Atšķirības starp "Ledus laikmets" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
 
'''Ledus laikmets''' - periods Zemes vēsturē ar ievērojami zemāku vidējo gaisa temperatūru un plašu ledāju segu ziemeļu un dienvidu puslodēs. Šādi periodi ir bijuši vairāki, taču vēstures zinātni interesē pēdējais, t.s. ''Lielais ledus laikmets'' (sastāvēja no vairākiem atsevišķiem ledus laikmetiem un starpledus laikmetiem), kas sākās aptuveni pirms 400 000 gadu un beidzās aptuveni pirms 12 000 gadu.
 
'''Ledus laikmets''' - periods Zemes vēsturē ar ievērojami zemāku vidējo gaisa temperatūru un plašu ledāju segu ziemeļu un dienvidu puslodēs. Šādi periodi ir bijuši vairāki, taču vēstures zinātni interesē pēdējais, t.s. ''Lielais ledus laikmets'' (sastāvēja no vairākiem atsevišķiem ledus laikmetiem un starpledus laikmetiem), kas sākās aptuveni pirms 400 000 gadu un beidzās aptuveni pirms 12 000 gadu.
  
Pēdējais ledus laikmets beidzās pirms apmēram 16-14 000 gadu - process bija lēns, augu un dzīvnieku valsti ietekmēja siltāka un aukstāka klimata periodi, mainot dabiskos biotopus. Ledājam atkāpjoties uz ziemeļiem, palika kaili nogulumieži bez augiem. Sākumā no ledus brīvajās teritorijās parādījās tundrai raksturīgi augi, piemēram, pundurbērzi, pundurkārkli, driādes, ķērpji, dažādas sūnas. Augājs bija ļoti nabadzīgs ne tikai vēsā klimata dēļ, bet arī tādēļ, ka augsnes kārtu daļēji bija iznīcinājis ledājs un tā kušanas ūdeņi. Klimatam kļūstot siltākam, pirms 12-11 000 gadu, Latvijas teritorijā sāka ierasties mūsdienu meža koku sugas – parastā priede un āra bērzs, savukārt tundrai raksturīgie augi sāka pārvietoties uz ziemeļiem. Šajā laikā mūsdienu Latvijas teritorijā ienāca pirmie cilvēki. Apmēram pirms 11 000 gadu klimats kļuva vēl siltāks un beidzot visā Latvijas teritorijā izplatījās meži. Maksimumu mežainums sasniedza periodā pirms 9000 gadu, kad meži klāja 90 % Latvijas teritorijas.
+
Pēdējais ledus laikmets beidzās pirms apmēram 16-14 000 gadu - process bija lēns, augu un dzīvnieku valsti ietekmēja siltāka un aukstāka klimata periodi, mainot dabiskos biotopus. Ledājam atkāpjoties uz ziemeļiem, palika kaili nogulumieži bez augiem. Sākumā no ledus brīvajās teritorijās parādījās tundrai raksturīgi augi, piemēram, pundurbērzi, pundurkārkli, driādes, ķērpji, dažādas sūnas. Augājs bija ļoti nabadzīgs ne tikai vēsā klimata dēļ, bet arī tādēļ, ka augsnes kārtu daļēji bija iznīcinājis ledājs un tā kušanas ūdeņi. Klimatam kļūstot siltākam, pirms 12-11 000 gadu, Latvijas teritorijā sāka ierasties mūsdienu meža koku sugas – parastā priede un āra bērzs, savukārt tundrai raksturīgie augi sāka pārvietoties uz ziemeļiem. Šajā laikā mūsdienu Latvijas teritorijā ienāca pirmie cilvēki. Apmēram pirms 11 000 gadu klimats kļuva vēl siltāks un beidzot visā Latvijas teritorijā izplatījās meži (maksimumu mežainums sasniedza periodā pirms 9000 gadu, kad meži klāja 90 % Latvijas teritorijas).
  
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2010. gada 7. aprīlis, plkst. 10.32

Ledus laikmets - periods Zemes vēsturē ar ievērojami zemāku vidējo gaisa temperatūru un plašu ledāju segu ziemeļu un dienvidu puslodēs. Šādi periodi ir bijuši vairāki, taču vēstures zinātni interesē pēdējais, t.s. Lielais ledus laikmets (sastāvēja no vairākiem atsevišķiem ledus laikmetiem un starpledus laikmetiem), kas sākās aptuveni pirms 400 000 gadu un beidzās aptuveni pirms 12 000 gadu.

Pēdējais ledus laikmets beidzās pirms apmēram 16-14 000 gadu - process bija lēns, augu un dzīvnieku valsti ietekmēja siltāka un aukstāka klimata periodi, mainot dabiskos biotopus. Ledājam atkāpjoties uz ziemeļiem, palika kaili nogulumieži bez augiem. Sākumā no ledus brīvajās teritorijās parādījās tundrai raksturīgi augi, piemēram, pundurbērzi, pundurkārkli, driādes, ķērpji, dažādas sūnas. Augājs bija ļoti nabadzīgs ne tikai vēsā klimata dēļ, bet arī tādēļ, ka augsnes kārtu daļēji bija iznīcinājis ledājs un tā kušanas ūdeņi. Klimatam kļūstot siltākam, pirms 12-11 000 gadu, Latvijas teritorijā sāka ierasties mūsdienu meža koku sugas – parastā priede un āra bērzs, savukārt tundrai raksturīgie augi sāka pārvietoties uz ziemeļiem. Šajā laikā mūsdienu Latvijas teritorijā ienāca pirmie cilvēki. Apmēram pirms 11 000 gadu klimats kļuva vēl siltāks un beidzot visā Latvijas teritorijā izplatījās meži (maksimumu mežainums sasniedza periodā pirms 9000 gadu, kad meži klāja 90 % Latvijas teritorijas).

Resursi internetā par šo tēmu