Atšķirības starp "Fiskāls" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(3 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Fiskāls''' - valsts advokāts, konkrētā valdījuma zemes kunga algots ierēdnis.
+
'''Fiskāls''' - valsts saimniecības kontrolieris, konkrētā valdījuma zemes kunga algots ierēdnis ar poliecejiskām funkcijām. Atkarībā no konteksta:
 +
* '''1.''' [[Kurzemes un Zemgales hercogiste|Kurzemes un Zemgales hercogistē]] - ierēdnis, kas raudzījās, lai tiktu ievēroti visi noteiktie likumi un lēmumi, vērsās pret aizliegtu nodarbošanos ar krodzniecību, bija atbildīgs par kārtību pilsētas ielās. Saskaņā ar 1719. gada [[Landtāgs|landtāga]] lēmumu ''fiskāliem'' uzdeva kontrolēt, lai tiklab [[Hercogs|hercoga]], kā [[Muižniecība|muižnieku]] ļaudis pilsētās ievērotu [[Rīga]]s mēru un svaru lietošanu.
 +
* '''2.''' XVIII gs. sākumā [[Krievijas impērija|Krievijas impērijā]] ieviests amats, kas raudzījās, lai tiktu ievēroti visi noteiktie likumi un lēmumi, galvenokārt, finanšu un tieslietu jomās.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
  
* Dišlere I. Tukuma miesta attīstība un nozīme Kurzemes un Zemgales hercogistē. // Ventspils muzeja raksti. V, 2006., 146. lpp.
+
* Dišlere I. Tukuma miesta attīstība un nozīme Kurzemes un Zemgales hercogistē. // Ventspils muzeja raksti. V, 2006., 148. lpp.
 +
 
 +
== Resursi internetā par šo tēmu ==
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]

Pašreizējā versija, 2010. gada 9. februāris, plkst. 07.32

Fiskāls - valsts saimniecības kontrolieris, konkrētā valdījuma zemes kunga algots ierēdnis ar poliecejiskām funkcijām. Atkarībā no konteksta:

  • 1. Kurzemes un Zemgales hercogistē - ierēdnis, kas raudzījās, lai tiktu ievēroti visi noteiktie likumi un lēmumi, vērsās pret aizliegtu nodarbošanos ar krodzniecību, bija atbildīgs par kārtību pilsētas ielās. Saskaņā ar 1719. gada landtāga lēmumu fiskāliem uzdeva kontrolēt, lai tiklab hercoga, kā muižnieku ļaudis pilsētās ievērotu Rīgas mēru un svaru lietošanu.
  • 2. XVIII gs. sākumā Krievijas impērijā ieviests amats, kas raudzījās, lai tiktu ievēroti visi noteiktie likumi un lēmumi, galvenokārt, finanšu un tieslietu jomās.

Literatūra par šo tēmu

  • Dišlere I. Tukuma miesta attīstība un nozīme Kurzemes un Zemgales hercogistē. // Ventspils muzeja raksti. V, 2006., 148. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu