Atšķirības starp "Babeks" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
 
'''Babeks''' jeb '''Papaks''' (pers. بابک خرمدین‎, kr. ''Бабек, Бабак Хоррамдин, Папак''; ~800-838) - plašas, pret [[Kalifāts|Kalifātu]] vērstas sacelšanās (816-837; mūsd. Irānas un Azerbaidžānas teritorijā) vadonis, mūsdienu azerbaidžāņu nacionālā mīta varonis.
 
'''Babeks''' jeb '''Papaks''' (pers. بابک خرمدین‎, kr. ''Бабек, Бабак Хоррамдин, Папак''; ~800-838) - plašas, pret [[Kalifāts|Kalifātu]] vērstas sacelšanās (816-837; mūsd. Irānas un Azerbaidžānas teritorijā) vadonis, mūsdienu azerbaidžāņu nacionālā mīta varonis.
  
Dzimis laikā starp 790. un 800. gadu Bilalabadā (Irānas Azerbaidžānā), sīktirgotāja ģimenē. Jaunību pavadījis kā amatnieka zellis Tebrizā. Iesaistījies [[Huramīti|huramītu]] sektā. Pēc [[sekta]]s vadoņa Džavidana nāves 816. gadā kļuva par tās līderi un uzsāka ar saviem sekotājiem sacelšanos, padzenot arābu garnizonus. Tā kā Kalifāts bija iestidzis ilgstošā karā ar [[Bizantija|Bizantiju]] un sacelšanos Ēģiptē (830-833), Babeka varā nonāca mūsdienu Azerbaidžānas, Austrumarmēnijas un Rietumirānas zemes. [[Kalifs]] Mutasims (valda 833-842) noslēdza mieru ar Konstantinopoli un uzsāka plaša mēroga karu pret Babeku, 833. gadā netālu no Hamadanas sakaujot tā armiju. 837. gadā dumpinieku paliekas tika bloķētas Al Badas cietoksnī (Karadagā), un padevās uzvarētājiem šā paša gada rudenī. Babegs ar dažiem sekotājiem gan izbēga, taču 838. gada pavasarī tika notverts un notiesāts uz nāvi.
+
Dzimis laikā starp 790. un 800. gadu Bilalabadā (mazpilsētiņa Irānas Azerbaidžānā), eļļas tirgotāja ģimenē. Pats vārds "Babeks" ir arabizēts persiešu īpašvārds "Papaks". 10 gadu vecumā zaudējis tēvu un kļuvis par karavānu pavadoni, kamieļu dzinēju. Jaunību pavadījis kā ieroču kalēja zellis Tebrizā. Iesaistījies [[Huramīti|huramītu]] sektā. Pēc [[sekta]]s vadoņa Džavidana nāves 816. gadā, Babeks apprecēja tā atraitni un kļuva par sektas līderi. Uzsāka ar saviem sekotājiem sacelšanos, padzenot arābu garnizonus. Tā kā Kalifāts bija iestidzis ilgstošā karā ar [[Bizantija|Bizantiju]] un sacelšanos Ēģiptē (830-833), Babeka varā nonāca mūsdienu Azerbaidžānas, Austrumarmēnijas un Rietumirānas zemes. [[Kalifs]] Mutasims (valda 833-842) noslēdza mieru ar Konstantinopoli un uzsāka plaša mēroga karu pret Babeku, 833. gadā netālu no Hamadanas sakaujot tā armiju. 837. gadā dumpinieku paliekas tika bloķētas Al Badas cietoksnī (Karadagā), un padevās uzvarētājiem šā paša gada rudenī. Babegs ar dažiem sekotājiem gan izbēga, taču 838. gada pavasarī tika notverts un notiesāts uz nāvi.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Versija, kas saglabāta 2015. gada 25. marts, plkst. 17.39

Babeks jeb Papaks (pers. بابک خرمدین‎, kr. Бабек, Бабак Хоррамдин, Папак; ~800-838) - plašas, pret Kalifātu vērstas sacelšanās (816-837; mūsd. Irānas un Azerbaidžānas teritorijā) vadonis, mūsdienu azerbaidžāņu nacionālā mīta varonis.

Dzimis laikā starp 790. un 800. gadu Bilalabadā (mazpilsētiņa Irānas Azerbaidžānā), eļļas tirgotāja ģimenē. Pats vārds "Babeks" ir arabizēts persiešu īpašvārds "Papaks". 10 gadu vecumā zaudējis tēvu un kļuvis par karavānu pavadoni, kamieļu dzinēju. Jaunību pavadījis kā ieroču kalēja zellis Tebrizā. Iesaistījies huramītu sektā. Pēc sektas vadoņa Džavidana nāves 816. gadā, Babeks apprecēja tā atraitni un kļuva par sektas līderi. Uzsāka ar saviem sekotājiem sacelšanos, padzenot arābu garnizonus. Tā kā Kalifāts bija iestidzis ilgstošā karā ar Bizantiju un sacelšanos Ēģiptē (830-833), Babeka varā nonāca mūsdienu Azerbaidžānas, Austrumarmēnijas un Rietumirānas zemes. Kalifs Mutasims (valda 833-842) noslēdza mieru ar Konstantinopoli un uzsāka plaša mēroga karu pret Babeku, 833. gadā netālu no Hamadanas sakaujot tā armiju. 837. gadā dumpinieku paliekas tika bloķētas Al Badas cietoksnī (Karadagā), un padevās uzvarētājiem šā paša gada rudenī. Babegs ar dažiem sekotājiem gan izbēga, taču 838. gada pavasarī tika notverts un notiesāts uz nāvi.

Literatūra par šo tēmu

  • Томара M. Бабек. - Москва, 1936