Atšķirības starp "Florete" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
 
[[Attēls: Rapiere-italienne.png|right|thumb|100px|]]
 
[[Attēls: Rapiere-italienne.png|right|thumb|100px|]]
'''Florete''' (no sp. ''florete''; an. ''foil'', vc. ''Florett'') jeb '''rapieris''' (no sp. ''espadas roperas'' - "zobens drēbēm"; fr. ''rapière'', an. ''rapier'', kr. ''рапира'') - pamatā dūrienu veikšanai domātavidēja garuma [[špaga]] ar garu, šetršķautņu asmeni un platu gardu XVI-XVII gs. Eiropā. Kā [[aristokrātija]]s parādes ierocis ārpus kaujas lauka parādījās XV gs. Spānijā. Tā kā turot rokā, atšķirībā no zobena, floretai plaukstas rādītājpirksts apkver gardas šķerskrustu, garda tika papildināta ar metāla riņķiem vai vairodziņu papildu plaukstas aizsardzībai. Ja sākotnēji asmeņi bija gana smagi un varēja kalpot kā pietiekami nopietni kaujas ieroči, ja nav jācīnās ar [[Bruņas|bruņās]] tērptu pretinieku, tad laika gaitā florete kļuva aizvien vieglāka, pārtopot vairāk par dekoratīvu apģērba aksesuāru (kaut varēja pildīt savas pamatfunkcijas). Jaunākajos laikos floreti ar lodīti asmens galā izmanto sporta paukošanā.
+
'''Florete''' (no sp. ''florete''; an. ''foil'', vc. ''Florett'') jeb '''rapieris''' (no sp. ''espadas roperas'' - "zobens drēbēm"; fr. ''rapière'', an. ''rapier'', kr. ''рапира'') - pamatā dūrienu veikšanai domāta vidēja garuma [[rapieris]] ar garu, šetršķautņu asmeni un platu gardu XVI-XVII gs. Eiropā. Kā [[aristokrātija]]s parādes ierocis ārpus kaujas lauka parādījās XV gs. Spānijā. Tā kā turot rokā, floretei plaukstas rādītājpirksts apkver [[garde]]s šķerskrustu, garde tika papildināta ar metāla riņķiem vai vairodziņu papildu plaukstas aizsardzībai. Ja sākotnēji asmeņi bija gana smagi un varēja kalpot kā pietiekami nopietni kaujas ieroči, ja nav jācīnās ar [[Bruņas|bruņās]] tērptu pretinieku, tad laika gaitā florete kļuva aizvien vieglāka, pārtopot vairāk par dekoratīvu apģērba aksesuāru (kaut varēja pildīt savas pamatfunkcijas). Jaunākajos laikos floreti ar lodīti asmens galā izmanto sporta paukošanā.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Versija, kas saglabāta 2020. gada 23. jūnijs, plkst. 13.18

Rapiere-italienne.png

Florete (no sp. florete; an. foil, vc. Florett) jeb rapieris (no sp. espadas roperas - "zobens drēbēm"; fr. rapière, an. rapier, kr. рапира) - pamatā dūrienu veikšanai domāta vidēja garuma rapieris ar garu, šetršķautņu asmeni un platu gardu XVI-XVII gs. Eiropā. Kā aristokrātijas parādes ierocis ārpus kaujas lauka parādījās XV gs. Spānijā. Tā kā turot rokā, floretei plaukstas rādītājpirksts apkver gardes šķerskrustu, garde tika papildināta ar metāla riņķiem vai vairodziņu papildu plaukstas aizsardzībai. Ja sākotnēji asmeņi bija gana smagi un varēja kalpot kā pietiekami nopietni kaujas ieroči, ja nav jācīnās ar bruņās tērptu pretinieku, tad laika gaitā florete kļuva aizvien vieglāka, pārtopot vairāk par dekoratīvu apģērba aksesuāru (kaut varēja pildīt savas pamatfunkcijas). Jaunākajos laikos floreti ar lodīti asmens galā izmanto sporta paukošanā.

Literatūra par šo tēmu

  • Anteins A. Melnais metāls Latvijā. - Zvaigzne: Rīga, 1976., 44.-55. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu