Zobens

No ''Vēsture''
Versija 2020. gada 17. jūlijs, plkst. 13.05, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Zobeni.jpg

Zobens - kopš bronzas laikmeta līdz jaunajiem laikiem izplatīts aukstais ierocis, domāts duršanai un ciršanai: sastāv no spala un vienpusēji vai divpusēji uzasināta, šaura, plāna un garena asmens. Atkarībā no formas un pielietošanas iedalās kavalērijas un kājnieku zobenos kas, savukārt, sīkāk iedalās modifikācijās pēc formas un izcelsmes.

Sākotnēji zobenu asmeņi bija paredzēti duršanai, bet laika gaitā, parādoties bruņām, tie tika pielāgoti arī cirtienam. Zobenus, kuru asmeni izmantoja arī duršanai, atkal sāka izgatavot 13. gs. Šiem ieročiem joprojām dominējošā funkcija bija ciršana, tomēr tā neizslēdza veiksmīga dūriena izdarīšanu pretiniekam. Savukārt tikai duršanai pielāgoti zobenu asmeņi lietošanai parādījās 14. gs. Šajā periodā visā zobenu tipoloģiskajā grupā iezīmējās viegli pamanāmas atšķirības, ļaujot nodalīt dūrienam un cirtienam paredzētos ieročus. Sākotnēji tie atšķīrās tikai ar garāku un šaurāku asmeni, attiecīgi garāks kļuva arī rokturis. Kopš 15. gs. beigām strauji radās jauni zobenu tipi – zobenu asmeņi kļuva vēl garāki, palielinājās šo ieroču svars. Lai padarītu ērtu šādu ieroču lietošanu, to rokturi tika pielāgoti divroku satvērienam. 17.–18. gs. dažādu tipu zobeni tika piemēroti duršanai un paukošanai (ciršanai paredzētei asmeņi saglabājās kavalērijā). 19. gs. zobeni zaudēja savu funkcionalitāti sadzīvē, bet armijā kalpoja galvenokārt kā karaspēka komandējošā sastāva atribūts.

Skat. sīkāk: Okšota tipoloģija , Fofmeijeras tipoloģija

Literatūra par šo tēmu

  • Anteins A. Melnais metāls Latvijā. - Zvaigzne: Rīga, 1976., 44.-55. lpp.
  • Tomsons Artūrs. Zobeni Latvijas teritorijā 7.-16. gs. / sērija Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti Nr.27. - Rīga, 2019.
  • Brūzis R. Tuvcīņas ieroči Latvijā 14.–16. gadsimtā. - Latvijas vēstures institūta apgāds: Rīga, 2016.

  • Withers H.J.S. The World encyclopedia of swords and sabres. Hermes House: London, 2010.

  • Окшотт Э., Археология оружия. - Центрполиграф: Москва, 2006.

Resursi internetā par šo tēmu