Atšķirības starp "Naukrārija" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Naukrārija''' (no sgr. ''ναΰς, naus'' - "kuģis" + ''καρ, kar'' - "īstenot"; sgr. ''Ναυκραρία, naukrāriæ'') - teritoriāli administratīvā iedalījuma vienība nodokļu kara kuģu būvei iekasēšanai [[Senās Atēnas|Senajās Atēnās]]. ''Naukrāriju'' vadīja [[naukrārs]] – amats, kas tika ieviests tekošo ienākumu un izdevumu pārvaldīšanai. Katra no 4 [[Fila|filām]] bija sadalīta 12 ''naukrārijās'' (pēc [[Kleistena reformas]] 50 - piecas katrā no 10 filām), kur katras kadā maksājamā nodokļu kopsumma bija tik liela, lai kara gadījumā par vienas ''naukrārijas'' gada nodokļiem kara gadījumā varētu iegādāties un uzturēt 1 kara kuģi ar ekipāžu kā arī 2 jātniekus. Nodokļu iekasēšana pēc ''naukrāriju'' principa pastāvēja līdz 5. gs. p.m.ē., kad karaspēku sāka uzturēt [[aristokrātija]] un tirgotāji, bet [[Hipeji|jātnieki]] bija jau kļuvuši par patstāvīgu iedzīvotāju kategoriju.
+
'''Naukrārija''' (sgr. Ναυκραρία, naukrāria, no ναῦς, naus - "kuģis" + καρα, karā - "galva") - teritoriāli administratīvā iedalījuma vienība nodokļu iekasēšanai kara kuģu būvei [[Senās Atēnas|Senajās Atēnās]]. ''Naukrāriju'' vadīja [[naukrārs]] – amats, kas tika ieviests ienākumu un izdevumu pārvaldīšanai. Katra no 4 [[Fila|filām]] bija sadalīta 12 ''naukrārijās'' (pēc [[Kleistena reformas]] 50 - piecas katrā no 10 filām), un katras gadā maksājamā nodokļu kopsumma bija tik liela, lai kara gadījumā par vienas ''naukrārijas'' gada nodokļiem varētu iegādāties un uzturēt vienu kara kuģi ar ekipāžu, kā arī 2 jātniekus. Nodokļu iekasēšana pēc ''naukrāriju'' principa pastāvēja līdz 5. gs. p.m.ē., kad karaspēku sāka uzturēt [[aristokrātija]] un tirgotāji, bet [[Hipeji|jātnieki]] bija jau kļuvuši par patstāvīgu iedzīvotāju kategoriju.
  
 
== Literatūra par šo tēmu ==
 
== Literatūra par šo tēmu ==

Pašreizējā versija, 2011. gada 27. maijs, plkst. 13.50

Naukrārija (sgr. Ναυκραρία, naukrāria, no ναῦς, naus - "kuģis" + καρα, karā - "galva") - teritoriāli administratīvā iedalījuma vienība nodokļu iekasēšanai kara kuģu būvei Senajās Atēnās. Naukrāriju vadīja naukrārs – amats, kas tika ieviests ienākumu un izdevumu pārvaldīšanai. Katra no 4 filām bija sadalīta 12 naukrārijās (pēc Kleistena reformas 50 - piecas katrā no 10 filām), un katras gadā maksājamā nodokļu kopsumma bija tik liela, lai kara gadījumā par vienas naukrārijas gada nodokļiem varētu iegādāties un uzturēt vienu kara kuģi ar ekipāžu, kā arī 2 jātniekus. Nodokļu iekasēšana pēc naukrāriju principa pastāvēja līdz 5. gs. p.m.ē., kad karaspēku sāka uzturēt aristokrātija un tirgotāji, bet jātnieki bija jau kļuvuši par patstāvīgu iedzīvotāju kategoriju.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. Valters P. - Divergens: Rīga, 2001., 205. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu