Atšķirības starp "Tisjackijs" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
 
(7 starpversijas, ko mainījis viens dalībnieks, nav parādītas)
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Tisjackijs''' jeb '''tūkstošnieks''' (kr. ''тысяцкий'', no "тысяча" - "tūkstotis"; angl. ''tysiatsky'') - atkarībā no konteksta:
+
'''Tisjackijs''' (kr. ''тысяцкий'', no "тысяча" - "tūkstotis"; angl. ''tysiatsky''), dažkārt literatūrā tulkots kā '''tūkstošnieks'''  - atkarībā no konteksta:
* '''1.''' Kopš XI gs. otrās puses amatpersona senkrievu [[Kņaziste|kņazistēs]], sākotnēji pilsētas zemessardzes jeb "tūkstoša" (''тысячи'') militārais vadītājs, vēlāk paralēli militārajai funkcijai ''tisjackijs'' kļuva par pilsētas apgabala pārvaldnieku. Sadrumstalotības laikā ''tisjackiju'' loma bija visai ievērojama, taču parādoties centralizācijas tendencēm, samazinājās. 1374. gadā amats tika likvidēts [[Maskavas lielkņaziste|Maskavas lielkņazistē]], vēlāk pakāpeniski arī citās kņazistēs.
+
* '''1.''' Kopš XI gs. otrās puses amatpersona senkrievu [[Kņaziste|kņazistēs]], sākotnēji pilsētas [[zemessardze]]s jeb "tūkstoša" (''тысячи'') militārais vadītājs, vēlāk paralēli militārajai funkcijai ''tisjackijs'' kļuva par pilsētas apgabala pārvaldnieku. Kņaza karadraudzes (administrācijas) pārstāvis. Sadrumstalotības laikā ''tisjackiju'' loma bija visai ievērojama, taču parādoties centralizācijas tendencēm, samazinājās. 14. gs. amats rakstītajos avotos pazūd, tā vietā nāk [[Vojevoda|vojevodas]].
* '''2.''' [[Veče|Večē]] ievēlēts [[Pilsētvaldis|pilsētvalža]] (''посадник'') palīgs un karaspēka vadītājs [[Novgorodas republika|Novgorodas republikā]]. Visbiežāk [[bajārs]]. Tā kompetencē bija arī tirdzniecības tiesa (tās jurisdikcijā bija visi saimnieciskie strīdi kā arī iebraucēju strīdi ar Novgorodas pilsoņiem), tirdzniecības uzraudzība (mēru, maksāšanas līdzekļu kontrole). Bez tam ''tisjackijs'' piedalījās diplomātiskajās pārrunās ar citiem tā laika valstiskajiem veidojumiem, zīmogoja līgumu aktus ar savu zīmogu, blakus pilsētvalža zīmogam. XIV gs. otrajā pusē palielinājās to skaits: vispirms 6, vēlāk jau 8 ''tisjackiji'', no kuriem viens, t.s. "pakāpju" tisjackijs (''степенный тысяцкий'') bija vecākais..
+
* '''2.''' [[Veče|Večē]] ievēlēts [[Posadņiks|posadņika]] palīgs un karaspēka vadītājs [[Novgorodas republika|Novgorodas republikā]]. Visbiežāk [[bajārs]]. Tā kompetencē bija arī tirdzniecības tiesa (tās jurisdikcijā bija visi saimnieciskie strīdi kā arī iebraucēju strīdi ar Novgorodas pilsoņiem), tirdzniecības uzraudzība (mēru, maksāšanas līdzekļu kontrole). Bez tam ''tisjackijs'' piedalījās diplomātiskajās pārrunās ar citiem tā laika valstiskajiem veidojumiem, zīmogoja līgumu aktus ar savu zīmogu, blakus pilsētvalža zīmogam. XIV gs. otrajā pusē palielinājās to skaits: vispirms 6, vēlāk jau 8 ''tisjackiji'', no kuriem viens, t.s. "pakāpju" ''tisjackijs'' (''степенный тысяцкий'') bija vecākais..
 
* '''3.''' Vietējās pārvaldes administrators [[Krievijas cariste|Krievijas caristē]] un [[Krievijas impērija|Krievijas impērijā]] līdz XIX gs.
 
* '''3.''' Vietējās pārvaldes administrators [[Krievijas cariste|Krievijas caristē]] un [[Krievijas impērija|Krievijas impērijā]] līdz XIX gs.
 
* '''4.''' Etnogrāfijā - dalībnieks, vedējs kāzu rituālā.
 
* '''4.''' Etnogrāfijā - dalībnieks, vedējs kāzu rituālā.
  
== Literatūra par šo tēmu ==
+
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 99. lpp.
+
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 99., 128. lpp.
  
== Resursi internetā par šo tēmu ==
+
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
  
 
* [http://bse.sci-lib.com/article113166.html Значение слова "Тысяцкий" в Большой Советской Энциклопедии]
 
* [http://bse.sci-lib.com/article113166.html Значение слова "Тысяцкий" в Большой Советской Энциклопедии]

Pašreizējā versija, 2021. gada 17. jūnijs, plkst. 09.11

Tisjackijs (kr. тысяцкий, no "тысяча" - "tūkstotis"; angl. tysiatsky), dažkārt literatūrā tulkots kā tūkstošnieks - atkarībā no konteksta:

  • 1. Kopš XI gs. otrās puses amatpersona senkrievu kņazistēs, sākotnēji pilsētas zemessardzes jeb "tūkstoša" (тысячи) militārais vadītājs, vēlāk paralēli militārajai funkcijai tisjackijs kļuva par pilsētas apgabala pārvaldnieku. Kņaza karadraudzes (administrācijas) pārstāvis. Sadrumstalotības laikā tisjackiju loma bija visai ievērojama, taču parādoties centralizācijas tendencēm, samazinājās. 14. gs. amats rakstītajos avotos pazūd, tā vietā nāk vojevodas.
  • 2. Večē ievēlēts posadņika palīgs un karaspēka vadītājs Novgorodas republikā. Visbiežāk bajārs. Tā kompetencē bija arī tirdzniecības tiesa (tās jurisdikcijā bija visi saimnieciskie strīdi kā arī iebraucēju strīdi ar Novgorodas pilsoņiem), tirdzniecības uzraudzība (mēru, maksāšanas līdzekļu kontrole). Bez tam tisjackijs piedalījās diplomātiskajās pārrunās ar citiem tā laika valstiskajiem veidojumiem, zīmogoja līgumu aktus ar savu zīmogu, blakus pilsētvalža zīmogam. XIV gs. otrajā pusē palielinājās to skaits: vispirms 6, vēlāk jau 8 tisjackiji, no kuriem viens, t.s. "pakāpju" tisjackijs (степенный тысяцкий) bija vecākais..
  • 3. Vietējās pārvaldes administrators Krievijas caristē un Krievijas impērijā līdz XIX gs.
  • 4. Etnogrāfijā - dalībnieks, vedējs kāzu rituālā.

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. - Divergens: Rīga, 2001., 99., 128. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu