Atšķirības starp "Autoritārisms" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Resursi internetā par šo tēmu)
m
 
(4 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Ohlokrātija''' (angl. ''authoritarianism'', vāc. ''Autoritarismus'', fr. ''autoritarisme'', kr. ''авторитаризм'') - politisks režīms valstī, kurā valsts vara ignorē sabiedrisko domu, valsts vara nav dalīta, bet koncentrējas valdības vai valsts galvas rokās, ļoti liela izpildvaras loma, ir viena politiskā partija vai pat tiek aizliegtas politiskās partijas kā tādas, valsts un pašvaldību ierēdņi tiek iecelti.  
+
'''Autoritārisms''' (angl. ''authoritarianism'', vāc. ''Autoritarismus'', fr. ''autoritarisme'', kr. ''авторитаризм'') - politisks režīms, kam raksturīga izpildvaras kontrole pār sabiedrību. Valsts vara ignorē sabiedrisko domu, sabiedrība tiek minimāli iesaistīta valsts pārvaldē, indivīdu personiskā brīvība un cilvēktiesības ir diezgan ierobežotas un pakārtotas valsts interesēm, valsts vara nav dalīta, bet koncentrējas valdības vai valsts galvas rokās, ļoti liela izpildvaras loma, ir viena politiskā partija vai pat tiek aizliegtas politiskās partijas kā tādas, valsts un pašvaldību ierēdņi tiek iecelti. Atšķirībā no [[diktatūra]]s, autoritārajā režīmā ir precīzi definēti likumi, kurus režīms pats ievēro.
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Pašreizējā versija, 2020. gada 8. aprīlis, plkst. 08.55

Autoritārisms (angl. authoritarianism, vāc. Autoritarismus, fr. autoritarisme, kr. авторитаризм) - politisks režīms, kam raksturīga izpildvaras kontrole pār sabiedrību. Valsts vara ignorē sabiedrisko domu, sabiedrība tiek minimāli iesaistīta valsts pārvaldē, indivīdu personiskā brīvība un cilvēktiesības ir diezgan ierobežotas un pakārtotas valsts interesēm, valsts vara nav dalīta, bet koncentrējas valdības vai valsts galvas rokās, ļoti liela izpildvaras loma, ir viena politiskā partija vai pat tiek aizliegtas politiskās partijas kā tādas, valsts un pašvaldību ierēdņi tiek iecelti. Atšķirībā no diktatūras, autoritārajā režīmā ir precīzi definēti likumi, kurus režīms pats ievēro.

Literatūra

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 38. lpp.

  • Susanne Rippl, Christian Seipel, Angela Kindervater (Hrsg.). Autoritarismus. Kontroversen und Ansätze der aktuellen Autoritarismusforschung. - Leske und Budrich, Opladen, 2000. ISBN 3-8100-2634-4
  • Juan J. Linz. Totalitäre und autoritäre Regime. - Potsdamer Textbücher, Berlin, 2000, ISBN 3-931703-43-6

Resursi internetā par šo tēmu