Atšķirības starp "Konfederācija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Konfederācija''' (no lat. ''confoederare'' - "savienot"; angl. ''confederation'', vāc. ''Staatenbund'', ''Konföderation'', fr. ''confédération'', kr. ''конфедерация'') - ar starptautisku līgumu nodibināta suverēnu zemju savienība. ''Konfederācijai'' parasti nav [[konstitūcija]]s un tās pilsoņi nav tieši pakļauti ''konfederācijas'' centrālajai pārvaldei. Pirmssākumi meklējami Senās Grieķijas [[Polisa|polisu]] un [[Viduslaiki|viduslaiku]] Eiropas pilsētu savienībās, taču teorētiski ''konfederācijas'' locekļu saistības noformulētas [[Jaunie laiki|jaunajos laikos]]. Par ''konfederācijām'' uzskatāmas Šveices kantonu savienība (1291.-1818.), Nīderlandes Apvienotās provinces (1609.-1795.), Ziemeļamerikas pavalstu savienība (1777.-1787.), [[Vācu savienība]] (1815.-1866.).
+
'''Konfederācija''' (no lat. ''confoederare'' - "savienot"; angl. ''confederation'', vāc. ''Staatenbund'', ''Konföderation'', fr. ''confédération'', kr. ''конфедерация'') - ar starptautisku līgumu nodibināta suverēnu zemju savienība. ''Konfederācijai'' parasti nav [[konstitūcija]]s un tās pavalstu pilsoņi nav tieši pakļauti ''konfederācijas'' centrālajai pārvaldei, kuras ziņā pamatā ir kopējā ārpolitika un bruņotie spēki. Pavalstis parasti saglabā suverenitāti iekšpolitikā un finansēs.
 +
 
 +
Pirmssākumi meklējami Senās Grieķijas [[Polisa|polisu]] un [[Viduslaiki|viduslaiku]] Eiropas pilsētu savienībās, taču teorētiski ''konfederācijas'' locekļu saistības noformulētas [[Jaunie laiki|jaunajos laikos]]. Par ''konfederācijām'' uzskatāmas Šveices kantonu savienība (1291.-1818.), Nīderlandes Apvienotās provinces (1609.-1795.), Ziemeļamerikas pavalstu savienība (1777.-1787.), [[Vācu savienība]] (1815.-1866.).
  
 
==== Literatūra par šo tēmu ====
 
==== Literatūra par šo tēmu ====

Pašreizējā versija, 2020. gada 10. jūlijs, plkst. 15.56

Konfederācija (no lat. confoederare - "savienot"; angl. confederation, vāc. Staatenbund, Konföderation, fr. confédération, kr. конфедерация) - ar starptautisku līgumu nodibināta suverēnu zemju savienība. Konfederācijai parasti nav konstitūcijas un tās pavalstu pilsoņi nav tieši pakļauti konfederācijas centrālajai pārvaldei, kuras ziņā pamatā ir kopējā ārpolitika un bruņotie spēki. Pavalstis parasti saglabā suverenitāti iekšpolitikā un finansēs.

Pirmssākumi meklējami Senās Grieķijas polisu un viduslaiku Eiropas pilsētu savienībās, taču teorētiski konfederācijas locekļu saistības noformulētas jaunajos laikos. Par konfederācijām uzskatāmas Šveices kantonu savienība (1291.-1818.), Nīderlandes Apvienotās provinces (1609.-1795.), Ziemeļamerikas pavalstu savienība (1777.-1787.), Vācu savienība (1815.-1866.).

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 35. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu