Atšķirības starp "Florete" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(14 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
[[Attēls:Palasi_un_zobeni.jpg‎|right|thumb|200px|]]
+
[[Attēls: Rapiere-italienne.png|right|thumb|100px|]]
'''Florete''' (no sp. ''florete''; an. ''foil'', vc. ''Florett'') jeb '''rapieris''' (no fr. ''rapière'', an. ''rapier'', kr. ''рапира'') - pamatā dūrienu veikšanai domāts [[zobens]] ar garu, šetršķautņu asmeni XVI-XVII gs. Eiropā. Kā [[aristokrātija]]s ierocis ārpus kaujas lauka parādījās XV gs. Spānijā. Jaunākajos laikos floreti ar lodīti asmens galā izmanto sporta paukošanā.
+
'''Florete''' (no sp. ''florete''; an. ''foil'', vc. ''Florett'') jeb '''rapieris''' (no sp. ''espadas roperas'' - "zobens pie apģērba"; fr. ''rapière'', an. ''rapier'', kr. ''рапира'') - pamatā dūrienu veikšanai domāta vidēja garuma [[zobens]] ar garu, četršķautņu asmeni un platu gardi 16.-18. gs. Eiropā. Kā [[aristokrātija]]s parādes ierocis ārpus kaujas lauka parādījās 15. gs. Spānijā. Tā kā turot rokā, floretei plaukstas rādītājpirksts aptver [[garde]]s šķerskrustu, garde tika papildināta ar metāla riņķiem vai vairodziņu papildu plaukstas aizsardzībai. Ja sākotnēji asmeņi bija gana smagi un varēja kalpot kā pietiekami nopietni kaujas ieroči, ja nav jācīnās ar [[Bruņas|bruņās]] tērptu pretinieku, tad laika gaitā florete kļuva aizvien vieglāka, pārtopot vairāk par dekoratīvu apģērba aksesuāru (kaut varēja pildīt savas pamatfunkcijas). Jaunākajos laikos floreti ar lodīti asmens galā izmanto sporta paukošanā.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Pašreizējā versija, 2022. gada 16. aprīlis, plkst. 11.56

Rapiere-italienne.png

Florete (no sp. florete; an. foil, vc. Florett) jeb rapieris (no sp. espadas roperas - "zobens pie apģērba"; fr. rapière, an. rapier, kr. рапира) - pamatā dūrienu veikšanai domāta vidēja garuma zobens ar garu, četršķautņu asmeni un platu gardi 16.-18. gs. Eiropā. Kā aristokrātijas parādes ierocis ārpus kaujas lauka parādījās 15. gs. Spānijā. Tā kā turot rokā, floretei plaukstas rādītājpirksts aptver gardes šķerskrustu, garde tika papildināta ar metāla riņķiem vai vairodziņu papildu plaukstas aizsardzībai. Ja sākotnēji asmeņi bija gana smagi un varēja kalpot kā pietiekami nopietni kaujas ieroči, ja nav jācīnās ar bruņās tērptu pretinieku, tad laika gaitā florete kļuva aizvien vieglāka, pārtopot vairāk par dekoratīvu apģērba aksesuāru (kaut varēja pildīt savas pamatfunkcijas). Jaunākajos laikos floreti ar lodīti asmens galā izmanto sporta paukošanā.

Literatūra par šo tēmu

  • Anteins A. Melnais metāls Latvijā. - Zvaigzne: Rīga, 1976., 44.-55. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu