Vēsture:Pamācība

No ''Vēsture''
Versija 2008. gada 20. jūlijs, plkst. 05.05, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Consult the User's Guide for information on using the wiki software.

Getting started

Jauna šķirkļa izveide vai raksta ievietošana

Ieraksti meklētāja lodziņā precīzu (gala variantā raksta nosaukums būs tāds, kādu ierakstīji meklētāja logā) nosaukumu un nospied pogu "Sākt" ("Go"). Ja lapa ar šādu nosaukumu vēl nav izveidota, sarkaniem burtiem parādīsies iespēja "izveidot jaunu rakstu ar šādu virsrakstu" ("create this page"). Uzklikšķini uz šīs saites un atvērsies jauns logs, kurā rakstīt.

Veidojot biogrāfisku šķirkli, uzvārdu jāraksta pirmo, jo tā interesentam slejā vieglāk to atrast, piemēram, Levits Karls, nevis Karls Levits.

Kat šķirklis izveidots, vēlams tā titulvārdu ierakstīt meklētājā, kur uzrādīsies visas lapas, kurās šis īpašvārds pieminēts. Ievietojot šajās lapās atrastos vārdus dubultkvadrātiekavās, veidosies šo vārdu saite ar pamatrakstu (t.i. ja "vārds "Levits Karls" figurē, piemēram, publikācijā par mūsdienu vēstures filozofiju, šis vārds tekstā būs iekrāsots un aktīvs - uzklikšķinot atvērsies Levita biogrāfijas šķirklis) - skat. apakšsadaļu Iekšējo saišu pievienošana.

Rediģēšana

Lai mainītu kādas lapas saturu, jānospiež pogu "Rediģēt" ("Edit") iespēju izvēlnē (horizontāli izvietota loga augšpusē) - mainās raksta logs uz variantu, kurā var veikt labojumus tekstā. Kad izmaiņas veiktas, nospied "Parādīt" ("Show prewiew" - loga apakšā) un pārbaudi, vai gaidāmais rezultāts ir atbilstošs iecerētajam. Ja viss kārtībā, spied pogu "Gatavs" ("Save page").

Ievietojot informāciju vai attēlus, pievēršiet uzmanību tam, lai tiktu ievērotas autortiesības.

Ja esi rediģējis kādu rakstu, virs pogām "Saglabāt lapu" un "Parādīt pirmskatu" atrodas logs, kurā vēlams vienā teikumā ierakstīt iemeslu, kāpēc esi attiecīgo rakstu izmainījis.

Pāradresācija

Dažkārt rodas nepieciešamība veidot pāradresāciju. Piemēram, ir izveidots šķirklis "Joans IV Rurikovičs (Krievijas cars)", taču tas neparādīsies meklētājā, ja meklēs "Ivans Bargais". Tāpēc izveido jaunu lapu ar nosaukumu "Ivans Bargais", kurā teksta vietā ieraksta formulu - #REDIRECT [[Lapa, uz kuru pāradresēt]], - kurā dubultajās kvadrātiekavās ieraksta "Joans IV Rurikovičs (Krievijas cars)" - attiecīgi, meklējot "Ivans Bargais", "Ivans IV", "Jānis Briesmīgais" u.c., pateicoties pāradresācijai, interesents nonāks pamatinformācijas lapā.

Stila veidošana

Te viss balstās uz formulām - ievietojot tekstu zināmā zīmju kopumā, tas veido vai nu tabulu, vai lielākus burtus, slīprakstu vai biezus burtus utt.

Nodaļu un apakšnodaļu virsraksti

Iespējams veidot dažādu līmeņu (pēc burtu lieluma un intensitātes) virsrakstus. Pirmā līmeņa virsraksts ir pats raksta nosaukums. Nodaļu nosaukumiem domāti otrā līmeņa virsraksti (tekstā virsrakstam abās pusēs jāievieto divas "=" zīmes: ==Virsraksts==), apakšnodaļām - trešā līmeņa virsraksti (trīs "=" zīmes katrā pusē: ===Virsraksta teksts===), kuras var sadalīt sīkāk ar nākošā līmeņa apakšvirsrakstiem, kuriem katrā galā jau ir četras "=" zīmes: ====Virsraksta teksts====.

Pievienošana vajadzīgajai tēmai

Lai teksts atrastos vajadzīgās tēmas vajadzīgajā sadaļā, tā beigās pievieno raksta kategorijas jeb sadaļas formulu. Piemēram, rakstam "Afrodīte" būtu jāatrodas sadaļā "Hellēņu mitoloģija", tāpēc rakstam par Afrodīti beigās pievieno [[Category:Hellēņu mitoloģija]]. Vienam rakstam var būt arī vairākas iekšējās saites, tad raksts parādisies vairākās sadaļās (piemēram, "Hellēņu mitoloģija", "Hellēņu māksla", "Hellēņu reliģija" utt.).

