Atšķirības starp "Šrāga" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Šrāga''' (no vc. ''Schragen'') jeb '''amata rullis''' (no vc. ''Amtsrolle'') - [[Ģilde|ģilžu]] un [[Cunfte|cunftu]] statūti viduslaikos, ko apstiprināja konkrētās pilsētas [[rāte]]. Saturēja [[Meistars|meistara]] tiesību iegūšanas kārtību, sanāksmju un dzīru noteikumus, savstarpējās konkurences ierobežojumus, [[Zellis|zeļļu]] līgšanas un atalgošanas noteikumus, kā arī vispārīgus noteikumus par dalībnieku un to ģimenes locekļu dzīvesveidu un uzvedību, pienākumiem un tiesībām. [[Livonija|Livonijā]] vissenākā ir 1252. gada 18. novembrī apstiprinātā Rīgas Svētā Krusta un Trīsvienības ģildes ''šrāga''.
+
'''Šrāga''' (no vc. ''Schragen'') jeb '''amata rullis''' (no vc. ''Amtsrolle'') - [[Ģilde|ģilžu]] un [[Cunfte|cunftu]] statūti viduslaikos, ko apstiprināja konkrētās pilsētas [[rāte]]. Saturēja [[Meistars|meistara]] tiesību iegūšanas kārtību, sanāksmju un dzīru noteikumus, savstarpējās konkurences ierobežojumus, [[Zellis|zeļļu]] līgšanas un atalgošanas noteikumus, kā arī vispārīgus noteikumus par dalībnieku un to ģimenes locekļu dzīvesveidu un uzvedību, pienākumiem un tiesībām. Acīmredzot sākotnēji tābijusi mutvārdu tradīcija, kas galu galā tika fiksēta rakstiski. [[Livonija|Livonijā]] vissenākā ir 1360. gadā sastādītā zeltkaļu cunftes (amata) šrāga (Rīgas maiznieku zeļļu brālības šrāgā gan minēts 1235. gads kā sastādīšanas brīdis, taču to atzīst par vēlāku viltojumu, arī literatūrā minētais 1252. gada 18. novembris kā Rīgas Svētā Krusta un Trīsvienības ģildes šrāgas tapšanas laiks ir apšaubāms). 1375. gadā tapušas kurpnieku un mūrnieku cunftu šrāgas, 1382. gadā - kalēju šrāga utt., vairums no XV-XVI gs.
 +
 
 +
Amatnieku cunftēm līdzīgas šrāgas saņēma arī tirdzniecības palīgamatu brālības (Rīgā pirmā zināmā ir 1386. gada alusnesēju brālības šrāga).
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2012. gada 19. jūlijs, plkst. 11.29

Šrāga (no vc. Schragen) jeb amata rullis (no vc. Amtsrolle) - ģilžu un cunftu statūti viduslaikos, ko apstiprināja konkrētās pilsētas rāte. Saturēja meistara tiesību iegūšanas kārtību, sanāksmju un dzīru noteikumus, savstarpējās konkurences ierobežojumus, zeļļu līgšanas un atalgošanas noteikumus, kā arī vispārīgus noteikumus par dalībnieku un to ģimenes locekļu dzīvesveidu un uzvedību, pienākumiem un tiesībām. Acīmredzot sākotnēji tābijusi mutvārdu tradīcija, kas galu galā tika fiksēta rakstiski. Livonijā vissenākā ir 1360. gadā sastādītā zeltkaļu cunftes (amata) šrāga (Rīgas maiznieku zeļļu brālības šrāgā gan minēts 1235. gads kā sastādīšanas brīdis, taču to atzīst par vēlāku viltojumu, arī literatūrā minētais 1252. gada 18. novembris kā Rīgas Svētā Krusta un Trīsvienības ģildes šrāgas tapšanas laiks ir apšaubāms). 1375. gadā tapušas kurpnieku un mūrnieku cunftu šrāgas, 1382. gadā - kalēju šrāga utt., vairums no XV-XVI gs.

Amatnieku cunftēm līdzīgas šrāgas saņēma arī tirdzniecības palīgamatu brālības (Rīgā pirmā zināmā ir 1386. gada alusnesēju brālības šrāga).

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 185. lpp.
  • Zeids Teodors. Senākie rakstītie Latvijas vēstures avoti līdz 1800. gadam. - Zvaigzne: Rīga, 1992., 70.-71. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu