Pilsētu reforma Krievijā
No ''Vēsture''
Pilsētu reforma Krievijā (kr. Городская реформа в России) jeb pilsētu nolikums - vairākas reformasKrievijas impērijā īstenotas pilsētu pašvaldību reforma. Atkarībā no konteksta:
- 1870. gada 26. marta pilsētu reforma. Likvidēja kārtu pārvaldi pilsētās, ieviesa vēlētas pilsētu domes un to ievēlētas izpildinstitūcijas (valdes). Pēc maksājamo nodokļu lieluma vēlētāji tika iedalīti 3 kūrijās. Katra kūrija ievēlēja 1/3 domnieku. Pilsētas galva vadīja domes un valdes darbu, to kontrolēja gubernators un iekšlietu ministrs (apstiprināja svarīgākos domes lēmumus). Baltijas guberņās pilsētu reformu ieviesa 1877. gadā (ar dažām izmaiņām).
- 1892. gada pilsētu reforma. Pilsētas galva tika ieskaitīts valsts civildienestā un tā pilnvaras ierobežotas. Samazināja vēlētāju skaitu (ieviesa mantas cenzu: vēlēšanu tiesības pilsētās ar iedzīvotāju skaitu virs 100 000 tika atzītas tikai tām personām, kuru nekustamais īpašums bija ne mazāks par 1500 rubļu vērtību, kā arī 1. un 2. kategorijas uzņēmumu īpašniekiem), iedalījumu kūrijās likvidēja, palielināja pašvaldības kontroli.
Literatūra par šo tēmu
- Valsts un tiesību vēsture jēdzienos un terminos. / Sast. P.Valters. / - Rīga: Divergens, 2001., 281. lpp.