Atšķirības starp "Eksekūcionisms" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
(jauns šķirklis)
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Eksekūcionisms''' (no lat. ''executio'', pol. ''egzekucja'') - XVI gs. pirmajā pusē Mazpolijā radusies [[šļahta]]s kustība, kuras piekritēji formulēja Polijas karalistei viņuprāt nepieciešamo reformu programmu, pieprasot, lai kronim tiktu atdoti atpakaļ [[Magnāts|magnātiem]] par dienestu izlēnētie vai ieķīlātie īpašumi no karaļa domēnes, kā arī lai tiktu reformēta administrēšanas un tiesu sistēma. Politiskā sfērā galvenā prasība bija ūnija ar Lietuvu.
+
'''Eksekūcionisms''' (no lat. ''executio'', pol. ''egzekucja'') - XVI gs. pirmajā pusē Mazpolijā radusies [[šļahta]]s kustība, kuras piekritēji formulēja Polijas karalistei viņuprāt nepieciešamo reformu programmu, pieprasot, lai kronim tiktu atdoti atpakaļ [[Magnāts|magnātiem]] par dienestu izlēnētie vai ieķīlātie īpašumi no karaļa domēnes, kā arī lai tiktu reformēta administrēšanas un tiesu sistēma. Politiskā sfērā galvenā prasība bija ūnija ar Lietuvu. 1562. gada 29. novembrī Petrkuvā darbu sāka Polijas [[seims]], ko historiogrāfijā pieņemts apzīmēt par pirmo reformu (eksekūcijas) seimu, jo tas iezīmējās ar reformu programmas praktisku realizēšanu, tika uzsākta monarhu piešķirto zemes īpašumu tiesību pārbaude, nepierādāmo īpašumu pārņemšanas procedūra, kā arī politisko prasību apspriešana.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Pašreizējā versija, 2014. gada 11. janvāris, plkst. 21.47

Eksekūcionisms (no lat. executio, pol. egzekucja) - XVI gs. pirmajā pusē Mazpolijā radusies šļahtas kustība, kuras piekritēji formulēja Polijas karalistei viņuprāt nepieciešamo reformu programmu, pieprasot, lai kronim tiktu atdoti atpakaļ magnātiem par dienestu izlēnētie vai ieķīlātie īpašumi no karaļa domēnes, kā arī lai tiktu reformēta administrēšanas un tiesu sistēma. Politiskā sfērā galvenā prasība bija ūnija ar Lietuvu. 1562. gada 29. novembrī Petrkuvā darbu sāka Polijas seims, ko historiogrāfijā pieņemts apzīmēt par pirmo reformu (eksekūcijas) seimu, jo tas iezīmējās ar reformu programmas praktisku realizēšanu, tika uzsākta monarhu piešķirto zemes īpašumu tiesību pārbaude, nepierādāmo īpašumu pārņemšanas procedūra, kā arī politisko prasību apspriešana.

Literatūra par šo tēmu

  • Kiaupiene Jūrate. Jaunas ziņas par politisko situāciju reģionā Kurzemes un Zemgales hercogistes pastāvēšanas pirmajos gados. // Ventspils muzeja raksti, V, Fobo prints: Rīga, 2006., 24.-30. lpp.