Viestura ordenis

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Viestura ordenis

Viestura ordenis ar devīzi Confortamini et pugnate (Esiet stipri un cīnieties) dibināts 1938.gadā sakarā ar Latvijas Republikas 20. gadadienu.

Viestura ordenim ir piecas šķiras un triju pakāpju goda zīmes, un tas bija tikai militārs apbalvojums. To piešķīra par nopelniem valsts bruņoto spēku audzināšanā un sabiedriskās kārtības uzturēšanā, valsts robežu sargāšanā un valstiskuma apziņas ieaudzināšanā pilsoņos.

Pirmā apbalvošana notika 1938. gada 17. novembrī, bet pēdējā – 1940. gada 13. jūnijā - ordenis pastāvēja tikai 20 mēnešus. Šajā laikā tika apbalvoti un uzņemti Ordenī:

  • I šķira - 6 Latvijas armijas ģenerāļi;
  • II šķira - 28 zemāka ranga militārpersonas;
  • III šķira – 126 zemāka ranga militārpersonas;
  • IV šķiras – 390 zemāka ranga militārpersonas;
  • V šķiras – 701 zemāka ranga militārpersona.

Ar Viestura ordeņa goda zīmi šajā laikā tika apbalvoti:

  • 1. pakāpe – 578 militārpersonas;
  • 2. pakāpe – 1022 militārpersonas;
  • 3.pakāpes – 370 militārpersonas.

Apraksts

Zīme ir taisns, ar baltu emalju pārklāts krusts ar zelta apmali. Katrā krusta zara galā ir divi mazāki un viens lielāks sarkani emaljēts izcilnis. Ordeņa krusta aversa centrā – balti emaljēts medaljons, uz kura ir sarkani burti VR (Vesthardus Rex - valdnieks Viesturs), tiem apkārt – zeltīta apmale. Ordeņa zīmes reversā ir zeltīts medaljons ar devīzi Confortamini et pugnate, tā vidū – skaitlis "1219" – gads, kad sākās seno zemgaļu cīņas ar krustnešiem Viestura vadībā.

Ordeņa zīmi krusteniski šķērso otrs balti emaljēts krusts ar šķeltiem galiem, bet, ja ordenis piešķirts par militāriem nopelniem, tā zīmi papildina divi sakrustoti šķēpi. Ordeņa zīmi ar lenti, kas ir purpursarkana, savieno ažūrs no sudraba pagatavots Latvijas valsts lielā ģerboņa attēls heraldiskās krāsās.

Ordeņa 1. un 2. šķiras komplektā ir četrstūru sudraba zvaigzne ar stariem, kuras centrā - ordeņa zīme.

Ordeņa meta autors ir mākslinieks Herberts Mangolds.

Resursi internetā par šo tēmu