Atšķirības starp "Proletariāta diktatūra" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Proletariāta diktatūra''' - koncepcija radikālajā [[Marksism|marksismā]] ([[Ļeņinisms|ļeņinismā]]), valsts vara, ko nodibina pēc [[Proletariāts|proletariāta]] īstenotas [[revolūcija]]s, "kapitālistiskās iekārtas likvidēšanas un buržuāziskās valsts mašīnas sagraušanas".
+
'''Proletariāta diktatūra''' - koncepcija radikālajā [[Marksism|marksismā]] ([[Ļeņinisms|ļeņinismā]]), valsts vara, ko nodibina pēc [[Proletariāts|proletariāta]] īstenotas [[revolūcija]]s, "kapitālistiskās iekārtas likvidēšanas un buržuāziskās valsts mašīnas sagraušanas", kurvara realizējas ar politisko un sabiedrisko organizāciju sistēmas, t.s. [[padomju vara]]s palīdzību.
  
"''Proletariāta diktatūra'' ir sociālistiskās revolūcijas galvenais saturs, tās uzvaras nepieciešams nosacījums un galvenais rezultāts. Tāpēc mācība par ''proletariāta diktatūru'' ir svarīgs marksisma-ļeņinisma teorijas nodalījums." Proletariāts izlieto savu varu gāzto ekspluatatoru [[Šķira|šķiru]] pretošanās apspiešanai un savas iegūtās varas nostiprināšanai. [[Diktatūra]]i jākalpo proletariātam, lai tas mobilizētu plašas masas un iesaistītu tās jaunās iekārtas veidošanā, lai veiktu revolucionārus pārkārtojumus visās sociālās un politiskās dzīves sfērās: ekonomikā, kultūrā, sadzīvē, lai likvidētu visas šķiras un izveidotu bezšķiru sabiedrību. Par augstāko principu tika postulēta proletariāta savienība ar [[Zemniecība|zemniecību]] vienam mērķim. "''Proletariāta diktatūras'' sistēmā galvenais vadošais un virzošais spēks ir strādnieku šķiras priekšpulks - [[Padomju Savienības Komunistiskā partija|komunistiskā partija]]." Tika postulēts, ka tā nav pašmērķis, bet nepieciešamība, jo cita ceļa uz bezšķiru sabiedrību komunistu vadoņi neatzina. Vēsturiski par pirmo ''proletariāta diktatūras'' formu tika uzskatīta [[Parīzes komūna]], savukārt [[Ļeņins]] izstrādāja [[padomju vara]]s koncepciju kā ''proletariāta diktatūras'' formu.
+
"''Proletariāta diktatūra'' ir sociālistiskās revolūcijas galvenais saturs, tās uzvaras nepieciešams nosacījums un galvenais rezultāts. Tāpēc mācība par ''proletariāta diktatūru'' ir svarīgs marksisma-ļeņinisma teorijas nodalījums." Proletariāts izlieto savu varu gāzto ekspluatatoru [[Šķira|šķiru]] pretošanās apspiešanai un savas iegūtās varas nostiprināšanai. [[Diktatūra]]i jākalpo proletariātam, lai tas mobilizētu plašas masas un iesaistītu tās jaunās iekārtas veidošanā, lai veiktu revolucionārus pārkārtojumus visās sociālās un politiskās dzīves sfērās: ekonomikā, kultūrā, sadzīvē, lai likvidētu visas šķiras un izveidotu bezšķiru sabiedrību. Par augstāko principu tika postulēta proletariāta savienība ar [[Zemniecība|zemniecību]] vienam mērķim. "''Proletariāta diktatūras'' sistēmā galvenais vadošais un virzošais spēks ir strādnieku šķiras priekšpulks - [[Padomju Savienības Komunistiskā partija|komunistiskā partija]]." Tika postulēts, ka tā nav pašmērķis, bet nepieciešamība, jo cita ceļa uz bezšķiru sabiedrību komunistu vadoņi neatzina. Vēsturiski par pirmo ''proletariāta diktatūras'' formu tika uzskatīta [[Parīzes komūna]], savukārt [[Ļeņins]] izstrādāja "padomju varas" koncepciju kā ''proletariāta diktatūras'' formu.
  
 
== Literatūra ==
 
== Literatūra ==

Versija, kas saglabāta 2010. gada 29. oktobris, plkst. 14.43

Proletariāta diktatūra - koncepcija radikālajā marksismā (ļeņinismā), valsts vara, ko nodibina pēc proletariāta īstenotas revolūcijas, "kapitālistiskās iekārtas likvidēšanas un buržuāziskās valsts mašīnas sagraušanas", kurvara realizējas ar politisko un sabiedrisko organizāciju sistēmas, t.s. padomju varas palīdzību.

"Proletariāta diktatūra ir sociālistiskās revolūcijas galvenais saturs, tās uzvaras nepieciešams nosacījums un galvenais rezultāts. Tāpēc mācība par proletariāta diktatūru ir svarīgs marksisma-ļeņinisma teorijas nodalījums." Proletariāts izlieto savu varu gāzto ekspluatatoru šķiru pretošanās apspiešanai un savas iegūtās varas nostiprināšanai. Diktatūrai jākalpo proletariātam, lai tas mobilizētu plašas masas un iesaistītu tās jaunās iekārtas veidošanā, lai veiktu revolucionārus pārkārtojumus visās sociālās un politiskās dzīves sfērās: ekonomikā, kultūrā, sadzīvē, lai likvidētu visas šķiras un izveidotu bezšķiru sabiedrību. Par augstāko principu tika postulēta proletariāta savienība ar zemniecību vienam mērķim. "Proletariāta diktatūras sistēmā galvenais vadošais un virzošais spēks ir strādnieku šķiras priekšpulks - komunistiskā partija." Tika postulēts, ka tā nav pašmērķis, bet nepieciešamība, jo cita ceļa uz bezšķiru sabiedrību komunistu vadoņi neatzina. Vēsturiski par pirmo proletariāta diktatūras formu tika uzskatīta Parīzes komūna, savukārt Ļeņins izstrādāja "padomju varas" koncepciju kā proletariāta diktatūras formu.

Literatūra

  • Proletariāta diktatūra. // Filozofijas vārdnīca. / red. Rozentāls M., Judins P. - Latvijas valsts izdevniecība, Rīga, 1964., 344.-345. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu