Heraldiskais kronis

No ''Vēsture''
Versija 2017. gada 2. februāris, plkst. 06.20, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Heraldiskais kronis jeb Ranga kronis – kopš XVI gs. heraldikā ieviesusies kroņu grafiskās atveides sistēma, kas feodālo rangu vai titulu ļāva nolasīt pēc tā ģerboni vainagojošā kroņa.

Ranga kronim ģerbonī jāparādās tieši virs vairoga, tam pieskaroties. Kompozīcijā var iesaistīt ķiveri, kas tādā gadījumā atrodas brīvi gaisā virs ranga kroņa, ko savukārt attēlo lielā izmērā. Neheraldisks ieviesums ir radies XVIII gs., kad sāka ķiveres arī pārsegt ar ranga kroni, lai piešķirtu ģerbonim vairāk greznības. Ķiveres, ja tās vispār kronē, pārsedz ar t.s. muižniecības kroni (trīs lapiņas un divi pērļu zariņi,; Vācijā sastopams arī muižniecības kronis ar pieciem pērļu zariņiem).

Ieviesās ģerboņos tikai sākot ar XVI gs. Sākotnēji, lai nošķirtu karalisko personu heraldiku no pārējās bruņniecības ģerboņiem. Kroņi tiek attēloti kā abstrakcijas, dekoratīvi veidoli, kādi dabā nav sastopami (izņemot Lielbritāniju, kur augstākās aristokrātijas kroņi, kas tiek izmantoti ceremonijās, izskatās gluži kā to attēli ģerboņu vainagojumos). Monarhu kroņi vairumā gadījumu tiek attēloti kā "pildīti" (galvai domāto atveri kronī aizpilda augstāka vai zemāka purpura samta cepure).

Rangu kroņu tabulu pilnībā pabeidza veidot tikai XIX gs. vidū, un īpašu nozīmi tā ieguva vācu zemēs, kur bija daudz mazu valstiņu, sarežģīti zemes kungu tituli un gardācijas. Personas rangu vajadzēja spēt nolasīt pēc ranga kroņa tās ģerbonī – vai tā bija valdoša vai nevaldoša dzimta, pirmdzimtais vai jaunākais dēls u.tml. Katras zemes heraldikā šīs tabulas atšķīrās, līdzīgi kā kārtu hierarhijas struktūra u.tml. Pastāv tikai nedaudzas pazīmes, kas ir kopējas visu zemju heraldikās.

Tomēr pat Vācijas rūpīgi strukturētajā heraldikā šie principi netika konsekventi ievēroti (piemēram, Šaumburgas-Lipes firsta ģerbonī lietots pēc ranga neatbilstošs hercoga kronis). Nīderlandes karaļa kronī nav tur paredzētās samta cepures, Monako firsta kronī ir nevis rangam atbilstošā prinča cepuri ietverošās trīs stīpas, bet gan piecas, kā karaļiem, savukārt Luksemburgas lielhercoga ģerbonī vispār nav samta cepures, kaut tiešī lielhercogiem tāda bija paredzēta saskaņā ar XIX gs. heraldikas standartu. Tā kā katrs gadījums ir individuāls, un nevar paļauties, ka noteikumu konsekventi ievēroti.

Savukārt Francijā imērijas laikā Napoleons I saglabāja tikai vienu kroni – savu, – bet pārējai aristokrātijai rangu kroņi tika heraldikā nomainīti pret heraldiskajām cepurēm. Prinču cepures bija no melna samta ar vāverādas apmali un septiņām zelta spalvām, hercogu cepures bija no melna samta ar sermuļādas apmali, grāfu cepurē° apmales bija no pretējas sermuļādas un cepurei bija piecas spalvas, baronu cepures vainagoja trīs spalvas, bet netitulētajai muižniecībai spalva bija vairs viena, bet cepurei zaļa apmale. Tika reglamentēts pat rangam atbilstošs agrafes izskats, ar kuru spalva tika piestiprināta pie cepures.