Kategorijas kopā veido kategoriju ķēdi, tāpēc katram noteiktam rakstam jāpievieno šaurākas nozīmes kategorija. Piemēram, rakstam par kādu Jāzepu Grosvaldu jāpievieno tikai kategorija "Impresionisms". Savukārt kategorija "Impresionisms" būs piesaistīta kategorijai "Mākslas virzieni", bet tā – kategorijai "Māksla". Interesents vispirms ierauga sadaļu "Māksla", tajā iekšā virkne citu sadaļu, starp kurām "Mākslas virzieni", un tajā "Impresionisms" ar šķirkļiem par ievērojamākajiem impresionistiem. Kad saprot sistēmu, tas vairs nešķiet sarežģīti, bet sākumā kolēģi te noteikti palīdzēs.

Iekšējo saišu pievienošana

Kad esi rakstu ievietojis, vēlams pievienot iekšējās saites. Tās jāveido jēdzieniem, par kuriem būtu jābūt atsevišķam rakstam vai tāds jau ir. Piemēram, ja esi biogrāfiskā šķirklī uzrakstījis: "Mārtiņu Luteru pieņemts uzskatīt par Reformācijas aizsācēju", tad būtu lietderīgi izveidot saiti uz šķirkli "Reformācija" (pat tad, ja tāds vēl nav uzrakstīts!). Lai to izdarītu, kad atrodies "Rediģēt" lapā, pirms vārda "Reformācijas" ieraksti "Reformācija|" nominatīvā un ieliec abu šo vārdu apvienojumu dubultās kvadrātiekavās, lai rezultāts izskatītos šādi: [[Reformācijas|Reformācija]]. Tekstā vārds (vai vārdu savienojums) būs pareizajā locījumā, savukārt iekšējā saite vedīs uz lapu par Reformāciju.

Ārējo saišu pievienošana

Ārējās saites ir saites uz citiem resursiem internetā. Lai ievietotu lapā saiti uz kādu interneta lapu, raksti šādi: [http://www.citalapa.com Cita lapa]. Ievēro, ka šoreiz jāliek tikai vienas kvadrātiekavas un starp adresi un vēlamo nosaukumu ir liekama atstarpe.

Attēlu ievietošana

Lai augšuplādētu attēlu, izvēlnē pa kreisi jāizvēlas "Augšuplādēt". Savā datorā jāatrod attiecīgais fails un tas jāielādē (vēlams norādit attēla izcelsmi). Attēls nav jāaugšuplādē, ja tas jau atrodas mūsu attēlu krātuvē.

Lai ievietotu attēlu kādā rakstā, ieraksti formulu [[Image:Pils Jelgava.jpg|300px|left|thumb|Jelgavas pils]], kurā starp kvadrātiekavām ieraksti to attēla faila nosaukumu, bet starp vertikālajām atdalītājzīmēm to, cik lielam jābūt attēlam - mainot (px) ciparu, mainīsies attēla lielums, labajā vai kreisajā pusē tekstā.

Lai attēlam pievienotu parakstu, beigās pirms otrajām kvadrātiekavām raksti "|" un vēlamo parakstu.

Ja tas šķiet sarežģīti, tad paņem jau kādu esošu rakstu, atver rediģēšanas režīmā, nokopē formulu, ievieto savā tekstā, attiecīgi nomaino attēla nosaukumu un faila nosaukumu.

Teksta burti stils

  • Ja vēlies kādu vārdu izcelt ar slīpiem burtiem (italic), tad vārdam katrā pusē jāieraksta divus apostrofus: ''vārds''.
  • Ja vēlies kādu vārdu izcelt ar biezajiem burtiem (bold), tad vārdam katrā pusē jāieraksta trīs apostrofus: '''vārds'''.
  • Ja vēlies kādu vārdu izcelt ar bieziem slīpiem burtiem (bold italic), tad vārdam katrā pusē jāieraksta piecus apostrofus: '''''vārds'''''.

Uzskaitījumu vislabāk veidot, pirms katra uzskaitāmā ierakstot t.s. zvaigznīti: "*".

Atsauces

Atsauces var likt divejādi:

  • Vienkāršākais variants ir tekstā ievietot atsauces numuru, un attiecīgi numurēt atsauču sarakstā avotu. Lai numurs būtu mazs un "piepacelts, jālieto formulu <sup>'''1'''</sup>, kā rezultātā atsauces numurs izskatīsies šādi: 1.

Tā kā programmu nodrošinājuma pamats ir viens, lielu daļa formulu un lietošanas pamācību var apgūt Vikipēdijā.

Saziņa starp lietotājiem

Lai apspriestu noteiktu rakstu, informētu par pamanītām kļūdām vai neprecizitātēm, vēlams izmantot attiecīgā raksta diskusijas lapu. Lai tur iekomentētu, uzklikšķini uz pogas "Diskusija" ("Discussion"), tad - uz "Rediģēt" ("Edit"), un varēsi ierakstīt savas domas diskusiju lapā, kur kolēģi varēs atbildēt).

Ja vēlies sazināties ar noteiktu lietotāju, lieto šī lietotāja individuālās lapas diskusiju lapu tādā pašā veidā, kā aprakstīts iepriekš.