Atšķirības starp "Urtaki" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(2 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Urtaks''' (mng. ''ур-та́к, urtaq'' - burt. "kompanjons, līdzbiedrs"; kr. ''уртак'') – tirgotāja apzīmējums [[Zeta orda|Zelta ordā]] un [[Ilhanu valsts|Hulagīdu Persijā]]. Lieāko tiesu veidoja kādas pilsētas tirgotāju korporācijas vai radniecīgu tirgotāju "namus", t.i darbojās saskaņoti grupās jeb arteļos (mng. ''базарган ортокларын'') ar pārstāvniecībām vai partneru namiem citās pilsētās, kontrolēja [[Lielais Zīda ceļš|Lielā Zīda ceļa]] ziemeļrietumu daļu. Tirgotāji ne tikai subsidēja hanu pasākumus, kreditēja to karagājienus, piegādāja spiegošanas ziņas, kā arī piedāvāja savus pakalpojumus kā [[Nodokļu atpircējs|nodokļu atpircēji]], nodrošinot hana kases ienākumu regularitāti. No tirgotāju vides bieži izvirzījās hanu padomdevēji ekonomikas jautājumos, kļuva par [[Daruga|darugām]] (jeb baskakiem).
+
'''Urtaks''' (tat. ''ур-та́к, urtaq'' - burt. "uz pusēm, kopīgi"; kr. ''уртак'') – tirgotāja apzīmējums [[Zelta orda|Zelta ordā]] un [[Ilhanu valsts|Hulagīdu Persijā]]. Lieāko tiesu veidoja kādas pilsētas tirgotāju korporācijas vai radniecīgu tirgotāju "namus", t.i darbojās saskaņoti grupās jeb arteļos (mng. ''базарган ортокларын'') ar pārstāvniecībām vai partneru namiem citās pilsētās, kontrolēja [[Lielais Zīda ceļš|Lielā Zīda ceļa]] ziemeļrietumu daļu. Tirgotāji ne tikai subsidēja hanu pasākumus, kreditēja to karagājienus, piegādāja spiegošanas ziņas, kā arī piedāvāja savus pakalpojumus kā [[Nodokļu atpircējs|nodokļu atpircēji]], nodrošinot hana kases ienākumu regularitāti. No tirgotāju vides bieži izvirzījās hanu padomdevēji ekonomikas jautājumos, kļuva par [[Daruga|darugām]] (jeb baskakiem).
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Saimniecība]]
 
[[Kategorija:Saimniecība]]

Pašreizējā versija, 2015. gada 5. oktobris, plkst. 19.09

Urtaks (tat. ур-та́к, urtaq - burt. "uz pusēm, kopīgi"; kr. уртак) – tirgotāja apzīmējums Zelta ordā un Hulagīdu Persijā. Lieāko tiesu veidoja kādas pilsētas tirgotāju korporācijas vai radniecīgu tirgotāju "namus", t.i darbojās saskaņoti grupās jeb arteļos (mng. базарган ортокларын) ar pārstāvniecībām vai partneru namiem citās pilsētās, kontrolēja Lielā Zīda ceļa ziemeļrietumu daļu. Tirgotāji ne tikai subsidēja hanu pasākumus, kreditēja to karagājienus, piegādāja spiegošanas ziņas, kā arī piedāvāja savus pakalpojumus kā nodokļu atpircēji, nodrošinot hana kases ienākumu regularitāti. No tirgotāju vides bieži izvirzījās hanu padomdevēji ekonomikas jautājumos, kļuva par darugām (jeb baskakiem).