Atšķirības starp "Divāns" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(16 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Divans''' (pers. دیوان, ''dīwān'' - "pieraksti, grāmata") - atkarībā no konteksta: '''1.''' Cantrālāzijas kultūru klasiskajā literatūrā viena dzejnieka dzejoļu krājums. Lielāko tiesu dzejoļus ''divanā'' kārtoja alfabēta kārtībā (pēc pēdējā burta). Dzejoļus nedatēja un tiem lielāko tiesu nebija nosaukumu - katra dzejoļa pirmā rinda kalpoja arī kā orientieris, jo klasiskajā poēzijā katra ''beita'' ir ar pabeigtu domu. Eiropā pēc šī parauga dzejas krājumu "Westostlicher Divan" sarakstīja J.V.Gēte. '''2.''' Arābu iekarotajās teritorijās [[Kalifs|kalifa]] Omāra (634.-644.) ieviesti atsevišķu dzimtu privilēģiju vai uz valsts rēķina uzturamo ļaužu kategoriju raģistri, vēlāk arī nodokļu reģistri un tos iekasējošas administratīvās padomes, kas reizē bija reģistru glabātuves. '''3.''' [[Osmaņu impērija|Osmaņu impērijā]] [[Sultāns|sultāna]] padomnieku padome. '''4.''' [[Moldovas principāts|Moldovas]] un [[Valahijas principāts|Valahijas]] principātos [[Gospodars|gospodara]] valsts padome. '''5.''' Vairākās Tuvo Austrumu un Vidusāzijas valstīs valsts administratīvās un tiesu iestādes.
+
'''Divāns''' (pers. دیوان, ''dīwān'' - "pieraksti, grāmata") - atkarībā no konteksta:  
 +
* '''1.''' [[Arābu kalifāts|Arābu kalifātā]] [[Kalifs|kalīfa]] Omāra (634-644) ieviesti atsevišķu dzimtu privilēģiju vai uz valsts rēķina uzturamo ļaužu kategoriju reģistri, vēlāk arī nodokļu reģistri un tos iekasējošas administratīvās padomes provincēs un galvaspilsētā, kas reizē bija reģistru glabātuves. Kopš [[Abāsīdu dinastija]]s laika kalifātā un daudzās musulmaņu zemēs ārpus tā valsts administratīvās un tiesu iestādes (piemēram, ''divan ar-rasasil'' - "vēstījumu dīvāns", kas pildīja kancelejas funkcijas, ''divan al džaiš'' - armijas apgādes divāns vai ''divan al ard'' - armijas rekrutēšanas divāns utt.), kā arī Lielais divāns kā monarha [[valsts padome]], u.c.
 +
* '''2.''' Centrālāzijas kultūru klasiskajā literatūrā viena dzejnieka dzejoļu krājums. Lielāko tiesu dzejoļus ''divanā'' kārtoja alfabēta kārtībā (pēc pēdējā burta). Dzejoļus nedatēja un tiem lielāko tiesu nebija nosaukumu - katra dzejoļa pirmā rinda kalpoja arī kā orientieris, jo klasiskajā poēzijā katra ''beita'' ir ar pabeigtu domu. Eiropā pēc šī parauga dzejas krājumu "Westostlicher Divan" sarakstīja J. V. Gēte.  
  
== Literatūra ==
+
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 89. lpp.
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 89. lpp.
7. rindiņa: 9. rindiņa:
 
* Крымский А.Е. История Персии, ее литературы и дервишской теософии. - Москва, 1900-1907
 
* Крымский А.Е. История Персии, ее литературы и дервишской теософии. - Москва, 1900-1907
 
* Крымский А.Е. История арабов и арабской литературы. - Москва, 1912
 
* Крымский А.Е. История арабов и арабской литературы. - Москва, 1912
 +
* Фильштинский И.М. История арабов и халифата (750-1517 гг.). - Муравей-Гайд: Москва, 1999 - 384 с. ISBN 5-89737-038-9
  
== Resursi internetā par šo tēmu ==
+
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
  
 
* [http://bse.sci-lib.com/article027346.html Значение слова "Диван (книга стихов)" в Большой Советской Энциклопедии]
 
* [http://bse.sci-lib.com/article027346.html Значение слова "Диван (книга стихов)" в Большой Советской Энциклопедии]

Pašreizējā versija, 2018. gada 30. janvāris, plkst. 07.09

Divāns (pers. دیوان, dīwān - "pieraksti, grāmata") - atkarībā no konteksta:

  • 1. Arābu kalifātā kalīfa Omāra (634-644) ieviesti atsevišķu dzimtu privilēģiju vai uz valsts rēķina uzturamo ļaužu kategoriju reģistri, vēlāk arī nodokļu reģistri un tos iekasējošas administratīvās padomes provincēs un galvaspilsētā, kas reizē bija reģistru glabātuves. Kopš Abāsīdu dinastijas laika kalifātā un daudzās musulmaņu zemēs ārpus tā valsts administratīvās un tiesu iestādes (piemēram, divan ar-rasasil - "vēstījumu dīvāns", kas pildīja kancelejas funkcijas, divan al džaiš - armijas apgādes divāns vai divan al ard - armijas rekrutēšanas divāns utt.), kā arī Lielais divāns kā monarha valsts padome, u.c.
  • 2. Centrālāzijas kultūru klasiskajā literatūrā – viena dzejnieka dzejoļu krājums. Lielāko tiesu dzejoļus divanā kārtoja alfabēta kārtībā (pēc pēdējā burta). Dzejoļus nedatēja un tiem lielāko tiesu nebija nosaukumu - katra dzejoļa pirmā rinda kalpoja arī kā orientieris, jo klasiskajā poēzijā katra beita ir ar pabeigtu domu. Eiropā pēc šī parauga dzejas krājumu "Westostlicher Divan" sarakstīja J. V. Gēte.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 89. lpp.

  • Крымский А.Е. История Персии, ее литературы и дервишской теософии. - Москва, 1900-1907
  • Крымский А.Е. История арабов и арабской литературы. - Москва, 1912
  • Фильштинский И.М. История арабов и халифата (750-1517 гг.). - Муравей-Гайд: Москва, 1999 - 384 с. ISBN 5-89737-038-9

Resursi internetā par šo tēmu