Atšķirības starp "Valmieras koncentrācijas nometne" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
m
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Valmieras koncentrācijas nometne''' oriģinālā '''Vidzemes-Latgales koncentrācijas lēģeris''' – [[koncentrācijas nometne]] Valmierā laikā no 1919. līdz 1921. gadam, kurā tika turētas ieslodzījumā valsts varai aizdomīgas preventīvi aizturētas personas: karagūstekņi, [[LSPR armija]]s dezertieri, [[Latvijas armija]]s dezertieri, no mobilizācijas izvairījušās personas u.c. aizturētas karojošo pušu militārpersonas, kā arī bēgļi un civilpersonas, kuras turēja aizdomās par [[Latvijas Republikas Pagaidu valdība|Latvijas Pagaidu valdībai]] naidīgu noskaņojumu vai darbību, [[padomju vara]]s atbalstīšanu. Izveidota 1919. gada 3. jūnijā, pārvietojot gūstekņu nometni no Tērbatas (Igaunija) uz Valmieras Mācītājmuižu, Valmiermuižu un Kaugurmuižu. Pakļauta Tautas apsardzības ministrijai un Armijas etapu un rajonu komandantu priekšniekam. Nometnes priekšnieki:
+
'''Valmieras koncentrācijas nometne''' oriģinālā '''Vidzemes-Latgales koncentrācijas lēģeris''' – [[koncentrācijas nometne]] Valmierā laikā no 1919. līdz 1921. gadam, kurā tika turētas ieslodzījumā valsts varai aizdomīgas preventīvi aizturētas personas: karagūstekņi, [[LSPR armija]]s dezertieri, [[Latvijas armija]]s dezertieri, no mobilizācijas izvairījušās personas u.c. aizturētas karojošo pušu militārpersonas, kā arī bēgļi un civilpersonas, kuras turēja aizdomās par [[Latvijas Republikas Pagaidu valdība|Latvijas Pagaidu valdībai]] naidīgu noskaņojumu vai darbību, [[padomju vara]]s atbalstīšanu. Izveidota 1919. gada 3. jūnijā, pārvietojot gūstekņu nometni no Tērbatas (Igaunija) uz Valmieras Mācītājmuižu, Valmiermuižu un Kaugurmuižu. Pakļauta Tautas apsardzības ministrijai un Armijas etapu un rajonu komandantu priekšniekam, kā arī Valmieras apriņķa un pilsētas komandantam. Nometnes priekšnieki:
 
* kara laika ierēdnis A.Brensons
 
* kara laika ierēdnis A.Brensons
 
* kapteinis K.Letsmans
 
* kapteinis K.Letsmans

Versija, kas saglabāta 2016. gada 2. oktobris, plkst. 13.22

Valmieras koncentrācijas nometne oriģinālā Vidzemes-Latgales koncentrācijas lēģeriskoncentrācijas nometne Valmierā laikā no 1919. līdz 1921. gadam, kurā tika turētas ieslodzījumā valsts varai aizdomīgas preventīvi aizturētas personas: karagūstekņi, LSPR armijas dezertieri, Latvijas armijas dezertieri, no mobilizācijas izvairījušās personas u.c. aizturētas karojošo pušu militārpersonas, kā arī bēgļi un civilpersonas, kuras turēja aizdomās par Latvijas Pagaidu valdībai naidīgu noskaņojumu vai darbību, padomju varas atbalstīšanu. Izveidota 1919. gada 3. jūnijā, pārvietojot gūstekņu nometni no Tērbatas (Igaunija) uz Valmieras Mācītājmuižu, Valmiermuižu un Kaugurmuižu. Pakļauta Tautas apsardzības ministrijai un Armijas etapu un rajonu komandantu priekšniekam, kā arī Valmieras apriņķa un pilsētas komandantam. Nometnes priekšnieki:

  • kara laika ierēdnis A.Brensons
  • kapteinis K.Letsmans
  • kapteinis Šmits

Ieslodzīto skaits pieauga no 240 cilvēkiem (01.08.1919.), uz 378 (30.09.1919.), uz 3659 (03.05.1920.), līdz 4011 ieslodzītajiem 1920. gada 8. oktobrī. Ieslodzītie bija sadalīti 4 posmos (darba brigādēs) un tika nodarbināti fiziski smagos darbos (mežsaimniecībā, dzelzceļa būvē un remontdarbos, ceļu remontdarbos u.tml. Apsardzi veidoja 4 rotas (360 karavīri). Nometne tika likvidēta 1921. gada 8. maijā.

Literatūra par šo tēmu

  • Latvijas Brīvības cīņas 1918-1920. Enciklopēdija. - Preses nams: Rīga, 1999., 281. lpp. ISBN 9984-00-395-7