Atšķirības starp "Muižnieku konfederācija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m (Komentāri)
m
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Muižnieku konfederācija''' (no lat. ''confederare'' - "savienot") - augstākās [[muižniecība]]s apvienība XVI-XVIII gs. Žečpospoļitā politisku mērķu sasniegšanai.
+
'''Muižnieku konfederācija''' (no lat. ''confederare'' - "savienot") - augstākās [[šļahta]]s apvienība politisku mērķu sasniegšanai. 16.-18. gs. Žečpospoļitā muižnieku konfederācijas vadija valsti periodos, kad viens [[karalis]] bija miris, bet jauns nebija vēl ievēlēts. Ja karalis pievienojās muižnieku konfederācijai, tā varēja aizvietot [[Seims|Seimu]] (Seimā lēmumus bija jāpieņem vienbalsīgi, savukārt muižnieku konfederācijā jautājumus izlēma ar balsu vairākumu). Bija situācijas, kad paralēli pastāvēja vairākas konfederācijas, kur katra atbalstīja savu pretendentu uz troni pat ar bruņotu spēku.
 
 
== Komentāri ==
 
 
 
Muižnieku konfederācija vadija valsti periodos, kad viens [[karalis]] bija miris, bet jauns nebija vēl ievēlēts. Ja karalis pivienojās muižnieku konfederācijai, tā varēja aizvietot [[Seims|Seimu]] (''Seimā'' lēmumus bija jāpieņem vienbalsīgi, savukārt muižnieku konfederācijā jautājumus izlēma ar balsu vairākumu).
 
  
 
Ietekmīgākās bija 1573. gadā izveidotā ''Varšavas muižnieku konfederācija'', 1768. gadā izveidotā ''Bāras muižnieku konfederācija'', 1792. gadā izveidotā ''Targovicas muižnieku konfederācija''.
 
Ietekmīgākās bija 1573. gadā izveidotā ''Varšavas muižnieku konfederācija'', 1768. gadā izveidotā ''Bāras muižnieku konfederācija'', 1792. gadā izveidotā ''Targovicas muižnieku konfederācija''.
 
== Literatūra ==
 
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Divergens: Rīga, 2001., 17. lpp.
 
  
 
[[Kategorija:Valsts]]
 
[[Kategorija:Valsts]]

Pašreizējā versija, 2020. gada 10. jūlijs, plkst. 15.31

Muižnieku konfederācija (no lat. confederare - "savienot") - augstākās šļahtas apvienība politisku mērķu sasniegšanai. 16.-18. gs. Žečpospoļitā muižnieku konfederācijas vadija valsti periodos, kad viens karalis bija miris, bet jauns nebija vēl ievēlēts. Ja karalis pievienojās muižnieku konfederācijai, tā varēja aizvietot Seimu (Seimā lēmumus bija jāpieņem vienbalsīgi, savukārt muižnieku konfederācijā jautājumus izlēma ar balsu vairākumu). Bija situācijas, kad paralēli pastāvēja vairākas konfederācijas, kur katra atbalstīja savu pretendentu uz troni pat ar bruņotu spēku.

Ietekmīgākās bija 1573. gadā izveidotā Varšavas muižnieku konfederācija, 1768. gadā izveidotā Bāras muižnieku konfederācija, 1792. gadā izveidotā Targovicas muižnieku konfederācija.