Vēsture:Pamācība
Satura rādītājs
Jauna šķirkļa izveide un ievietošana
Var rakstīt jau iepriekš ieplānotu šķirkli, taču var arī paklejot pa uzrakstītajām lapām, kur sarkanā krāsā redzami izcelti īpašvārdi vai termini, kuriem vēlams savs šķirklis. Uzklikšķinot ar peli tam virsū, atvērsies rakstīšanas logs.
Ja rakstīsi jau ieplānotu šķirkli, ieraksti meklētāja lodziņā precīzu (gala variantā raksta nosaukums būs tāds, kādu ierakstīji meklētāja logā) nosaukumu un nospied pogu "Aiziet". Ja lapa ar šādu nosaukumu vēl nav izveidota, sarkaniem burtiem parādīsies iespēja "Šeit nav lapas ar nosaukumu "..." Tu to vari izveidot". Uzklikšķini uz sarkani iekrāsotā "izveidot" un atvērsies jauns logs ar attiecīgu virsrakstu, kurā rakstīt.
Veidojot biogrāfisku šķirkli, uzvārdu jāraksta pirmo, jo tā interesentam slejā vieglāk to atrast, piemēram, Levits Karls, nevis Karls Levits.
Šķirkļa pievienošana vajadzīgajai tēmai - kategorijas
Lai teksts atrastos vajadzīgās tēmas vajadzīgajā sadaļā ("plauktiņā"), tā beigās pievieno raksta kategorijas jeb sadaļas formulu. Piemēram, šķirklis "Molotova-Ribentropa pakts" attiecas uz politisko vēsturi, tāpēc tam teksta beigās beigās pievieno [[Kategorija:Latvijas vēsture]].
Vienam šķirklim var būt arī vairākas iekšējās saites. Konkrētajā piemērā šis pakts attiecas uz vairāku valstu politisko vēsturi, tāpēc reizē var pievienot vairākas kategorijas - piemēram, "Latvijas vēsture", "PSRS", "Vācijas vēsture", - un tas parādisies visās trijās sadaļās.
Kategorijas kopā veido kategoriju ķēdi, tāpēc katram noteiktam rakstam jāpievieno mazākās nozīmes kategorija. Piemēram, šķirklis "Viestura ordenis" atrodas kategorijā "Apbalvojumi Latvijā". Šai kategorijai tad pašai pievieno kategoriju "Latvijas vēsture". Tai savukārt pievieno kategoriju "Eiropas valstis", tai - "Valstu vēsture", tai - "Enciklopēdija", un ir izveidojusies "atvilknīšu" ķēde no dziļuma uz sākumlapu, veidojot enciklopēdijas vertikālo struktūras līniju.
Tematisko sarakstu veidošana
Lai izvairītos no pārblīvētības un struktūras izplūšanas, tematiskajos sarakstos ievietotajiem pamatšķirkļiem kategorijas nepievienojam. Piemēram, Aristokrātijas tituli un amati Eiropā ar kategoriju ir piesaistīts "Tituli un amati", kas savukārt piesaistīts "Enciklopēdija". T.i. šo sarakstu, ieejot enciklopēdijā, viegli atrast. Savukārt sarakstā uzskaitīto amatu šķirkļiem kategorijas pievienotas netiek.
Piemēram, meklētājā uzrādās "Grāfs", uz šo šķirkli darbojas arī iekšējās saites, sarakstā "Aristokrātijas tituli un amati Eiropā" tas ir. Ar to pietiek - likt to vēl atsevišķā "plauktiņā" nav lietderīgi.
Rediģēšana
Lai mainītu kādas lapas saturu (pareizrakstības kļūda, vēlies pievienot kādu nosaukumu literatūras sarakstā utt.), jānospiež pogu "Izmainīt šo lapu" iespēju izvēlnē (horizontāli izvietota loga augšpusē) - mainās raksta logs uz variantu, kurā var veikt labojumus tekstā. Kad izmaiņas veiktas, nospied "Rādīt pirmskatu" (loga apakšā) un pārbaudi, vai gaidāmais rezultāts ir atbilstošs iecerētajam. Ja viss kārtībā, spied pogu "Saglabāt lapu".
