Atšķirības starp "Angļu Ostindijas kompānija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Britu Ostindijas kompānija''' (''East Indian Companyes'') - priviliģēta britu tirgotāju [[Ostindijas kompānijas|Ostindijas kompānija]] (1600.-1858.) kas dibināta ar mērķi veikt tirdzniecības operācijas starp metropoli un zemēm Āzijā. Jau nākamajā gadā tā saņēma no kroņa monopoltiesības tirdzniecībai [[Senā Indija|Indostānas pussalā]], [[Indoķīna|Indoķīnā]] un Dienvidaustrumāzijas salās. XVII gs. Kompānija ieguva tiesības kalt savu naudu, veidot un uzturēt savu karaspēku un floti, pieteikt karu un slēgt mieru, tiesu un militārā vara Kompānijas kolonizētajās teritorijās. 1773. gadā Lielbritānijas Parlaments pakļāva Kompāniju savai kontrolei, bet [[sipaju sacelšanās]] laikā 1858. gadā Kompāniju likvidēja.
+
'''Britu Ostindijas kompānija''' (''East Indian Company'') - priviliģēta britu tirgotāju [[Ostindijas kompānijas|Ostindijas kompānija]] (1600.-1858.) kas dibināta ar mērķi veikt tirdzniecības operācijas starp metropoli un zemēm Āzijā. Jau nākamajā gadā tā saņēma no kroņa monopoltiesības tirdzniecībai [[Senā Indija|Indostānas pussalā]], [[Indoķīna|Indoķīnā]] un Dienvidaustrumāzijas salās. XVII gs. Kompānija ieguva tiesības kalt savu naudu, veidot un uzturēt savu karaspēku un floti, pieteikt karu un slēgt mieru, tiesu un militārā vara Kompānijas kolonizētajās teritorijās. 1773. gadā Lielbritānijas Parlaments pakļāva Kompāniju savai kontrolei, bet [[sipaju sacelšanās]] laikā 1858. gadā Kompāniju likvidēja.
  
 
Skat. arī: [[angļu-maisuru kari]], [[angļu-maratu kari]]
 
Skat. arī: [[angļu-maisuru kari]], [[angļu-maratu kari]]

Versija, kas saglabāta 2021. gada 28. marts, plkst. 15.27

Britu Ostindijas kompānija (East Indian Company) - priviliģēta britu tirgotāju Ostindijas kompānija (1600.-1858.) kas dibināta ar mērķi veikt tirdzniecības operācijas starp metropoli un zemēm Āzijā. Jau nākamajā gadā tā saņēma no kroņa monopoltiesības tirdzniecībai Indostānas pussalā, Indoķīnā un Dienvidaustrumāzijas salās. XVII gs. Kompānija ieguva tiesības kalt savu naudu, veidot un uzturēt savu karaspēku un floti, pieteikt karu un slēgt mieru, tiesu un militārā vara Kompānijas kolonizētajās teritorijās. 1773. gadā Lielbritānijas Parlaments pakļāva Kompāniju savai kontrolei, bet sipaju sacelšanās laikā 1858. gadā Kompāniju likvidēja.

Skat. arī: angļu-maisuru kari, angļu-maratu kari

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 238. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu