Atšķirības starp "Komandors" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(12 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Komandors''' (no lat. ''commendator'' - "komandieris", no lat. commendare - "ieteikt, uzticēt"; fr. ''commandeur'') - atkarībā no konteksta:
+
'''Komandors''' (no lat. ''commendator'' - "komandieris", no lat. ''commendare'' - "ieteikt, uzticēt"; fr. ''commandeur'', angl. ''commandeur, commander'', vāc. ''Kommodore'') - atkarībā no konteksta:
* '''1.''' Viens no augstākajiem amatiem - zemākais vadības hierarhijā, - [[Mūku ordeņi|reliģiskajos]] un [[Mūku bruņinieku ordeņi|mūku-bruņinieku ordeņos]] ([[Teitoņu ordenis|Teitoņu ordenī]] - [[komturs]]). Ordeņa pils komandants un/vai administratīvā pārvaldes iecirkņa - [[komandoreja]]s, - pārvaldītājs, viduslaikos ar augstāko tiesu un militāro varu šajā teritorijā (tiesāja komturijas zemniekus, amatniekus, tirgotājus un [[Vasalis|vasaļus]], varēja disciplināri sodīt ordeņa brāļus). ''Komandoram'' arīdzan bija savs zīmogs (zīmogvaska krāsa dzeltena). To amatā iecelt, atcelt un pārvietot uz citu pārvaldes vietu varēja tikai [[ordeņa kapituls]]. ''Komturs'' vadīja komandorejas militāro un saimniecisko dzīvi. Gādāja par ordeņa brāļu, pils garnizona un komturejas karaspēka apbruņojumu, apģērbu, - kara gadījumā bija komandorejas izvirzītās militārās vienības komandieris, pakļauts [[Landmaršals|landmaršala]] komandai un cīņās gāja pats ar savas komandorejas karogu. Vadīja brāļu sapulces - [[Konvents|konventus]] un ietilpa [[Virskapituls|virskapitula]] sastāvā.
+
* '''1.''' Zemākā pakāpe [[Mūku ordeņi|reliģisko]] un [[Mūku bruņinieku ordeņi|mūku-bruņinieku ordeņu]] augstākās vadības hierarhijā ([[Teitoņu ordenis|Teitoņu ordenī]] - [[komturs]]). Ordeņa pils komandants un/vai administratīvā pārvaldes iecirkņa - [[komandoreja]]s, - pārvaldītājs, viduslaikos ar augstāko tiesu un militāro varu šajā teritorijā (tiesāja tā jurisdikcijā esošos zemniekus, amatniekus, tirgotājus un [[Vasalis|vasaļus]], varēja disciplināri sodīt ordeņa brāļus). ''Komandoram'' arīdzan bija savs zīmogs (zīmogvaska krāsa dzeltena). To amatā iecelt, atcelt un pārvietot uz citu pārvaldes vietu varēja tikai [[ordeņa kapituls]]. ''Komandors'' vadīja komandorejas militāro un saimniecisko dzīvi. Gādāja par ordeņa brāļu, pils garnizona un komandorejas karaspēka apbruņojumu, apģērbu, - kara gadījumā bija komandorejas izvirzītās militārās vienības komandieris, pakļauts [[Landmaršals|landmaršala]] komandai un cīņās gāja pats ar savas komandorejas karogu. Vadīja brāļu sapulces - [[Konvents|konventus]] un ietilpa [[Virskapituls|virskapitula]] sastāvā.
* '''2.''' Virsnieka dienesta pakāpe dažu valstu kara flotē.
+
* '''2.''' [[Kolonija]]s [[Garnizons|garnizona]] [[komandants]].
 +
* '''3.''' [[Francijas Goda leģions|Francijas Goda leģiona]] virsnieks (''Commandeur Légion d'honneur'').
  
== Literatūra par šo tēmu ==
+
Skat. arī: [[komodors]]
 +
 
 +
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 128. lpp.
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 128. lpp.
  
== Resursi internetā par šo tēmu ==
+
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 +
 
 +
* [http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc3p/160302 Командор - Словари и энциклопедии на Академике]
 +
* [http://bse.sci-lib.com/article063165.html Значение слова "Командор" в Большой Советской Энциклопедии]
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 +
[[Kategorija:Dienesta pakāpes]]

Pašreizējā versija, 2014. gada 3. septembris, plkst. 15.26

Komandors (no lat. commendator - "komandieris", no lat. commendare - "ieteikt, uzticēt"; fr. commandeur, angl. commandeur, commander, vāc. Kommodore) - atkarībā no konteksta:

  • 1. Zemākā pakāpe reliģisko un mūku-bruņinieku ordeņu augstākās vadības hierarhijā (Teitoņu ordenī - komturs). Ordeņa pils komandants un/vai administratīvā pārvaldes iecirkņa - komandorejas, - pārvaldītājs, viduslaikos ar augstāko tiesu un militāro varu šajā teritorijā (tiesāja tā jurisdikcijā esošos zemniekus, amatniekus, tirgotājus un vasaļus, varēja disciplināri sodīt ordeņa brāļus). Komandoram arīdzan bija savs zīmogs (zīmogvaska krāsa dzeltena). To amatā iecelt, atcelt un pārvietot uz citu pārvaldes vietu varēja tikai ordeņa kapituls. Komandors vadīja komandorejas militāro un saimniecisko dzīvi. Gādāja par ordeņa brāļu, pils garnizona un komandorejas karaspēka apbruņojumu, apģērbu, - kara gadījumā bija komandorejas izvirzītās militārās vienības komandieris, pakļauts landmaršala komandai un cīņās gāja pats ar savas komandorejas karogu. Vadīja brāļu sapulces - konventus un ietilpa virskapitula sastāvā.
  • 2. Kolonijas garnizona komandants.
  • 3. Francijas Goda leģiona virsnieks (Commandeur Légion d'honneur).

Skat. arī: komodors

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens, Rīga, 2001., 128. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu