Atšķirības starp "Melnā teoloģija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
(jauns šķirklis)
 
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Melnā teoloģija''' - reliģisks [[kristietība]]s strāvojums [[Rasisms|melnā rasisma]] konceptuālajos ietvaros. Izveidojās 19. gs. beigās kā afroamerikāņu (nēģeru) sekta, kas iterpretēja Bībeli ar "melnā Mozus", "melnā mesijas", "melnā Kristus", "melnās dievmātes" u.c. "melno" tēlu palīdzību, postulējot, ka tā ir atgriešanās pie īstenās kristietības, pretstatā tradicionālajai, kuru uzurpējuši "baltie", jo patiesie izredzētie ir melnādainie. Variēja no ekstrēmistiskajiem "melnās varas" lozungiem un "balto" civilizācijas totāla nolieguma līdz mēreni liberālām afroamerikāniskās apgaismības programmām un "melnās" uzņēmējdarbības atbalstam.
+
'''Melnā teoloģija''' jeb '''melnādaino atbrīvošanās teoloģija''' - reliģisks [[kristietība]]s strāvojums [[Rasisms|melnā rasisma]] konceptuālajos ietvaros ASV, Lielbritānijā, Dienvidāfrikā, Namībijā. Izveidojās 20. gs. 60. gados, saplūstot [[Marksisms|marksistiskajām]] idejām ar kristietību. Interpretēja Bībeli ar "melnā Mozus", "melnā mesijas", "melnā Kristus", "melnās dievmātes" u.c. "melno" tēlu palīdzību, postulējot, ka tā ir atgriešanās pie īstenās kristietības, pretstatā tradicionālajai, kuru uzurpējuši "baltie rasisti", jo patiesie izredzētie ir melnādainie. Dievs vienmēr esot apspiesto pusē, bet apspiesti esot tikai melnādainie. Skaidro kristietību kā atbrīvošanos šeit un tagad, nevis pēcnāves dzīvē. Variēja no ekstrēmistiskajiem "melnās varas" lozungiem un "balto" civilizācijas totāla nolieguma līdz mēreni liberālām afroamerikāniskās apgaismības programmām un "melnās" uzņēmējdarbības atbalstam.
  
 
[[Kategorija:Ideoloģijas un politika]]
 
[[Kategorija:Ideoloģijas un politika]]

Versija, kas saglabāta 2022. gada 27. maijs, plkst. 13.55

Melnā teoloģija jeb melnādaino atbrīvošanās teoloģija - reliģisks kristietības strāvojums melnā rasisma konceptuālajos ietvaros ASV, Lielbritānijā, Dienvidāfrikā, Namībijā. Izveidojās 20. gs. 60. gados, saplūstot marksistiskajām idejām ar kristietību. Interpretēja Bībeli ar "melnā Mozus", "melnā mesijas", "melnā Kristus", "melnās dievmātes" u.c. "melno" tēlu palīdzību, postulējot, ka tā ir atgriešanās pie īstenās kristietības, pretstatā tradicionālajai, kuru uzurpējuši "baltie rasisti", jo patiesie izredzētie ir melnādainie. Dievs vienmēr esot apspiesto pusē, bet apspiesti esot tikai melnādainie. Skaidro kristietību kā atbrīvošanos šeit un tagad, nevis pēcnāves dzīvē. Variēja no ekstrēmistiskajiem "melnās varas" lozungiem un "balto" civilizācijas totāla nolieguma līdz mēreni liberālām afroamerikāniskās apgaismības programmām un "melnās" uzņēmējdarbības atbalstam.