Atšķirības starp "Zeugīts" versijām

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
m
 
1. rindiņa: 1. rindiņa:
'''Zeugīti''' (sgr. ''ζευγῖται, zeugītai'', no ''ζεῦγος, zeugos'' - “iejūgs”, “pāris”) - [[Senā Grieķija|Senajā Grieķijā]] iedzīvotāju [[kārta]], pilsoņi, kuri varēja iegādāties smagu bruņojuma komplektu (kura gada ienākumi bija 200 [[Medimns|medimnu]]), kas nodrošināja viņiem vietu [[Falanga|falangā]] (senāk pētnieki uzskatīja, ka ''zeugīts'' bija tas pilsonis, kuram bija viens vēršu pāris pajūgā, mūsdienās, balstoties uz etimoloģiskiem pētījumiem, vairākums pieņem viedokli, ka šeit ir domāts simbolisks “pajūgs” kaujas ierindā, falangā, kur katrs smagi bruņotais karavīrs – [[hoplīts]] – bija cieši saistīts ar cīņas biedriem it kā vienā “iejūgā”). Trešā ietekmīgākā [[kārta]] Senajās Atēnās pēc [[Solona reformas|Solona reformām]] (sastāvēja galvenokārt no vidējiem un sīkajiem zemes īpašniekiem). ''Zeugītus'' varēja ievēlēt valsts amatos (atšķirībā no [[Tets|tetiem]]).
+
'''Zeugīti''' (sgr. ''ζευγῖται, zeugītai'', no ''ζεῦγος, zeugos'' - “iejūgs”, “pāris”) - [[Senā Grieķija|Senajā Grieķijā]] iedzīvotāju [[kārta]], pilsoņi, kuri varēja iegādāties smagu bruņojuma komplektu (kura gada ienākumi bija 200 [[Medimns|medimnu]]), kas nodrošināja viņiem vietu [[Falanga|falangā]] (senāk pētnieki uzskatīja, ka ''zeugīts'' bija tas pilsonis, kuram bija viens vēršu pāris pajūgā, mūsdienās, balstoties uz etimoloģiskiem pētījumiem, vairākums pieņem viedokli, ka šeit ir domāts simbolisks “pajūgs” kaujas ierindā, falangā, kur katrs smagi bruņotais karavīrs – [[hoplīts]] – bija cieši saistīts ar cīņas biedriem it kā vienā “iejūgā”). Trešā ietekmīgākā sociālā kategorija (sastāvēja galvenokārt no vidējiem un sīkajiem zemes īpašniekiem). ''Zeugītus'' varēja ievēlēt valsts amatos (atšķirībā no [[Tets|tetiem]]).
  
== Literatūra par šo tēmu ==
+
==== Literatūra par šo tēmu ====
  
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Rīga: Divergens, 2001., 8. lpp.
 
* Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Rīga: Divergens, 2001., 8. lpp.
  
== Resursi internetā par šo tēmu ==
+
==== Resursi internetā par šo tēmu ====
  
 
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/656747/zeugitai zeugitai -- Britannica Online Encyclopedia]
 
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/656747/zeugitai zeugitai -- Britannica Online Encyclopedia]
 
* [http://www.jstor.org/pss/638533 The Archaic Athenian ZEUGITAI]
 
* [http://www.jstor.org/pss/638533 The Archaic Athenian ZEUGITAI]
  
[[Kategorija:Tituli un amati]]
+
[[Kategorija:Sociālās grupas]]

Pašreizējā versija, 2020. gada 10. jūlijs, plkst. 13.31

Zeugīti (sgr. ζευγῖται, zeugītai, no ζεῦγος, zeugos - “iejūgs”, “pāris”) - Senajā Grieķijā iedzīvotāju kārta, pilsoņi, kuri varēja iegādāties smagu bruņojuma komplektu (kura gada ienākumi bija 200 medimnu), kas nodrošināja viņiem vietu falangā (senāk pētnieki uzskatīja, ka zeugīts bija tas pilsonis, kuram bija viens vēršu pāris pajūgā, mūsdienās, balstoties uz etimoloģiskiem pētījumiem, vairākums pieņem viedokli, ka šeit ir domāts simbolisks “pajūgs” kaujas ierindā, falangā, kur katrs smagi bruņotais karavīrs – hoplīts – bija cieši saistīts ar cīņas biedriem it kā vienā “iejūgā”). Trešā ietekmīgākā sociālā kategorija (sastāvēja galvenokārt no vidējiem un sīkajiem zemes īpašniekiem). Zeugītus varēja ievēlēt valsts amatos (atšķirībā no tetiem).

Literatūra par šo tēmu

  • Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Rīga: Divergens, 2001., 8. lpp.

Resursi internetā par šo tēmu