Atšķirības starp "Naukrārija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Naukrārija''' (no sgr. ''ναΰς, naus'' - "kuģis" + ''καρ, kar'' - "īstenot"; sgr. ''Ναυκραρία, naukrāriā'') - teritoriāli administratīvā iedalījuma vienība nodokļu kara kuģu būvei iekasēšanai [[Senās Atēnas|Senajās Atēnās]]. ''Naukrāriju'' vadīja [[naukrārs]] – amats, kas tika ieviests tekošo ienākumu un izdevumu pārvaldīšanai. Katra no 4 [[Fila|filām]] bija sadalīta 12 ''naukrārijās'' (pēc [[Kleistena reformas]] 50 - piecas katrā no 10 filām), kur katras kadā maksājamā nodokļu kopsumma bija tik liela, lai kara gadījumā par vienas ''naukrārijas'' gada nodokļiem kara gadījumā varētu iegādāties un uzturēt 1 kara kuģi ar ekipāžu kā arī 2 jātniekus. Nodokļu iekasēšana pēc ''naukrāriju'' principa pastāvēja līdz 5. gs. p.m.ē., kad karaspēku sāka uzturēt [[aristokrātija]] un tirgotāji, bet [[Hipeji|jātnieki]] bija jau kļuvuši par patstāvīgu iedzīvotāju kategoriju.
+
'''Naukrārija''' (no sgr. ''ναΰς, naus'' - "kuģis" + ''καρ, kar'' - "īstenot"; sgr. ''Ναυκραρία, naukrāriæ'') - teritoriāli administratīvā iedalījuma vienība nodokļu kara kuģu būvei iekasēšanai [[Senās Atēnas|Senajās Atēnās]]. ''Naukrāriju'' vadīja [[naukrārs]] – amats, kas tika ieviests tekošo ienākumu un izdevumu pārvaldīšanai. Katra no 4 [[Fila|filām]] bija sadalīta 12 ''naukrārijās'' (pēc [[Kleistena reformas]] 50 - piecas katrā no 10 filām), kur katras kadā maksājamā nodokļu kopsumma bija tik liela, lai kara gadījumā par vienas ''naukrārijas'' gada nodokļiem kara gadījumā varētu iegādāties un uzturēt 1 kara kuģi ar ekipāžu kā arī 2 jātniekus. Nodokļu iekasēšana pēc ''naukrāriju'' principa pastāvēja līdz 5. gs. p.m.ē., kad karaspēku sāka uzturēt [[aristokrātija]] un tirgotāji, bet [[Hipeji|jātnieki]] bija jau kļuvuši par patstāvīgu iedzīvotāju kategoriju.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==
7. rindiņa: 7. rindiņa:
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
 
== Resursi internetā par šo tēmu ==
  
 +
* [http://www.ancientlibrary.com/seyffert/0415.html Naucrariae // Dictionary of Classical Antiquities]
 +
* [http://www.ancientlibrary.com/smith-dgra/0789.html Naucraria // Dictionary of Greek and Roman Antiquities]
 +
----
 
* [http://dic.academic.ru/dic.nsf/lubker/7354/НАВКРАРИЯ Навкрария // Словари и энциклопедии на Академике]
 
* [http://dic.academic.ru/dic.nsf/lubker/7354/НАВКРАРИЯ Навкрария // Словари и энциклопедии на Академике]
 
* [http://bse.sci-lib.com/article079629.html Значение слова "Навкрарии" в Большой Советской Энциклопедии]
 
* [http://bse.sci-lib.com/article079629.html Значение слова "Навкрарии" в Большой Советской Энциклопедии]

Versija, kas saglabāta 2011. gada 27. maijs, plkst. 06.27

Naukrārija (no sgr. ναΰς, naus - "kuģis" + καρ, kar - "īstenot"; sgr. Ναυκραρία, naukrāriæ) - teritoriāli administratīvā iedalījuma vienība nodokļu kara kuģu būvei iekasēšanai Senajās Atēnās. Naukrāriju vadīja naukrārs – amats, kas tika ieviests tekošo ienākumu un izdevumu pārvaldīšanai. Katra no 4 filām bija sadalīta 12 naukrārijās (pēc Kleistena reformas 50 - piecas katrā no 10 filām), kur katras kadā maksājamā nodokļu kopsumma bija tik liela, lai kara gadījumā par vienas naukrārijas gada nodokļiem kara gadījumā varētu iegādāties un uzturēt 1 kara kuģi ar ekipāžu kā arī 2 jātniekus. Nodokļu iekasēšana pēc naukrāriju principa pastāvēja līdz 5. gs. p.m.ē., kad karaspēku sāka uzturēt aristokrātija un tirgotāji, bet jātnieki bija jau kļuvuši par patstāvīgu iedzīvotāju kategoriju.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 205. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu