Atšķirības starp "Dalambērs Žans Lerons" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Žans Lerons Dalambērs''' (1717.-1783.) - filosofs, matemātiķis, viens no [[apgaismība]]s spilgtākajiem pārstāvjiem, [[enciklopēdists]]. Centās aprakstīt cilvēka izziņas rašanās un evolucijas vēsturi, kā arī klasificēt zinātnes. Savā filosofijā nosacīti [[Sensuālisms|sensuālisma]] piekritējs. Uzskatīja, ka domāšana nepiemīt matērijai, tā saistīta ar dvēseli, kas pastāv neatkarīgi no matērijas. Noliedza lietu izzināšanas iespējamību. Postulēja, ka tikumība nav sociālās vides nosacīta. Atzina Dievu kā pasauli veidojošu substanci. Galvenais darbs: "Filosofijas elementi" (1759.).
+
'''Žans Lerons Dalambērs''' (1717.-1783.) - filosofs, matemātiķis, viens no [[apgaismība]]s spilgtākajiem pārstāvjiem, [[enciklopēdists]]. Bija Didro tuvākais palīgs "Enciklopēdijas" rediģēšanā, bija arī tās ievada autors. Centās aprakstīt cilvēka izziņas rašanās un evolucijas vēsturi, kā arī klasificēt zinātnes. Savā filosofijā nosacīti [[Sensuālisms|sensuālisma]] piekritējs. Uzskatīja, ka domāšana nepiemīt matērijai, tā saistīta ar dvēseli, kas pastāv neatkarīgi no matērijas. Noliedza lietu izzināšanas iespējamību. Postulēja, ka tikumība nav sociālās vides nosacīta. Atzina Dievu kā pasauli veidojošu substanci. Galvenais darbs: "Filosofijas elementi" (1759.).
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2009. gada 9. aprīlis, plkst. 14.19

Žans Lerons Dalambērs (1717.-1783.) - filosofs, matemātiķis, viens no apgaismības spilgtākajiem pārstāvjiem, enciklopēdists. Bija Didro tuvākais palīgs "Enciklopēdijas" rediģēšanā, bija arī tās ievada autors. Centās aprakstīt cilvēka izziņas rašanās un evolucijas vēsturi, kā arī klasificēt zinātnes. Savā filosofijā nosacīti sensuālisma piekritējs. Uzskatīja, ka domāšana nepiemīt matērijai, tā saistīta ar dvēseli, kas pastāv neatkarīgi no matērijas. Noliedza lietu izzināšanas iespējamību. Postulēja, ka tikumība nav sociālās vides nosacīta. Atzina Dievu kā pasauli veidojošu substanci. Galvenais darbs: "Filosofijas elementi" (1759.).

Literatūra par šo tēmu

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. – Latvijas valsts izdevniecība: Rīga, 1964., 69. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu