Uiguru valsts

No ''Vēsture''
Versija 2017. gada 27. janvāris, plkst. 10.42, kādu to atstāja Buks Artis (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Uiguru indikutāts, Turfanas uiguru valsts, Kočo valsts jeb Gaočanas uiguru valsts (ķīn. 回鶻高昌 - Huíhú Gāochāng, an. Kingdom of Qocho, vc. Königreich der uigurs, kr. Уйгурское Турфанское идыкутство, Уйгурское государство Идыкутов, Турфанское идикутство, Уйгурское государство Кочо) – valsts Centrālāzijā (Austrumturkestānā, mūsd. Siņdzjanas uiguru autonomajā apgabalā Ķīnā) laikā no 856. līdz 1209. gadam un no 1335. gada līdz 1368. gadam. Izveidojās, sabrūkot t.s. Uiguru kaganātam, kad viens no vadoņiem, Pans Tekins, 850. gados pakļāva savai varai zemes ap Turfanu (ķīn. Gaočanu) un izveidojot savu valsti.

Tā kā apkārt bija militāri stiprāki kaimiņi – Ļao impērija, Rietumu Sja impērija un Karahanīdu valsts, vēlāk Dzjiņu impērija un Karakitaju valsts, – indikutāta ārpolitika bija vērsta uz savas teritorijas nosargāšanu, nemēģinot īstenot nekādu ekspansiju. Monarha tituls bija indikuts (burt. "svētība"), tā meitas lietoja titulu "katun", bet dēli – "tegin". Valsts kanceleja un lietvedība bija 9 vezīru pārziņā, kuriem bija pakļauti administratīvie valsts pārvaldes departamenti. Kodificēta likumdošana. Lietvedība tika īstenota uiguru rakstībā.

Iedzīvotāju lielāko daļu veidoja uiguru klani, taču perifēriju apdzīvoja arī tatāri un tibetieši. Sastopamas visas tā laika lielākās reliģijas - kristietība, tengrisms, konfūcisms, islams, budisms, maniheinsms, - nevienai no tām nedodot politiskas priekšrocības (paši uiguri lielāko tiesu bija maniheisti vai budisti). Uiguri, kas izsenis bija nomadi, apmetušies oāzēs, pārgāja uz vietsēdību un zemes apstrādi. Liela nozīme bija kokvilnas un zīda audzēšanai, lopkopībai. Tjanšana priekškalnēs attīstīta augļkopība un vīnkopība. Attīstīta metalurģija, bet te kaltie ieroči bija pieprasīti visā Centrālāzijā. Lielu ienākumu daļu nodrošināja muita no tranzīta tirdzniecības, kontrolējot ievērojamu Zīda ceļa posmu.

1124. gadā no austrumiem iebruka karakidaņu karavadonis Jeļujs Daši (耶律達實 - Yēlǜ Dàshí, 1087-1143), un indikuts atzina sevi par tā vasali, iekšpolitikā saglabājot daļēju autonomiju. 1209. gadā indikutāts sarāva attiecības ar Karakitaju valsti un kļuva par Mongoļu impērijas vasali. Suverenitāti atguva 1335. gadā, sabrūkot mongoļu varai. 1368. gadā indikutātu iekaroja Mogulistāna.

Literatūra par šo tēmu

  • Christian Tyler. Wild West China: The Taming of Xinjiang. - Rutgers University Press, 2004. - 314 pages. ISBN 0813535336

  • Набиджан Турсун. Вопросы этногенеза уйгуров в китайской историографии. - Москва, 1997. - 106 c.
  • Тюркские народы. Фрагменты этнических историй / Отв. ред. М.Н. Губогло. - Институт этнологии и антропологии РАН: Москва, 2014. – 442 с. ISBN 978-5-4211-0123-9

Resursi internetā par šo tēmu