Atšķirības starp "Asinsatriebība" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
 
(3 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Asinsatriebība''' (an. ''blood feud'', vc. ''Blutrache'', kr. ''кровная месть''), '''vaidu tiesības''' - paražu tiesībās dzimtas locekļu tiesības un pienākums atriebt sava asinsradinieka nonāvēšanu, sakropļošanu vai smagu apvainošanu, atdarot to pašu vainīgajam vai tā asinsradiniekam.
+
'''Asinsatriebība''' (an. ''blood feud'', vc. ''Blutrache'', kr. ''кровная месть''), '''vaidu tiesības''' - paražu tiesībās dzimtas locekļu tiesības un pienākums atriebt sava asinsradinieka nonāvēšanu, sakropļošanu vai smagu apvainošanu, atdarot to pašu vainīgajam vai tā asinsradiniekam. Izveidojoties [[vadonības sabiedrība]]i, sāka izplatīties iespēja vainīgā dzimtai (par viena locekļa pārkāpumu atbildēja visa dzimta) atpirkties, samaksājot upura radiniekiem [[Vira|viru]]. Nostiprinoties centralizētas valsts institūcijām un vienotai likumdošanai, asinsatriebību pakāpeniski ierobežoja, līdz aizliedza pavisam.
  
== Literatūra un avoti par šo tēmu ==
+
[[Rīgas arhibīskapijas zemnieku tiesības|Rīgas arhibīskapijas zemnieku tiesībās]] slepkavību definēja kā privātu noziegumu, ļaujot upura radiniekiem sodīt slepkavu, to nogalinot, pieprasīt no tā viru vai izlīgt. [[Livonija|Livonijā]] asinsatriebība pastāvēja līdz XVI gs.
  
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 254. lpp.
+
Skat. arī: [[miera derība]], [[miera zvērests]], [[zemes miers]], [[Dieva miers]]
 
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
  
 
[[Kategorija:Krimināltiesības]]
 
[[Kategorija:Krimināltiesības]]

Pašreizējā versija, 2020. gada 25. jūlijs, plkst. 09.19

Asinsatriebība (an. blood feud, vc. Blutrache, kr. кровная месть), vaidu tiesības - paražu tiesībās dzimtas locekļu tiesības un pienākums atriebt sava asinsradinieka nonāvēšanu, sakropļošanu vai smagu apvainošanu, atdarot to pašu vainīgajam vai tā asinsradiniekam. Izveidojoties vadonības sabiedrībai, sāka izplatīties iespēja vainīgā dzimtai (par viena locekļa pārkāpumu atbildēja visa dzimta) atpirkties, samaksājot upura radiniekiem viru. Nostiprinoties centralizētas valsts institūcijām un vienotai likumdošanai, asinsatriebību pakāpeniski ierobežoja, līdz aizliedza pavisam.

Rīgas arhibīskapijas zemnieku tiesībās slepkavību definēja kā privātu noziegumu, ļaujot upura radiniekiem sodīt slepkavu, to nogalinot, pieprasīt no tā viru vai izlīgt. Livonijā asinsatriebība pastāvēja līdz XVI gs.

Skat. arī: miera derība, miera zvērests, zemes miers, Dieva miers