Ja esi rediģējis kādu rakstu, virs pogām "Saglabāt lapu" un "Parādīt pirmskatu" atrodas lodziņš, kurā vēlams vienā teikumā ierakstīt iemeslu, kāpēc esi attiecīgo rakstu izmainījis.
Ja redzi kāda cita veidotajā šķirklī kādu neprecizitāti, aplamību vai vienkārši zini ko vairāk, bet nevēlies jaukties cita darbā, tad risinājums ir katrai lapai augšā esoša poga "diskusija", kas attiecas tikai uz konkrēto lapu. Ieraksti tur savu viedokli, lapas autors, kurš to uzrauga, izlasīs un vai nu ņems vērā, vai argumentēs savu pozīciju, izvēršot diskusiju un domu apmaiņu par tēmu.
Pāradresācija
Dažkārt rodas nepieciešamība veidot pāradresāciju. Piemēram, ir izveidots šķirklis "Joans IV (Krievijas cars)", taču tas neparādīsies meklētājā, ja meklēs "Ivans Bargais". Tāpēc izveido jaunu lapu ar nosaukumu "Ivans Bargais", kurā teksta vietā ieraksta formulu - #REDIRECT [[Vajadzīgā šķirkļa nosaukums]], - kurā dubultajās kvadrātiekavās ieraksta "Joans IV (Krievijas cars)" - #REDIRECT [[Joans IV (Krievijas cars)]] - attiecīgi, meklējot "Ivans Bargais" ("Ivans IV", "Jānis Briesmīgais" u.c. vēstures literatūrā lietotus apzīmējumus), pateicoties pāradresācijai interesents uzreiz nonāks pamatšķirklī.
Iekšējo saišu pievienošana
Kad esi rakstu ievietojis, vēlams pievienot iekšējās saites. Piemēram, esi uzrakstījis šķirkli "Reformācija". Ieraksti meklētājā šo vārdu citā locījumā - "Reformācijas", - un parādīsies saraksts ar lapām, kurās tas figurē tekstā. Lai attiecīgajā tekstā vārds butu aktīvs (uzklikšķinot tam, uzreiz nonāktu šķirklī "Reformācija"), ir lietderīgi izveidot iekšējo saiti.
Tas ir vienkārši: piemēram, citā šķirklī redzi tekstu "Mārtiņu Luteru pieņemts uzskatīt par Reformācijas aizsācēju". Ieej šķirkļa rediģēšanas versijā un vārdu "Reformācijas" iekļauj formulā [[Reformācija|Reformācijas]], kur vispirms nāk šķirkļa "Reformācija" nosaukums, bet pēc vertikālās svītras seko vārds teksta locījumā. Rezultātā tekstā vārds būs iekrāsots zils un, uzspiežot tam, lasītājs nonāk lapā "Reformācija" - noskaidro, kas tā tāda, tad atgriežas iepriekš un turpina lasīt.
Kad raksti savu tekstu, tad īpašvārdiem un jēdzieniem, kuriem tavuprāt nepieciešams atsevišķs skaidrojošais šķirklis, jau pašā tekstā pievieno šādu iekšējās saites formulu. Kamēr tam nebūs sava šķirkļa, tas būs sarkans (katram skaidrs, ka par to vēlams uzrakstīt), bet kad tam būs kāds uzrakstijis atsevišķu šķirkli, automātiski aktivizēsies iekšējā saite (ja formulā ierakstītais vārds sakritīs ar šķirkļa nosaukumu).
Ārējo saišu pievienošana
Ārējās saites ir saites uz citiem resursiem par konkrēto tēmu internetā. Lai ievietotu lapā saiti uz kādu interneta lapu, raksti šādu formulu: [http://www.citalapa.com Adrese internetā]. Ievēro, ka šoreiz jāliek tikai vienas kvadrātiekavas, bez tam starp adresi un vēlamo nosaukumu ir liekama atstarpe.
Stila veidošana
Te viss balstās uz formulām - ievietojot tekstu zināmā zīmju kopumā, tas veido vai nu tabulu, vai lielākus burtus, slīprakstu vai biezus burtus utt.
