Atšķirības starp "Lords" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Lords''' (angl. ''lord'', no senangl. ''hlāford'' - "maizes kungs") - feodālais zemes valdītājs, [[senjors]] Anglijā [[Viduslaiki|viduslaikos]]. Kopš XIV gs. piederības augstākajai [[aristokrātija]]i apzīmējums, kas attiecas uz ''Anglijas karalistes Parlamenta Lordu palātas'' deputātiem, t.s. ''karalistes [[Pērs|pēriem]]''. Ir '''dzimtie lordi''' (angl. ''Lord of the Manor'' - tituls mantots pa vīriešu līniju piedzimstot, jo pieder šai dzimtai), un '''mūža lordi''' (''lorda'' statuss piešķirts, ieņemot attiecīgu amatu, kas ļauj līdzdarboties ''Lordu palātā'', vai piešķirts par īpašiem nopelniem, taču netiek mantots). Līdz ar [[kārtu pārstāvniecība]]s izveidošanos Anglijas un Skotijas karalistēs XIII gs., Anglijas Parlamentā izveidoja atsevišķu ''Lordu palātu'', kurā bija pārstāvēti lielākie karalistes [[Senjors|senjori]], kuriem šīs tiesības bija kopš dzimšanas. Pārējie dižciltīgie darbam Parlamentā tika izvirzīti ''Kopienu palātā'' pēc reģionālā principa (no grāfistēm). Lords var būt jebkurš no 5 titulētās [[bruņniecība]]s rangu - [[hercogs]], [[marķīzs]], [[grāfs]], [[vikonts]] vai [[barons]] - pārstāvis. Kopš XIX gs. lorda titulu piešķir arī zinātnes un kultūras pārstāvjiem par īpašiem nolepniem (šajā gadījumā tituls nav mantojams). Kopš 1963. gada ir iespēja atteikties no lorda nosaukuma. Šaurākā nozīmē apzīmējumu "lords" parasti izmanto kā analogu titulam [[barons]], kas ir zemākais rangs [[Pērs|pērisma]] sistēmā. Visuzskatāmāk to redzam [[Skotijas karaliste|Skotijas karalistē]], kur ''barona'' tituls praktiski neieviesās, un augstmanim dāvātais ''lorda'' (''Laird'') tituls deva tiesības piedalīties parlamenta darbā, un bieži nebija saistīts ar [[Karalis|karaļa]] doto [[Lēnis|lēni]]. Attiecīgi Skotijā lieto titulu '''''parlamenta lords'''.
+
'''Lords''' (angl. ''lord'', no senangl. ''hlāford'' - "maizes kungs") - kopš 14. gs. Anglijas karalistē feodālais zemes valdītājs, [[senjors]], piederīgs kādam no 5 titulētās [[bruņniecība]]s rangiem ([[hercogs]], [[marķīzs]], [[grāfs]], [[vikonts]], [[barons]]).
  
== Literatūra ==
+
Šaurākā nozīmē apzīmējumu "lords" parasti izmanto kā analogu titulam [[barons]], kas ir zemākais rangs [[Pērs|pērisma]] sistēmā. Visuzskatāmāk to redzam [[Skotijas karaliste|Skotijas karalistē]], kur ''barona'' tituls praktiski neieviesās, un augstmanim dāvātais ''lorda'' (''Laird'') tituls deva tiesības piedalīties parlamenta darbā, un bieži nebija saistīts ar [[Karalis|karaļa]] doto [[Lēnis|lēni]]. Attiecīgi Skotijā lieto titulu '''''parlamenta lords'''.
  
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Divergens: Rīga, 2001., 17.-18. lpp.
+
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
 
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
  
 
* [http://www.parliament.uk/about/how/members/lords_types.cfm Different types of Lords. United Kingdom Parliament.]
 
* [http://www.parliament.uk/about/how/members/lords_types.cfm Different types of Lords. United Kingdom Parliament.]
  
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]
 
[[Kategorija:Tituli un amati]]

Versija, kas saglabāta 2020. gada 10. jūlijs, plkst. 15.35

Lords (angl. lord, no senangl. hlāford - "maizes kungs") - kopš 14. gs. Anglijas karalistē feodālais zemes valdītājs, senjors, piederīgs kādam no 5 titulētās bruņniecības rangiem (hercogs, marķīzs, grāfs, vikonts, barons).

Šaurākā nozīmē apzīmējumu "lords" parasti izmanto kā analogu titulam barons, kas ir zemākais rangs pērisma sistēmā. Visuzskatāmāk to redzam Skotijas karalistē, kur barona tituls praktiski neieviesās, un augstmanim dāvātais lorda (Laird) tituls deva tiesības piedalīties parlamenta darbā, un bieži nebija saistīts ar karaļa doto lēni. Attiecīgi Skotijā lieto titulu parlamenta lords.

Resursi internetā par šo tēmu