Atšķirības starp "Miests" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Miests''' (vc. ''Flecken, Hackelwerk'') - pilsētveida apdzīvota vieta bez pilsētas tiesībām. No pilsētas ''miests'' atšķīrās ar pārvaldes formu un tiesisko stāvokli. Pirmie miesti mūsdienu Latvijas teritorijā parādījās XVI gs. XX gs. (1920.-1928.) bija ''miestos'' bija sava pašvaldība ([[miesta dome]], [[miesta valde]]), taču kad 23 ''miesti'' ieguva pilsētu tiesības, 1928. gadā tos administratīvi teritoriālu vienību likvidēja, sākot dēvēt par "biezi apdzīvotām vietām", bet no 1936. gada - par ciemiem. [[LPSR]] šādas apdzīvotas vietas dēvēja par "pilsētciematiem".
+
'''Miests''' (vc. ''Flecken, Hackelwerk'') - pilsētveida apdzīvota vieta bez pilsētas tiesībām. No pilsētas ''miests'' atšķīrās ar pārvaldes formu un tiesisko stāvokli. Pirmie miesti mūsdienu Latvijas teritorijā parādījās XVI gs. Atšķirībā no pilsētām, miestos nepastāvēja amatu apvienību ([[cunfte]]s) monopols. Tas veicināja brīvu konkurenci un plašākas iespējas nodarboties ar dažādiem amatiem. Miestā bieži uzturējās turīgie muižu īpašnieki, kas veicināja arī tādu ekskluzīvu profesiju frizieri, medību bisu meistari un zeltkaļi.
  
== Literatūra ==
+
Piemēram, Kandavas miesta ev. lut. draudzes 18. gadsimta baznīcas grāmatas min šādus amatniekus: 2 zeltkaļi, 1 medību bisu meistars, 8 cepurnieki, 1 piparkūku cepējs, 1 mūziķis, 14 kurpnieks (apavu izgatavotāji - ''Schuhmacher'') un 7 apavu labotāji (''Schuster''), 31 skroderis, 11 tirgotāji, 11 galdnieki, 1 mežsargs, 10 sedlenieki un 3 siksninieki, 7 ģērmaņi (ādu apstrādātāji), 1 namdaris, 3 kalēji, 4 podnieki, 6 audēji, 8 dzirnavnieki, 3 miesnieki.
 +
 
 +
XX gs. (1920.-1928.) bija ''miestos'' bija sava pašvaldība ([[miesta dome]], [[miesta valde]]), taču kad 23 ''miesti'' ieguva pilsētu tiesības, 1928. gadā tos kā administratīvi teritoriālu vienību likvidēja, sākot dēvēt par "biezi apdzīvotām vietām", bet no 1936. gada - par ciemiem. [[LPSR]] šādas apdzīvotas vietas dēvēja par "pilsētciematiem".
 +
 
 +
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 66. lpp.
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 66. lpp.
  
 
[[Kategorija:Administratīvais iedalījums]]
 
[[Kategorija:Administratīvais iedalījums]]

Versija, kas saglabāta 2020. gada 26. aprīlis, plkst. 08.35

Miests (vc. Flecken, Hackelwerk) - pilsētveida apdzīvota vieta bez pilsētas tiesībām. No pilsētas miests atšķīrās ar pārvaldes formu un tiesisko stāvokli. Pirmie miesti mūsdienu Latvijas teritorijā parādījās XVI gs. Atšķirībā no pilsētām, miestos nepastāvēja amatu apvienību (cunftes) monopols. Tas veicināja brīvu konkurenci un plašākas iespējas nodarboties ar dažādiem amatiem. Miestā bieži uzturējās turīgie muižu īpašnieki, kas veicināja arī tādu ekskluzīvu profesiju kā frizieri, medību bisu meistari un zeltkaļi.

Piemēram, Kandavas miesta ev. lut. draudzes 18. gadsimta baznīcas grāmatas min šādus amatniekus: 2 zeltkaļi, 1 medību bisu meistars, 8 cepurnieki, 1 piparkūku cepējs, 1 mūziķis, 14 kurpnieks (apavu izgatavotāji - Schuhmacher) un 7 apavu labotāji (Schuster), 31 skroderis, 11 tirgotāji, 11 galdnieki, 1 mežsargs, 10 sedlenieki un 3 siksninieki, 7 ģērmaņi (ādu apstrādātāji), 1 namdaris, 3 kalēji, 4 podnieki, 6 audēji, 8 dzirnavnieki, 3 miesnieki.

XX gs. (1920.-1928.) bija miestos bija sava pašvaldība (miesta dome, miesta valde), taču kad 23 miesti ieguva pilsētu tiesības, 1928. gadā tos kā administratīvi teritoriālu vienību likvidēja, sākot dēvēt par "biezi apdzīvotām vietām", bet no 1936. gada - par ciemiem. LPSR šādas apdzīvotas vietas dēvēja par "pilsētciematiem".

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 66. lpp.