Atšķirības starp "Likumu revīzijas" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
 
(2 starpversijas, ko saglabājis viens cits lietotājs, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Likumu revīzijas''' jeb '''Anakatarse''' (''Ανακάθαρσις των νόμων, Anakatarsis tōn nōmos'') - likumdošanas pārstrādes process [[Bizantija|Bizantijas impērijā]], ko aizsāka pēc imperatora Basilija I (867.-886.) rīkojuma, un ko turpināja tā dēla Leo VI (886.-912.) laikā un pēc tam. Likumu "attīrīšanas" mērķis bija pārstrādāt [[Ekloga]]s normas, revidēt [[Justiniāna kodifikācija|Justiniāna kodifikāciju]], atmetot novecojušās un pretrunās eošās normas, pārveidot [[Romiešu tiesības|romiešu tiesībās]] bāzēto latīnisko terminologiju grieķu valodā. Revizijas rezultātā tapa tādi tiesību avoti kā [[Isagoga]], [[Prohirons]] un noslēdza [[Basilikas]].  
+
'''Likumu revīzijas''' jeb '''Anakatarse''' (''Ἀνακάθαρσις τῶν νόμων, Anakatharsis tōn nomōn'' - "likumu attīrīšana") - likumdošanas pārstrādes process [[Bizantija|Bizantijas impērijā]], ko aizsāka pēc imperatora Basilija I (867-886) rīkojuma un ko turpināja tā dēla Leona VI (886-912) laikā un pēc tam. Likumu "attīrīšanas" mērķis bija pārstrādāt [[Ekloga]]s normas, revidēt [[Justiniāna kodifikācija|Justiniāna kodifikāciju]], atmetot novecojušās un pretrunās eošās normas, pārveidot [[Romiešu tiesības|romiešu tiesībās]] bāzēto latīnisko terminoloģiju grieķu valodā. Revīzijas rezultātā tapa tādi tiesību avoti kā [[Eisagoga]] (''Εἰσαγωγή''), [[Proheirs]] (''ὁ Πρόχειρος νόμος'') un noslēdza [[Basilikas]] (''Τὰ Βασιλικά'').  
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Pašreizējā versija, 2010. gada 18. decembris, plkst. 18.54

Likumu revīzijas jeb Anakatarse (Ἀνακάθαρσις τῶν νόμων, Anakatharsis tōn nomōn - "likumu attīrīšana") - likumdošanas pārstrādes process Bizantijas impērijā, ko aizsāka pēc imperatora Basilija I (867-886) rīkojuma un ko turpināja tā dēla Leona VI (886-912) laikā un pēc tam. Likumu "attīrīšanas" mērķis bija pārstrādāt Eklogas normas, revidēt Justiniāna kodifikāciju, atmetot novecojušās un pretrunās eošās normas, pārveidot romiešu tiesībās bāzēto latīnisko terminoloģiju grieķu valodā. Revīzijas rezultātā tapa tādi tiesību avoti kā Eisagoga (Εἰσαγωγή), Proheirs (ὁ Πρόχειρος νόμος) un noslēdza Basilikas (Τὰ Βασιλικά).

Literatūra par šo tēmu

  • Kalniņš V. Romiešu civiltiesību pamati. - Zvaigzne: Rīga, 1977.

  • Freshfield, E. H., A Manual of Eastern Roman Law. - Cambridge University Press: Cambridge, 1928
  • Tellegen-Couperus O. A Short History of Roman Law. - Routledge: New York, 1993, pp. 138–141.

  • Marie Theres Fögen. Römische Rechtsgeschichten. Über Ursprung und Evolution eines sozialen Systems. - Vandenhoeck & Ruprecht: Göttingen, 2002

  • Медведев И. П. Развитие правовой науки. // Культура Византии. Т.2. - Москва, 1989
  • Милов Л.В. Исследования по истории памятников средневекового права : сборник статей. // Под ред. Б. Н. Флори, А. А. Горского. - РОССПЭН: Москва, 2009, - 332 с. ISBN 978-5-8243-1105-1

Resursi internetā par šo tēmu