Ja sākumā šķiet kas par sarežģītu, tas vienkārši palūko, kur kādā citā šķirklī ir atbilstoši tavām vēlmēm izveidots izvietojums un caur rediģēšanas iespēju palūko, kā tas ir uztaisīts (dažkārt, sevišķi tabulām, visvieglāk ir nokopēt tabulas formulu no citas lapas un ievietot savā tekstā, attiecīgio nomainot saturu).
Nodaļu un apakšnodaļu virsraksti
Iespējams veidot dažādu līmeņu (pēc burtu lieluma un intensitātes) virsrakstus. Pirmā līmeņa virsraksts ir pats raksta nosaukums. Nodaļu nosaukumiem domāti otrā līmeņa virsraksti (tekstā virsrakstam abās pusēs jāievieto divas "=" zīmes: ==Virsraksts==), apakšnodaļām - trešā līmeņa virsraksti (trīs "=" zīmes katrā pusē: ===Virsraksta teksts===), kuras var sadalīt sīkāk ar nākošā līmeņa apakšvirsrakstiem, kuriem katrā galā jau ir četras "=" zīmes: ====Virsraksta teksts====.
Attēlu ievietošana
Lai augšuplādētu attēlu, izvēlnē pa kreisi jāizvēlas "Augšuplādēt". Savā datorā jāatrod attiecīgais fails un tas jāielādē (vēlams norādit attēla izcelsmi). Attēls nav jāaugšuplādē, ja tas jau atrodas mūsu attēlu krātuvē.
Lai ievietotu attēlu kādā rakstā, ieraksti formulu [[Image:Faila_nosaukums.jpg|300px|left|thumb|Bildes apraksts]], kurā starp kvadrātiekavām ieraksti to attēla faila nosaukumu, bet starp vertikālajām atdalītājzīmēm to, cik lielam jābūt attēlam - mainot (px) ciparu, mainīsies attēla lielums, labajā vai kreisajā pusē tekstā, - piemēram, [[Image:Ketler_arms.jpg|200px|right|thumb|Ketleru dzimtas ģerbonis]].
Ja tas šķiet sarežģīti, tad paņem jau kādu esošu rakstu, atver rediģēšanas režīmā, nokopē attēla formulu, ievieto savā tekstā, attiecīgi nomaino faila nosaukumu un aprakstu.
Visai plaša attēlu krātuve, piemērota lietošanai interneta vidē, atrodama Wikimedia Commons.
Teksta burti stils
- Ja vēlies kādu vārdu izcelt ar slīpiem burtiem (italic), tad vārdam katrā pusē jāieraksta divus apostrofus: ''vārds''.
- Ja vēlies kādu vārdu izcelt ar biezajiem burtiem (bold), tad vārdam katrā pusē jāieraksta trīs apostrofus: '''vārds'''.
- Ja vēlies kādu vārdu izcelt ar bieziem slīpiem burtiem (bold italic), tad vārdam katrā pusē jāieraksta piecus apostrofus: '''''vārds'''''.
Uzskaitījumu vislabāk veidot, pirms katra uzskaitāmā ierakstot t.s. zvaigznīti: *.
Atsauces
Atsauces var likt divejādi:
- Vienkāršākais variants ir tekstā ievietot atsauces numuru, un attiecīgi numurēt atsauču sarakstā avotu. Lai numurs būtu mazs un "piepacelts, jālieto formulu <sup>'''1'''</sup>, kā rezultātā atsauces numurs izskatīsies šādi: 1.
Tā kā programmu nodrošinājuma pamats ir viens, lielu daļa formulu un lietošanas pamācību var apgūt Vikipēdijā.
Saziņa starp lietotājiem
Lai apspriestu noteiktu rakstu, informētu par pamanītām kļūdām vai neprecizitātēm, vēlams izmantot attiecīgā raksta diskusijas lapu. Lai tur iekomentētu, uzklikšķini uz pogas "Diskusija", tad - uz "Izmainīt šo lapu", un varēsi ierakstīt savas domas diskusiju lapā, kur kolēģi varēs atbildēt).
Ja vēlies sazināties ar noteiktu lietotāju, lieto šī lietotāja individuālās lapas diskusiju lapu tādā pašā veidā, kā aprakstīts iepriekš. Bez tam katra dalībnieka izndividuālajā lapā uzrādīta @ adrese.
Getting started
Consult the User's Guide for information on using the wiki software.