Atšķirības starp "Marksisms-ļeņinisms" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Marksisms-ļeņinisms''' (kr. ''марксизм-ленинизм'') - [[PSRS]] oficiālā ideoloģija, [[Ļeņins|Ļeņina]] u.c. [[Boļševiki|boļševiku]] partijas ideologu izveidotais [[Marksisms|marksisma]] traktējums, kas no klasiskā marksisma atšķīrās jau tik ievērojami, ka to sāka apzīmēt šādi. Tika postulēts, ka ''marksisma-ļeņinisma'' koncepcija "ir visspēcīga, tāpēc ka tā ir pareiza". Pamatakcents tika likts uz to, ka [[Marks Kārlis|K.Marksa]] mācību jāpārveidojot tā, lai "ne vien vareizi izskaidrotu pasauli, bet to arī pārveidotu". Attiecīgi, mācības ideoloģiskais kodols tika prezentēts kā [[zinātniskais komunisms]], kas tika atzīts par ''marksisma-ļeņinisma'' svarīgāko sastāvdaļu.
+
'''Marksisms-ļeņinisms''' (kr. ''марксизм-ленинизм'') - [[PSRS]] oficiālā ideoloģija, [[Ļeņins|Ļeņina]] u.c. [[Boļševiki|boļševiku]] partijas ideologu izveidotais [[Marksisms|marksisma]] traktējums, kas no klasiskā marksisma atšķīrās jau tik ievērojami, ka to sāka apzīmēt šādi. Tika postulēts, ka ''marksisma-ļeņinisma'' koncepcija "ir visspēcīga, tāpēc ka tā ir pareiza". Pamatakcents tika likts uz to, ka [[Marks Kārlis|K.Marksa]] mācību jāpārveidojot tā, lai "ne vien vareizi izskaidrotu pasauli, bet to arī pārveidotu". Attiecīgi, mācības ideoloģiskais kodols tika prezentēts kā [[zinātniskais komunisms]], kas tika atzīts par ''marksisma-ļeņinisma'' svarīgāko sastāvdaļu. Jauna traktējuma nepieciešamība tika pamatota ar to, ka XX gs. sākumā esot sācies jauns vēstures laikmets, izvirzot jaunus teorijas un prakses jautājumus. Ļeņins, selektīvi par pamatu ņemot Marksa mācību, izveidoja koncepciju par [[Kapitālisms|kapitālistiskā]] ražošanas veida [[Imperiālisms|imperiālistisko stadiju]]. Izveidoja [[Sociālistiska revolūcija|sociālistiskās revolūcijas]] teoriju, izvirzot ideju, ka šādai revolūcijai vispirms jāuzvarot vienā valstī, bet tad ķēdes reakcijā tā izplatīsies apkārtējās zemēs, līdz pārņemšot visu pasauli. Tālāk ''marksisms-ļeņinisms'' tika daudzkārt koriģēts, ņemot vērā reālo pieredzi PSRS iekš- un ārpolitikā, to noformulējot kārtējo [[PSKP]] kongresu lēmumos.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Versija, kas saglabāta 2010. gada 10. jūnijs, plkst. 10.07

Marksisms-ļeņinisms (kr. марксизм-ленинизм) - PSRS oficiālā ideoloģija, Ļeņina u.c. boļševiku partijas ideologu izveidotais marksisma traktējums, kas no klasiskā marksisma atšķīrās jau tik ievērojami, ka to sāka apzīmēt šādi. Tika postulēts, ka marksisma-ļeņinisma koncepcija "ir visspēcīga, tāpēc ka tā ir pareiza". Pamatakcents tika likts uz to, ka K.Marksa mācību jāpārveidojot tā, lai "ne vien vareizi izskaidrotu pasauli, bet to arī pārveidotu". Attiecīgi, mācības ideoloģiskais kodols tika prezentēts kā zinātniskais komunisms, kas tika atzīts par marksisma-ļeņinisma svarīgāko sastāvdaļu. Jauna traktējuma nepieciešamība tika pamatota ar to, ka XX gs. sākumā esot sācies jauns vēstures laikmets, izvirzot jaunus teorijas un prakses jautājumus. Ļeņins, selektīvi par pamatu ņemot Marksa mācību, izveidoja koncepciju par kapitālistiskā ražošanas veida imperiālistisko stadiju. Izveidoja sociālistiskās revolūcijas teoriju, izvirzot ideju, ka šādai revolūcijai vispirms jāuzvarot vienā valstī, bet tad ķēdes reakcijā tā izplatīsies apkārtējās zemēs, līdz pārņemšot visu pasauli. Tālāk marksisms-ļeņinisms tika daudzkārt koriģēts, ņemot vērā reālo pieredzi PSRS iekš- un ārpolitikā, to noformulējot kārtējo PSKP kongresu lēmumos.

Literatūra par šo tēmu

  • Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība, Rīga, 1964., 258.-259. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu