā laika galvenajos jūdaisma teoloģiski teorētiskās domas centros - Jeruzalemē un Babilonā - no šiem komentāriem, tos apkopojot, IV-V gs. tika izveidoti Jeruzalemes un Babilonas Talmudi (mūsdienās jūdaisma teoloģijā priekšroka tiek dota Babilonas Talmudam).

Literatūra

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 182. lpp.