Švanenbergs Dāvids

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Schwanenberg David.jpeg

Dāvids Švanenbergs (kr. Давид Иванович Шваненберг, 1831-1893) – jūras kapteinis, jaunu jūras ceļu atklājējs.

Dzimis 1831. gadā Vindavā (mūsd. Ventspils), zvejnieka Jāņa Švanenberga ģimenē. Mācījies sākumskolā, kopš 14 gadu vecuma kalpoja par jungu uz tirdzniecības kuģiem.

1850. gadā Helsingforsas (mūsd. Helsinki) ostā vētras laikā izglābis no nāves divus matrožus, par ko apbalvots ar zelta medaļu. No 1851. gada kalpoja pie rēdēra V.Branta Arhangeļskā, kuģojis Baltajā jūrā, veicis Mezenskas līča piekrastes un sēkļu kartogrāfisko uzmērīšanu. Krimas kara laikā (1853-1856) kā stūrmanis veica reisus cauri jūras blokādei no Kronštates uz Helsingforsu, vedot kara materiālus. 1863. gadā nokārtoja kapteiņa eksāmenus Arhangeļskas jūrskolā (Архангельское шкиперское училище). 1868-1872 kā šonera "Святой Филипп" kapteinis veica braucienus uz Vestindiju. 1868. gadā veda no Lielbritānijas uz Rēveli šoneri "Дельта".

Kopš 1876. gada kalpoja pie rūpnieka un rēdēra Mihaila Sidorova. 1877. gadā pēc sainnieka uzdevuma ar šoneri "Утренняя Заря" veica bezprecedenta braucienu vienas navigācijas laikā no Jeņisejas caur Karas un Barenca jūru apkārt Skandināvijai uz Pēterburgu - vairāk nekā 11 000 verstis pa Ziemeļu ledus okeānu, unikāls brauciens tajā laikā, - izlūkojot iespējamā Ziemeļu jūras ceļa maršrutus, savāca unikālu botānisko objektu kolekciju. Par to Krievu ģeogrāfu biedrība (Императорское Русское географическое общество) apbalvoja Švanenbergu ar sudraba medaļu, bet 1879. gadā – ar zelta medaļu "Par kuģniecības no Sibīrijas uz Eiropu iespējamības pierādīšanu, kas Tēvzemei dos lielu labumu (за доказательство возможности морских сношений Сибири с Европой, что принесет огромные выгоды нашему Отечеству). Bez tam Dāvids saņēma III šķiras Sv. Staņislava ordeni, kā arī tika pieņemts valsts dienestā kā tvaikoņa "Крейсер", vēlāk "Мурман" kapteinis.

1866. gadā vēl nenoskaidrotu iemeslu dēļ atlaists no dienesta uz kroņa kuģiem. Švanenbergs kļuva par Solovecku klostera tvaikoņa kapteini, pārvadāja svētceļiniekus no kontinenta uz salu. Pēc kuģa avārijas Dvinas grīvā, pameta kuģniecību un apmetās uz dzīvi Solovku salās. Miris 1893. gada 15. janvārī.

Literatūra par šo tēmu

  • РГИА. Ф. 229. Оп. 1. Д. 513.
  • Владимиров Е.И. Героический рейс шхуны "Утренняя Заря". - Ленинград/Москва, 1940
  • Зубов Н.Н. Отечественные мореплаватели - исследователи морей и океанов. - Москва, 1954
  • Пинхельсон Д.М. История открытия и освоения Северного морского пути. - Ленинград, 1962
  • Щипко Л. Капитаны северных морей. - Красноярск, 1975

Resursi internetā par šo tēmu