Atšķirības starp "Lilberns Džons" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
2. rindiņa: 2. rindiņa:
 
'''Džons Lilberns''' (''John Lilburne'', 1614.-1657.) – [[Leveleri|leveleru]] ideologs un līderis, pamfletists.
 
'''Džons Lilberns''' (''John Lilburne'', 1614.-1657.) – [[Leveleri|leveleru]] ideologs un līderis, pamfletists.
  
[[Džentriji|Džentrijs]]. Piedalījās Anglijas pilsoņu karā. Kopā ar Volvinu, Overtonu u.c. pārstāvēja radikālo spārnu, krasi iestājoties par [[monarhija]]s kā tādas likvidēšanu. Pirmais formulēja [[buržuāzija]]s varas politiskās doktrīnas pamatus un centās to ieviest valstī. Pamatojoties uz [[Dabiskās tiesības|dabisko tiesību teoriju]], iestājās par tautas suverenitātes ideju, vispārējām vēlēšanu tiesībām, referenduma tiesībām, valsts varas republikānisko formu, likumdošanas, izpildu varas un tiesu varas nošķiršanu u.tml.
+
Dzimis 1618. gadā [[Anglijas karaliste|Anglijas karalistē]], ziemeļos, Dergemas grāfistē, [[Džentriji|džentrija]] Ričarda Lilberna ģimenē. Guvis minimālu pamatizglītību, tad, atbilstoši džentriju vidū valdošajai tradīcijai jaunākos dēlus orientē† uz tirdzniecību vai rūpniecību, iekārtots mācībā Londonā pie audumu tirgotāja. Uzkalpojās par palīgu, kam jau uzticēja saimnieka vārdā veikt mazāk svarīgus darījumus (darba darīšanās vairākkārt bijis Holandē). Aizrāvās ar tur drukāto [[Puritāņi|puritāņu]] literatūru, kontrabandas ceļā to veda uz Angliju. 1637. gadā arestēts un tiesāts [[Zvaigžņu palāta|Zvaigžņu palātā]] (piesprieda 500 sterliņu mārciņu sodu, pērienu un kauna stabu). 1638. gada 18. aprīlī sods tika izpildīts, pēc kura Lilbernu atkal ieslodzīja cietumā, n kura to atbrīvoja tikai t.s. [[ilgais parlaments]] 1641. gada maijā. Šim ieslodzījuma laikam veltīts viņa pirmais pamflets "Džona Lilberna atklātā vēstule Flitas cietuma apsargiem" (1640.).
 +
 
 +
Piedalījās Anglijas pilsoņu karā. Kopā ar Volvinu, Overtonu u.c. pārstāvēja radikālo spārnu, krasi iestājoties par [[monarhija]]s kā tādas likvidēšanu. Pirmais formulēja [[buržuāzija]]s varas politiskās doktrīnas pamatus un centās to ieviest valstī. Pamatojoties uz [[Dabiskās tiesības|dabisko tiesību teoriju]], iestājās par tautas suverenitātes ideju, vispārējām vēlēšanu tiesībām, referenduma tiesībām, valsts varas republikānisko formu, likumdošanas, izpildu varas un tiesu varas nošķiršanu u.tml.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
11. rindiņa: 13. rindiņa:
 
* Ефимов И.М. Свергнуть всякое иго: Повесть о Джоне Лилберне. - Политиздат: Москва, 1977 - C. 399
 
* Ефимов И.М. Свергнуть всякое иго: Повесть о Джоне Лилберне. - Политиздат: Москва, 1977 - C. 399
 
* Барг М.А. Великая английская революция в портретах её деятелей. - Мысль: Москва, 1991
 
* Барг М.А. Великая английская революция в портретах её деятелей. - Мысль: Москва, 1991
 +
* Попов-Ленский И.Л. Лильберн и левеллеры. - Москва- Ленинград, 1928
 +
* Левин Г.Р. Демократическое движение в английской буржуазной революции. - Ленинград, 1973
  
 
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 +
 +
* [http://www.hrono.ru/biograf/bio_l/lilbern.html Лилберн (Lilburne) Джон - биография]
  
 
[[Kategorija:L]]
 
[[Kategorija:L]]

Versija, kas saglabāta 2010. gada 20. janvāris, plkst. 10.37

Džons Lilberns (John Lilburne, 1614.-1657.) – leveleru ideologs un līderis, pamfletists.

Dzimis 1618. gadā Anglijas karalistē, ziemeļos, Dergemas grāfistē, džentrija Ričarda Lilberna ģimenē. Guvis minimālu pamatizglītību, tad, atbilstoši džentriju vidū valdošajai tradīcijai jaunākos dēlus orientē† uz tirdzniecību vai rūpniecību, iekārtots mācībā Londonā pie audumu tirgotāja. Uzkalpojās par palīgu, kam jau uzticēja saimnieka vārdā veikt mazāk svarīgus darījumus (darba darīšanās vairākkārt bijis Holandē). Aizrāvās ar tur drukāto puritāņu literatūru, kontrabandas ceļā to veda uz Angliju. 1637. gadā arestēts un tiesāts Zvaigžņu palātā (piesprieda 500 sterliņu mārciņu sodu, pērienu un kauna stabu). 1638. gada 18. aprīlī sods tika izpildīts, pēc kura Lilbernu atkal ieslodzīja cietumā, n kura to atbrīvoja tikai t.s. ilgais parlaments 1641. gada maijā. Šim ieslodzījuma laikam veltīts viņa pirmais pamflets "Džona Lilberna atklātā vēstule Flitas cietuma apsargiem" (1640.).

Piedalījās Anglijas pilsoņu karā. Kopā ar Volvinu, Overtonu u.c. pārstāvēja radikālo spārnu, krasi iestājoties par monarhijas kā tādas likvidēšanu. Pirmais formulēja buržuāzijas varas politiskās doktrīnas pamatus un centās to ieviest valstī. Pamatojoties uz dabisko tiesību teoriju, iestājās par tautas suverenitātes ideju, vispārējām vēlēšanu tiesībām, referenduma tiesībām, valsts varas republikānisko formu, likumdošanas, izpildu varas un tiesu varas nošķiršanu u.tml.

Literatūra par šo tēmu

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 237. lpp.

  • Лильберн Д. Памфлеты. - Соцэкгиз: Москва, 1937 - C. 119
  • Ефимов И.М. Свергнуть всякое иго: Повесть о Джоне Лилберне. - Политиздат: Москва, 1977 - C. 399
  • Барг М.А. Великая английская революция в портретах её деятелей. - Мысль: Москва, 1991
  • Попов-Ленский И.Л. Лильберн и левеллеры. - Москва- Ленинград, 1928
  • Левин Г.Р. Демократическое движение в английской буржуазной революции. - Ленинград, 1973

Resursi internetā par šo tēmu