Atšķirības starp "Kompjeņas pamiers" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(1 starpversija, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādīta)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Kompjeņas pamiers''' - 1918. gada 11. novembrī Kompjeņas mežā netālu no Retondas dzelzceļa stacijas (Francija) dzelzceļa vagonā parakstīts pamiers starp Franciju, Lielbritāniju, ASV u.c. [[Antante]]s valstīm no vienas puses un karā sakauto Vāciju no otras puses. Pamiera vienošanos parakstīja uz 36 dienām, taču to vairākkārt pagarināja un tas bija spēkā līdz pat [[Versaļas miera līgums|Versaļas miera līguma]] parakstīšanai 28.06.1919. Paralēli citiem kapitulācijas noteikumiem, vienošānās paredzēja Vācijas atteikšanos no [[Brestas miers|Brestas miera]] līguma. Saskaņā ar Kompjeņas pamiera 12. pantu, vācu okupācijas armijai bija jāpaliek bijušās Krievijas impērijas [[Baltijas guberņas|Baltijas guberņās]] tik ilgi, kamēr sabiedrotie atzīs, ka pienācis laiks teritoriju atstāt.
+
'''Kompjeņas pamiers''' (vc. ''Waffenstillstand von Compiègne'', an. ''Armistice with Germany'', fr. ''L’armistice de 1918'', kr. ''Компьенское перемирие, Компьенское мирное соглашение'') - 1918. gada 11. novembrī Kompjeņas mežā netālu no Retondas dzelzceļa stacijas (Francija) dzelzceļa vagonā parakstīts pamiers starp Franciju, Lielbritāniju, ASV u.c. [[Antante]]s valstīm no vienas puses un karā sakauto Vāciju no otras puses. Pamiera vienošanos parakstīja uz 36 dienām, taču to vairākkārt pagarināja un tas bija spēkā līdz pat [[Versaļas miera līgums|Versaļas miera līguma]] parakstīšanai 28.06.1919. Paralēli citiem kapitulācijas noteikumiem, vienošanās paredzēja Vācijas atteikšanos no [[Brestas miers|Brestas miera]] līguma. Saskaņā ar Kompjeņas pamiera 12. pantu, vācu okupācijas armijai bija jāpaliek bijušās Krievijas impērijas [[Baltijas guberņas|Baltijas guberņās]] tik ilgi, kamēr sabiedrotie atzīs, ka pienācis laiks teritoriju atstāt.
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Latvijas brīvības cīņas 1918-1920. Enciklopēdija. - Preses nams: Rīga, 1999., 151. lpp.
 
* Latvijas brīvības cīņas 1918-1920. Enciklopēdija. - Preses nams: Rīga, 1999., 151. lpp.
 +
----
 +
* Der Waffenstillstand 1918–1919. Das Dokumentenmaterial der Waffenstillstandsverhandlungen von Compiègne, Spa, Trier und Brüssel. Notenwechsel, Verhandlungsprotokolle, Verträge, Gesamttätigkeitsbericht. / Edmund Marhefka, Hans Hammerstein, Otto Stein (Hrsg.) - Deutsche Verlagsgesellschaft für Politik und Geschichte: Berlin, 1928
  
 
[[Kategorija:Līgumi, pakti, ūnijas]]
 
[[Kategorija:Līgumi, pakti, ūnijas]]

Pašreizējā versija, 2022. gada 1. oktobris, plkst. 12.04

Kompjeņas pamiers (vc. Waffenstillstand von Compiègne, an. Armistice with Germany, fr. L’armistice de 1918, kr. Компьенское перемирие, Компьенское мирное соглашение) - 1918. gada 11. novembrī Kompjeņas mežā netālu no Retondas dzelzceļa stacijas (Francija) dzelzceļa vagonā parakstīts pamiers starp Franciju, Lielbritāniju, ASV u.c. Antantes valstīm no vienas puses un karā sakauto Vāciju no otras puses. Pamiera vienošanos parakstīja uz 36 dienām, taču to vairākkārt pagarināja un tas bija spēkā līdz pat Versaļas miera līguma parakstīšanai 28.06.1919. Paralēli citiem kapitulācijas noteikumiem, vienošanās paredzēja Vācijas atteikšanos no Brestas miera līguma. Saskaņā ar Kompjeņas pamiera 12. pantu, vācu okupācijas armijai bija jāpaliek bijušās Krievijas impērijas Baltijas guberņās tik ilgi, kamēr sabiedrotie atzīs, ka pienācis laiks teritoriju atstāt.

Literatūra par šo tēmu

  • Latvijas brīvības cīņas 1918-1920. Enciklopēdija. - Preses nams: Rīga, 1999., 151. lpp.

  • Der Waffenstillstand 1918–1919. Das Dokumentenmaterial der Waffenstillstandsverhandlungen von Compiègne, Spa, Trier und Brüssel. Notenwechsel, Verhandlungsprotokolle, Verträge, Gesamttätigkeitsbericht. / Edmund Marhefka, Hans Hammerstein, Otto Stein (Hrsg.) - Deutsche Verlagsgesellschaft für Politik und Geschichte: Berlin, 1928