Atšķirības starp "Pirmā Rīgas pilsētas hronika" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Pirmā Rīgas pilsētas hronika''' jeb '''Helevega hronika''' (vc. ''Juengere Hochmeisterchronik'') - XV gs. [[Riga|Rīgas pilsētas]] hronika, ko 1456. gadā [[Rīgas rāte]]s uzdevumā sācis rakstīt rātes [[sindiks]] Hermans Helevegs (''Helewegh''), lai pierādītu, ka [[Salaspils līgums]] uzspiests Rīgai nelikumīgi.<ref>Rīgas pilsētas ķemerejas grāmatā atrodams ieraksts: “Anno 1456. 8 mk. 12 schill. Geuen Hermanno dem Scriuer vor dat Bock der Croneken der kerkholmschen degedinge tho schriuende” (1456.gadā 8 markas un 12 šiliņi doti skrīverim Hermanim hronikas par Salaspils līgumu sarakstīšanai).</ref> Hronika sākas ar 1424. gadu un apraksta notikumus līdz 1489. gadam.
+
'''Pirmā Rīgas pilsētas hronika''' jeb '''Helevega hronika''' (vc. ''Heleweghs Chronik'') - XV gs. [[Riga|Rīgas pilsētas]] hronika, ko 1456. gadā [[Rīgas rāte]]s uzdevumā sācis rakstīt rātes [[sindiks]] Hermans Helevegs (''Helewegh''), lai pierādītu, ka [[Salaspils līgums]] uzspiests Rīgai nelikumīgi.<ref>Rīgas pilsētas ķemerejas grāmatā atrodams ieraksts: “Anno 1456. 8 mk. 12 schill. Geuen Hermanno dem Scriuer vor dat Bock der Croneken der kerkholmschen degedinge tho schriuende” (1456.gadā 8 markas un 12 šiliņi doti skrīverim Hermanim hronikas par Salaspils līgumu sarakstīšanai).</ref> Hronika sākas ar 1424. gadu un apraksta notikumus līdz 1489. gadam.
  
Sarakstīta latīņu vai viduslejasvācu valodā. Oriģināls gājis bojā. Arhīvā hronikas oriģināls ticis uzglabāts ar nosaukumu “Sarkanā grāmata starp arhibīskapijas lietām” (''Das rothe Buch inter Archiepiscopalia'') - hronika bijusi iesieta sarkanos vākos un uzglabāta kopā ar dokumentiem par pilsētas attiecībām ar Rīgas arhibīskapiju. Saglabājies tikai Rīgas rātskunga un Zviedrijas galma historiogrāfa J.Vites ap 1650.gadu veiktais tulkojums augšvācu valodā. Pašlaik Vites tulkojuma manuskripts glabājas Latvijas Valsts vēstures arhīva fondā Rīgas vēstures un senatnes pētītāju biedrība lietā ar nosaukumu Wittiana, kopā ar citiem Vites manuskriptiem (LVVA, 4038.f., 2.apr., 100.l.).
+
Sarakstīta latīņu vai viduslejasvācu valodā. Oriģināls gājis bojā. Arhīvā hronikas oriģināls ticis uzglabāts ar nosaukumu “Sarkanā grāmata starp arhibīskapijas lietām” (''Das rothe Buch inter Archiepiscopalia'') - hronika bijusi iesieta sarkanos vākos un uzglabāta kopā ar dokumentiem par pilsētas attiecībām ar Rīgas arhibīskapiju. Saglabājies tikai Rīgas rātskunga un Zviedrijas galma historiogrāfa J.Vites ap 1650.gadu veiktais tulkojums augšvācu valodā. Pašlaik Vites tulkojuma manuskripts glabājas Latvijas Valsts vēstures arhīva fondā Rīgas vēstures un senatnes pētītāju biedrība lietā ar nosaukumu Wittiana, kopā ar citiem Vites manuskriptiem (LVVA, 4038.f., 2.apr., 100.l.). Viss Vites manuskripts no visai kļūdaina rokraksta iespiests avotu krājuma "Scriptores rerum Livonicarum" II sējumā.
  
 
==== Atsauces un piezīmes ====
 
==== Atsauces un piezīmes ====

Versija, kas saglabāta 2012. gada 15. augusts, plkst. 14.14

Pirmā Rīgas pilsētas hronika jeb Helevega hronika (vc. Heleweghs Chronik) - XV gs. Rīgas pilsētas hronika, ko 1456. gadā Rīgas rātes uzdevumā sācis rakstīt rātes sindiks Hermans Helevegs (Helewegh), lai pierādītu, ka Salaspils līgums uzspiests Rīgai nelikumīgi.[1] Hronika sākas ar 1424. gadu un apraksta notikumus līdz 1489. gadam.

Sarakstīta latīņu vai viduslejasvācu valodā. Oriģināls gājis bojā. Arhīvā hronikas oriģināls ticis uzglabāts ar nosaukumu “Sarkanā grāmata starp arhibīskapijas lietām” (Das rothe Buch inter Archiepiscopalia) - hronika bijusi iesieta sarkanos vākos un uzglabāta kopā ar dokumentiem par pilsētas attiecībām ar Rīgas arhibīskapiju. Saglabājies tikai Rīgas rātskunga un Zviedrijas galma historiogrāfa J.Vites ap 1650.gadu veiktais tulkojums augšvācu valodā. Pašlaik Vites tulkojuma manuskripts glabājas Latvijas Valsts vēstures arhīva fondā Rīgas vēstures un senatnes pētītāju biedrība lietā ar nosaukumu Wittiana, kopā ar citiem Vites manuskriptiem (LVVA, 4038.f., 2.apr., 100.l.). Viss Vites manuskripts no visai kļūdaina rokraksta iespiests avotu krājuma "Scriptores rerum Livonicarum" II sējumā.

Atsauces un piezīmes

  1. Jump up Rīgas pilsētas ķemerejas grāmatā atrodams ieraksts: “Anno 1456. 8 mk. 12 schill. Geuen Hermanno dem Scriuer vor dat Bock der Croneken der kerkholmschen degedinge tho schriuende” (1456.gadā 8 markas un 12 šiliņi doti skrīverim Hermanim hronikas par Salaspils līgumu sarakstīšanai).

Literatūra par šo tēmu

  • Zeids Teodors. Senākie rakstītie Latvijas vēstures avoti līdz 1800. gadam. - Zvaigzne: Rīga, 1992., 81.-82. lpp.
  • Dzenis A. Pirmā Rīgas pilsētas hronika. // Latvijas Arhīvi. 1998. Nr.2, 39.-42.lpp.

Resursi internetā par šo tēmu