Smerš

No ''Vēsture''
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

SMERŠ (kr. Смерш - abreviatūra no Смерть шпионам - "nāvi spiegiem"; pilns nosaukums Главное управление контрразведки (ГУКР) СМЕРШ Наркомата обороны СССР) – 2. pasaules kara laikā PSRS pastāvošs, īpašām represīvām pilnvarām apveltīts pretizlūkošanas dienests, trīs institucionālās struktūras ar vienu nosaukumu:

  • PSRS Aizsardzības tautas komisariāta galvenā pretizlūkošanas pārvalde (Главное управление контрразведки «Смерш» Наркомата обороны (НКО));
  • PSRS Kara flotes tautas komisariāta pretizlūkošanas pārvalde (Управление контрразведки «Смерш» Наркомата Военно-Морского Флота);
  • PSRS Iekšlietu tautas komisariāta pretizlūkošanas nodaļa (Отдел контрразведки «Смерш» Наркомата внутренних дел).

Dienests izveidots 1943. gada 19. aprīlī uz IeTK Īpašo nodaļu bāzes, jo čeka netika galā ar situāciju, kad izdomātu spiegu apkarošanas procesā nācās sastapties ar īstiem. Struktūra darbojās tiešā Staļina pakļautībā un statusā bija augstāka par jebkuru citu represīvo iestādi PSRS. Smerš apakšvienības darbojās paralēli citām PSRS drošības iestādēm. Tam bija jānodarbojas ar cīņu pret spiegošanu, diversijām, ārzemju izlūkdienestiem un pretpadomju elementiem Sarkanās armijas un Jūras kara flotes daļās un iestādēs, kā arī "jānovērš "dzimtenes nodevība un kaitniecība" frontē. Pamatuzdevums bija armijas kadru kontrole.

Pēc nacistiskās Vācijas kapitulācijas 1945. gada 7. maijā, smerš organizēja un vadīja arī visu 16–60 gadus veco vīriešu filtrāciju, kuri bija kā saskārušies ar nacistu okupācijas varu, bija nonākuši Vācijā vai tās bruņotajos spēkos. Okupētajā un anektētajā Latvijā smeršgalvenā pārvalde atradās Rīgā, Amatu ielā 4. 1946. gada maijā pretizlūkošanas institūcijas reorganizēja, smerš struktūras padomju karaspēkā nododot PSRS Valsts drošības ministrijas pārziņā.

Resursi internetā par šo tēmu